با 20درصد از دارایی های دولت، اتکا به نفت کاهش می یابد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 29 مهر 1400
کد خبر : ۷۰۷۰۰۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲
وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت اگر 20درصد از دارایی های دولت در روند تولید استفاده شود، اتکا به نفت کاهش می یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشستی خبری صبح امروز با بیان اینکه شرایط به گونه‌ای بود که دشمن قصد جداسازی مردم از دولت و تزریق ناامیدی را داشت، اظهار کرد: دشمن در پی ایجاد امید کاذب برای خود و ایجاد تنش در جامعه بود. در این شرایط ما باید از یک سو با تمام توان متمرکز بر طراحی پیشنهادات و راهکار‌هایی برای طی کردن این دوره، می‌بودیم. از سویی دیگر ما نمیتوانستیم اقداماتی که در این عرصه انجام می‌دادیم را بیان کنیم.

وی در ادامه افزود: پیش از ورود من کمیته مقابله با تحریم در وزارت اقتصاد تشکیل شده بود و بنده نیز پس از ورود پیشنهاداتی در این کمیته ارائه کردم و در بسیاری از مباحث توانستیم راهکار برون رفت از موانع را طراحی کنیم و مجوز‌ها را نیز بگیریم.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه راهکار‌ها را نمی‌توان بیان کرد، گفت: در شرایطی که دشمن در مقامی بود که از ناحیه منابع فشار جدی وارد کند سعی کردیم برنامه‌هایی طراحی کنیم که مانع از تحقق اهداف دشمن باشد. یکی از برنامه‌ها این بود که اگر درآمد نفتی کاهش یابد به سمت درآمد‌های درست حرکت کنیم.

دژپسند افزود: با تلاش‌های موثر سازمان امور مالیاتی، به رغم پیش‌بینی‌هایی که می‌شد ۱۰۹ هزار میلیارد تومان تحقق مالیاتی داشتیم؛ یعنی ۹۷ درآمد مالیاتی در سال ۹۷ محقق شد

وی به درآمد‌های ارزی اشاره کرد و ادامه داد: از همکاران گمرک خواستیم که در تسهیل صادرات هیچ مضیقه‌ای ایجاد نکنند و این امر محقق شد و درآمد صادرات غیرنفتی ما در سال ۹۷ به رغم تمام فشار‌ها با کمترین کاهش محقق شد.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه در سه ماهه سال ۹۸ روند صادرات غیرنفتی ما قابل قبول است، اظهار کرد: در حوزه درآمد‌های مالیاتی نیز در سه ماهه نخست سال وضعیت مناسبی داشتیم.

دژپسند افزود: سرمایه خارجی ۱۰۷ میلیارد دلار بود که نگران کننده بود از این رو سعی کردیم این روند را بهبود ببخشم و در سه ماه آخر سال عدد به ۳۰۵ تا ۴ میلیارد دلار رسید.

وی با بیان اینکه یکی از بحث‌های مهم روان‌سازی فضای کسب و کار است، گفت: هدف دشمن از انسداد منابع ایجاد مشکل در تولید، اشتعال و سرمایه گذاری است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی تصریح کرد: بهبود فضای کسب و کار نیازمند اهتمام جدی بود؛ ما از قابلیت هیات مقررات زدایی برای حذف مجوز‌های زائد باید بهره ببریم. از فعالان اقتصادی درخواست دارم مجوز‌ها و بخشنامه‌های مزاحم را به ما منعکس کنند.

دژپسند با بیان اینکه در سه ماهه دوم سال جلسات هیات مقررات زدایی دو برابر خواهیم کرد، گفت: نقشه عملیاتی جامعی را طراحی کردیم و به مجلس ارسال و به مقام معظم رهبری تقدیم کردیم و هفته آینده این نقشه رونمایی می‌شود.

وی افزود: افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت تولید در دستور کار است و بسته جامع رونق تولید را با همین رویکرد طراحی کردیم. دژپسند گفت: روان‌سازی تامین مالی برای بخش خصوصی در بسته رونق تولید مورد توجه قرار گرفته است. تقویت بازار سرمایه را نیز مورد تاکید قرار داده ایم. همچنین بانک‌ها میتوانند مطالبات معوق را وصول کنند و از سویی دیگر دارایی‌های منجمد را به صفر برسانند.

وزیر اقتصاد و امور دارایی به مولدسازی دارایی‌های دولت اشاره و تاکید کرد: اگر چه دارایی‌های مولد در درآمد‌های دولت اثر دارد، اما چندان قابل توجه نیست. در آینده یک پروژه بزرگ را با دو هدف مولدسازی دارایی دولت و هدایت نقدینگی افتتاح میکنیم که آثار جانبی رونق تولید هم دارد.

