ساماندهی 6200 معتاد متجاهر در پایتخت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:59 - دوشنبه 20 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۰۶۷۴۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر از ظرفیت سازی برای نگهداری 6200 تن از معتادان متجاهر در استان تهران خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اسکندر مومنی در همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر با اشاره به فعالیت‌های این ستاد گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در چهار حوزه عمده مقابله و درمان، کاهش آسیب‌ها، پیشگیری و موضوع ساماندهی معتادان متجاهر را با جدیت پیگیری می‌کند.

مومنی با بیان اینکه 60 هزار معتاد متجاهر در کشور داشتیم گفت: این افراد در کوچه و خیابان‌ها می خوابیدند که علاوه بر اعتیاد چند جرم دیگر هم داشتند که با احتساب فروشنده‌ها و دلال های مواد مخدر این تعداد به 100 هزار نفر می‌رسید.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه برای ساماندهی این افراد نیاز به هماهنگی و هم افزایی وجود داشت، گفت: در گام اول ساماندهی معتادان متجاهر در استان تهران، 3200 ظرفیت در  سازمان زندان‌ها و دو هزار ظرفیت در  نیروی انتظامی و 5 هزار ظرفیت قرار  است در سپاه ایجاد شود که تا امروز هزار ظرفیت ایجاد شده است و در مجموع  6200 ظرفیت جدید ایجاد شده تا معتادان متجاهر نگهداری شوند.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر به گام دوم این ستاد اشاره کرد و گفت: نگاه انسانی درباره ساماندهی معتادان وجود داشت چرا که حق آنها نیست که در کوچه و خیابان‌ها بخوابند و  پس از ایجاد ظرفیت‌های جدید جهت ساماندهی، این افراد به این مکان‌ها جهت نگهداری منتقل شدند و پس از آن با هماهنگی نهادهای مختلف، معتادان در محلات با اولویت محلات مرکزی و شوش و هرندی منتقل شده و ساماندهی شدند.

مومنی افزود: مردم پس از این ساماندهی احساس امنیت کردند. گام بعدی ورود خود مردم به این قضیه بود. مردم در رویه‌های مختلف و در قالب تشکل‌ها به این موضوع ورود کردند.

مومنی به گام بعدی اقدامات اشاره کرد و گفت: گام بعدی افزایش ظرفیت‌ها است و موضوع چند اردوگاه از قبل مطرح بود و در بازدید در زندان فشافویه این موضوع  هم مطرح شد و قرار است تا پایان سال علاوه بر موضوع معتادین متجاهر و ظرفیت های متناسب با ماده 42 و زندانیان ایجاد کنیم البته همه تلاش‌ها باید این باشد که معتاد جدید به جمع معتادان  اضافه نشود.

وی به تدوین طرحی به نام یاریگران در ستاد مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: ما در منطقه‌ای هستیم که با پدیده مواد مخدر درگیر هستیم و  در سال 2001 الی 2002  مجموعه تولیدات مواد مخدر در کشور افغانستان 200 تن بود اما الان به بیش از 9 هزار تن رسیده است و جمهوری اسلامی با همه توان در حال مبارزه با این موضوع است.

مومنی با بیان اینکه 275 میلیون معتاد در سراسر جهان وجود دارد گفت: طبق آمارها عامل 76 درصد مرگ و میرها مشتقات تریاک است و  جمهوری اسلامی با تمام توان و نگاه انسانی به مبارزه با این موضوع ادامه می‌دهد.

وی افزود: در سال 2018 با 600 عملیات بیش از 800 تن مواد مخدر کشف شده و در کشور ما مبداء کشفیات کمتر از 200 تن بوده که این موضوع بیانگر تلاش‌ها و مبارزه جمهوری اسلامی ایران است.


وی با انتقاد از افزایش تولیدات موادمخدر صنعتی گفت: نهادهای فرهنگی و فرهنگ ساز باید یک بسیج اجتماعی ایجاد کنند و  در طرح یاریگران در گام اول قرار است با آموزش و پرورش همکاری‌هایی صورت گیرد.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر به موضوع ضرورت اصلاح قوانین اشاره کرد و گفت: به دنبال اصلاح قوانین در این باره هستیم و پیش نویس اولیه هم به قوه قضائیه و مجلس ارسال شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°