ثبت اطلاعات ۷۵ میلیون نفر در سامانه پرونده الکترونیک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۷۰۷۱۱۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: پرونده الکترونیکی سلامت برای سیاست گذاری های بهداشتی و درمان کشور لازم و برای مردم ضروری است و تاکنون اطلاعات ۷۵ میلیون نفر( ۹۴درصد) از جمعیت کشور در سامانه‌های پرونده الکترونیک سلامت ثبت شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "ایرج حریرچی"در گفتگو با 18:30 با شرحی از کاربرد پرونده الکترونیک سلامت گفت: این اطلاعات از قبل از تولد تا مرگ افراد در بستر امن سامانه های متعددی الکترونیکی ذخیره می شود.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وزارت بهداشت را سیاست گذار و بهره بردار از پرونده الکترونیک سلامت اعلام کرد و افزود: بدون اجازه صاحب پرونده کسی اجازه دسترسی و استفاده از اطلاعات پرونده الکترونیکی سلامت افراد را ندارد.
 
ایرج حریرچی جلوگیری از تجویز نابجا و آزمایشات تکراری را از جمله محاسن داشتن پرونده الکترونیکی دانست و افزود: به صاحبان پرونده الکترونیکی در بعضی از موارد اجازه دسترسی اطلاعات یا ورود اطلاعات داده شده است مانند ثبت اطلاعات فشار خون.
خدمات و کارکردهای پرونده الکترونیک سلامت
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا کنون 75 میلیون نفر در سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ثبت نام شده اند.
او با بیان اینکه این سامانه در مراکز دولتی فعال است، افزود: تنها کسانیکه فقط از مراکز خصوصی خدمات بهداشتی دریافت می کنند، پرونده الکترونیکی سلامت ندارند.
 
او یکی از دستاوردهای فعال شدن کامل پرونده الکترونیکی سلامت در حادثه سیل فروردین امسال را رصد مادران باردار اعلام کرد و گفت: به کمک سامانه "سیب"، "ناب" و "سینا" که از اجزای همین پرونده الکترونیکی است، تمام مادران بارداری که پرونده الکترونیکی داشتند و در مناطق سیل زده اخیر زندگی می کردند، تحت نظارت، پیگیری و درمان قرار دادیم بطوری که تعجب مسئولان سازمان بهداشت جهانی را برانگیخت.
 
حریرچی از سامانه "سپاس" در بیمارستان ها گفت و افزود: این سامانه اطلاعات پزشکی و بهداشتی کسانیکه به بیمارستان های دولتی مراجعه کرده اند را به پرونده الکترونیکی سلامت وارد می کند. به کمک این سامانه تجویز داروهای بالاتراز 50 هزار تومانی کنترل می شود تا قاچاق دارو صورت نگیرد.
دکتر ایرج حریرچی گفت: هیچ بیمارستانی نباید برای تامین اقلام پزشکی همراه بیمار را به خارج از بیمارستان ارجاع دهد.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سامانه 190 برای دریافت شکایات و پیشنهادات مردمی بصورت شبانه روزی خبر داد و گفت: از سال گذشته که بیش از 3 هزار قلم کمبود دارو در کشور داشتیم اکنون به زیر 4 دهم درصد رسیده است.
 
وی افزود: به داروهایی که نمونه تولید داخلی مشابه دارند اجازه ورود داده نمی شود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷.۵۹°    ۱۸.۹۹°