دنبال دستیابی به یک تفاهم برای ممانعت از زورگویی هستیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 26 مهر 1400
کد خبر : ۷۰۷۲۱۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۳
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی که به دنبال دستیابی به یک تفاهم و همزبانی برای ممانعت از اعمال زورگویی آن کشوری هستند که با یک جانبه گرایی می خواهد بر همه کشورها اعمال قدرت کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی، با حضور 20 نماینده از کشورهایی آسیایی در اصفهان آغاز شد. 

در این نشست، نمایندگان پارلمان‌های آسیایی از افغانستان، بنگلادش، کامبوج، قبرس، اندونزی، عراق، اردن، لبنان، پاکستان، سوریه، ترکیه، ویتنام و قطر حضور دارند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی در هتل کوثر اصفهان در جمع خبرنگاران گفت :

کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی که به دنبال دستیابی به یک تفاهم و همزبانی برای ممانعت از اعمال زورگویی آن کشوری هستند که با یک جانبه گرایی می خواهد بر همه کشورها اعمال قدرت کند.

پزشکیان افزود: بر این اساس نمایندگان کشورهای حاضر در این اجلاس باید بتوانند این پیام و نگاه را به مجموعه مجالس، سیاستگذاران و سیاستمداران کشور خود انتقال دهند که طبیعی است در این راستا یک تأخیر زمانی خواهیم داشت.

وی اظهار داشت: در این راستا باید به سرعت به یک همزبانی و همه جانبه گرایی بین دولت‌های مجالس حاضر در اجلاس دست یابیم زیرا اگر در منطقه با هم باشیم به قدرتی تبدیل می‌شویم که که هیچ قدرت دیگری نمی‌تواند جلوی آن بایستد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وقتی از یک جانبه گرایی صحبت می‌کنیم در واقع از کشوری سخن می‌گوئیم که همه دنیا را تحت سلطه خودش می‌خواهد قرار دهد و به همه تحکیم می‌کند که حرف او را گوش و همه را وادار می‌کند از سیاست او دفاع کنند که به نظر من این ننگ است برای جامعه و دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم.

وی با انتقاد به اینکه یک گروه ویژه با نگاه‌های خاص بتوانند هرچه دلشان خواست اعمال کنند و بقیه مجبور باشند سیاست آنها را بپذیرند گفت: باید با بیداری و دست در دست یکدیگر دادن اجازه ندهیم که یک گروه یا عده خاص و با اعمال نظرهای خود به دنبال رسیدن به منافع خودشان باشند.

پزشکیان با اشاره به هدف قرار دادن پهباد آمریکایی در مرز آبی کشور افزود: این افتخاری برای جمهوری اسلامی است زیرا آن زمانی که آنها مردم ما موشک باران می‌شدند هیچ صدایی از حقوق بشر از اروپا و از آمریکا بلند نبود ولی الان جمهوری اسلامی به یمن و برکت جوانان، نیروهای مسلح و دانشگاه به قدرتی رسیده که دیگر اجاره نمی‌دهد پهبادهای فوق پیشرفته آنها پا در حریم ما بگذارند.

وی ادامه داد: ما به هیچ کشوری تا حالا حمله نکردیم و از هیچ تروریستی در دنیا پشتیبانی نکردیم آنها هستند که از تروریست‌ها دفاع می‌کنند و منافقین را به عنوان یک سازمان می‌شناسند در صورتی که بیشترین ترورها را در کشور ما آنها اعمال کردند.

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه آنها می‌خواهند ما را نوکر خود بکنند، گفت: این را در خواب خواهند دید و ما افتخار می‌کنیم به نیروی مسلح، سپاه پاسداران، مرزداران و کسانی که در مرزها نشسته‌اند و با قدرت و قاطعیت از نفوذ دشمن جلوگیری می‌کنند و تا آخر هم خواهیم ایستاد و این را برای خود و تمام کسانی که در این مملکت هستند وظیفه می‌دانیم که این راه را با قدرت و جسارت دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه اقدامات آمریکا علیه ایران در هیچ چهارچوب بین المللی نمی گنجد گفت: اینکه نیروی مسلح مملکتی را تحریم کردند و یا در کل یک مملکت را تحریم و همه را وادار کردند از آزادی و دموکراسی حرف بزنند ولی هر فشاری که دلشان بخواهد بر مردم وارد می‌کنند و بعد می آیند برای مردم اشک تمساح می‌ریزند که ما در فکر شما هستیم شرم آور است.

پزشکیان با توجه به زمان دستیابی به اهداف این اجلاس گفت: این مهم بسته به نوع، زمان گفت و گو و قلب و تحمل ما دارد زیرا توسعه برای رشد انسان‌ها زمان می‌خواهد اینکه بتوانیم به یک زبان و نگاه مشترک برسیم زمان می‌خواهد نمی‌شود گفت با چند جلسه می‌توان به آن دست یافت.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال دستیابی و رسیدن به یک نگاه و زبان مشترک بین نمایندگان مجالس و دولت‌ها نیازمند زمان است همانطور که ما در مجلس خودمان باید به یک زبان و نگاه مشترک برسیم که هنوز چنین زبان و نگاهی را نداریم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: برای همین منظور باید این تعاملات و نگاه گسترده‌تر، علمی تر، مستند تر و فراگیر تر شود و از نگاه‌های تنگ باید اجتناب کرد.


دبیر کل مجمع مجالس آسیایی نیز در این جمع گفت: این اجلاس دارای چهار کمیته است و هشت قطعنامه را نیز در دستور کار دارد که یک قطعنامه را جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد داده که در دستور کار جلسه آینده قرار خواهد گرفت.

محمدرضا مجیدی افزود: مهمترین قطعنامه پیشنهادی از سوی مجلس شورای اسلامی در ارتباط با چند جانبه گرایی است که در این جلسه در واقع پذیرش آن مورد تأیید و در جلسه آینده کمیته سیاسی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: ما از گذشته کمیته‌هایی داریم که در دستور کار است و امروز بخش‌هایی از آنها بررسی می‌شود اگر اصلاحیه‌هایی کشورها فرستاده باشند باز مورد بحث قرار می‌گیرد که پس از نهایی شدن این کمیته در نشست شورای اجرایی اول که اوایل مهر در ترکیه برگزار می‌شود در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی یادآور شد: در مجموع هشت قطعنامه در کمیته سیاسی است.

مجیدی خاطرنشان کرد: چهار کمیته این اجلاس شامل کمیته فرهنگی، اجتماعی اس که اجلاس آن چند ماهه پیش در تایلند برگزار شد، اجلاس کمیته اقتصادی و توسعه پایدار که ۲ ماه پیش در روسیه و اجلاس کمیته امور سیاسی هم اکنون در اصفهان است و به زودی نشست کمیته امور مالی را هم در بغداد پایتخت عراق خواهیم داشت. 

یادآور می شود مجمع مجالس آسیایی 42 عضو دائم و 13 عضو ناظر دارد.

نشست کمیته دائمی امور سیاسی مجمع مجالس آسیایی (APA) تا هفتم تیر ادامه دارد.

 مجمع مجالس آسیایی دارای 4 کمیته فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و اداری و مالی است که پس از برگزاری نشست کمیته سیاسی در اصفهان، کمیته اداری و مالی آن، شهریور در بغداد برگزار می‌شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۶۲°    ۲۲.۹۹°