ضرورت اندازه شناسی در مدارس و دانشگاه ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 06 آبان 1400
کد خبر : ۷۰۶۷۶۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد: با توجه به حضور طولانی‌مدت ایران در عرصه استاندارد، دانش اندازه شناسی باید در مدارس و دانشگاه ها توسعه پیدا کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  نیره پیروزبخت صبح امروز (دوشنبه) در همایش اندازه‌شناسی که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، اظهار کرد: اندازه‌شناسی رکنی بسیار مهم در عرصه استاندارد است و امروز تمامی کشورهای توسعه یافته برای این حوزه، برنامه‌ریزی‌های جدی داشته‌اند. از این‌رو ایران در عرصه استاندارد باید در این باره تلاش کند.

به گفته وی، میزان اهمیت اندازه‌شناسی تا حدی است که بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته که در آنها بخش خصوصی محوریت اقتصاد را در اختیار دارد، مؤسسات اندازه‌شناسی در دست دولت است و به طور خاص با نظارت‌های دولتی پیگیری می‌شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان این‌که در قانون جدید نظام استاندارد، به اندازه‌شناسی به عنوان یک حوزه مهم و بخشی از توسعه  توجه شده است. در کنار آن ما در فرهنگ‌مان موضوع حق‌الناس را داریم که برای رعایت آن استفاده از جدیدترین شیوه‌ها در اندازه‌شناسی موثر خواهد بود.

پیروزبخت با اشاره به ورود ایران به عرصه استاندارد از سال 1304، توضیح داد: ما کارمان را در عرصه استاندارد بسیار زود آغاز کردیم و تجربه بیش از 9 دهه‌ای گذشته به ما کمک می‌کند تا بهترین شیوه‌ها را برای پیگیری استاندارد در این بخش لحاظ کنیم. در جدیدترین اتفاقی که در عرصه جهانی رخ داده موضوع شیوه‌های جدید اندازه‌شناسی در دستور کار قرار گرفته که بسیاری از کشورها باید تا پایان سال جاری میلادی به آن دست یابند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: در ایران تلاشمان این است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن این شیوه‌های جدید را نهایی کرده و به کار ببندیم. خوشبختانه برای این موضوع مذاکرات خوبی با نهادهای دانشگاهی و علمی کشور انجام شده و امیدواریم در مراسم سال آینده گام‌های مثبت قابل توجهی در این عرصه برداشته شود.

وی با بیان این‌که پیگیری سیاست‌های اندازه‌شناسی در کیفیت خدمات ارائه شده به مردم تأثیری جدی دارد، تصریح کرد: برای مثال یکی از این حوزه‌ها که سازمان استاندارد نظارت جدی بر آن را ادامه می‌دهد پیگیری وضعیت کالاهای پیش بسته‌بندی شده در فروشگاه‌های بزرگ است؛ در این زمینه سازمان حمایت نیز به یاری ما آمده و امیدواریم موضوع نظارت بر این کالاها نهایی شده و در دیگر عرصه‌ها نیز با درک اهمیت اندازه‌شناسی، استانداردها رعایت شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۱۳.۹۹°