دژپسند با اشاره به درآمد مالیاتی گفت: همکاران ما در سازمان امور مالیاتی در تلاش هستند که کمترین فشار به مودیان مالیاتی وارد شود تا فضای کسب و کار مختل نشود.

وی همچنین افزود: از سویی دیگر کاهش مداخلات دولت در اقتصاد مورد توجه است. خوشبختانه خصوصی سازی مورد تاکید همه ارکان نظام است. در این انتقادات زیادی به خصوصی سازی وارد بود که سعی کردیم آسیب شناسی کرده و راهکار‌هایی در هیات واگذاری ارایه کردیم.

وزیر امور اقتصاد ادامه داد: باید روش‌های قیمت گذاری و واگذاری را متنوع کنیم. اما به دلیل عدم توقف روند واگذاری، تلاش کردیم از جایی شروع کنیم و ۱۸ بنگاه را در لیست واگذاری‌های بزرگ قرار دادیم.

دژپسند گفت: فروش قسطی یکی از مشکلات واگذاری بود از این رو با تصویب هیات واگذاری فروشمان به صورت بلوکی خواهد بود. به عبارتی دندان طمع مدیریتی را باید بکنیم. خوشبختانه ۳ شرکت در روند واگذاری قرار گرفتند و مابقی از نیمه دوم تیر ماه در روند واگذاری قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه برخی از فعالان اقتصادی که فعال نما هستند و با کوچ نقدینگی به دنبال ایجاد اختلال در بازار هستند، گفت: ما در کنار روان کردن کارها، به دنبال ایجاد مزاحمت در مسیر اختلال هستیم، از این رو ایجاد مالیات بر درآمد‌های اختلال زا را در دستور کار قرار دادیم.

وزیر اقتصاد و امور دارایی همچنین گفت: باید راهکار‌های ۱۲ بندی را برای تهاتر درآمد‌های نفتی جهت توان بخشی درآمد‌های کشور، فعالیت‌های پیمانکاری و سرمایه گذاری استفاده کنیم.

دژپسند با بیان اینکه باید از سقوط قدرت خرید جامعع جلوگیری کنیم، افزود: صندوقی را برای کمک به مستاجرین جهت استفاده در رهن مسکن پیشنهاد دادیم. بسته حمایتی برای اقشار آسیب پذیر را پیشنهاد کردیم.

وی تاکید کرد: چه به لحاظ بودجه و چه به لحاظ درآمدی راهکار‌هایی را اتخاذ کرده‌ایم تا حداقل تنش به کشور وارد شود. در شرایط فعلی دست ما برای مقابله با اقدامات دشمن پر است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی در رابطه با مالیات بر عایدی سرمایه، گفت: ما حتماً در نیمه اول سال لایحه مالیات بر عایدی سرمایه می‌فرستیم. پیش‌نویس اولیه در وزارت اقتصاد بررسی شده است و در حال اصلاح نهایی است.

دژپسند در رابطه با مالیات بر درامد‌های فعالیت‌های اختلال زا، افزود: پیش نویس نهایی لایحه آماده شده و در مرحله ویراستاری است.

وی در مورد مولدسازی دارایی‌ها، اظهار کرد: گام اول به شناسایی دارایی‌های دولت مربوط می‌شود که در حال انجام است و گام بعدی بررسی ویژگی و قابلیت‌هایی است که می‌توان با استفاده از دارایی‌ها ایجاد کرد. فروش دارایی‌ها گزینه آخر است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی افزود: اگر ۲۰ درصد از حجم دارایی‌های دولت در روند مولدسازی حرکت کند به کاهش اتکای بودجه به نفت کمک زیادی می‌کند.

دژپسند در خصوص میزان تحقق درآمد مالیاتی در فصل بهار، گفت: در سال ۹۸ عمده درامد‌های دولت تمیز و مالیاتی است. درآمد مالیاتی (مالیات مستقیم و کالا و خدمات) ۳ ماه نخست سال بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی در مورد ارز ترجیحی نیز، اظهار کرد: در ستاد اقتصادی دولت جمع بندی شده است که سیاست‌های دولت برای تامین ارز کالا‌های اساسی تا پایان سال تغییری نکند.

وزیر اقتصاد و امور دارایی در مورد افزایش نرخ حامل‌های انرژی در مرداد ماه، گفت: بنده هیچ چیزی در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی در مرداد ماه نشنیده ام.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۵۹°    ۱۰.۹۹°