ایران به تنهایی بار حفظ برجام را به دوش نمی کشد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 27 مهر 1400
کد خبر : ۷۰۷۶۳۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۳
سفیر ایران درجلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت: برجام بر دو رکن استوار است؛ تعهدات هسته‌ای ایران و تعهدات سایر اعضای برجام.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، تخت روانچی افزود: رکن دوم (تعهدات سایر اعضای برجام) شامل دو تعهد «رفع تحریم‌ها» و «توسعه روابط تجاری با ایران» است. خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها، زمینه بهره‌مندی ایران از برجام را کاملاً از بین برده است.
سفیر ایران درجلسه شورای امنیت  گفت: ایران ماه‌ها به دیگر اعضای برجام فرصت داد تا پیامدهای خروج آمریکا از برجام را جبران کننداما هیچ کاری نکردند.
تخت روانچی افزود: ایران نمی‌تواند، نباید و نمی‌خواهد به تنهایی تمامی بار حفظ برجام را به دوش بکشد.
 اعضای باقی‌مانده برجام (به‌ویژه سه کشور اروپایی) باید با برداشتن گام‌های کافی، جدی و عملی برجام را حفظ کنند. در غیر این صورت اعضای باقی‌مانده برجام بایدمسئولیت پیامدهای احتمالی اجرانکردن تعهدات خود را بپذیرند.
تخت روانچی گفت: نباید اجازه دهیم دروغ پردازی، اطلاع‌رسانی غلط و  فریبکاری آمریکا، دستورکار شورای امنیت را تعیین کند.تحریم‌ها ی آمریکا  به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به مردم عادی به ویژه افراد آسیب‌پذیر (زنان، کودکان، سالمندان و بیماران) صدمه می‌زنند.
نماینده ایران در شورای امنیت گفت: مذاکره از نگاه آمریکایی‌ها یعنی تحمیل مجدد تحریم‌ها، فشار حداکثری، تحریم در پی  تحریم و مجازات جمعی یک ملت. تا وقتی که تحریم‌های غیرقانونی آمریکا از بین نرفته نباید از ایران  انتظار داشت که به پیشنهاد مذاکره  اعتماد کند.
نماینده روسیه در نشست شورای امنیت هم با اشاره به اینکه  امریکا تضعیف کننده برجام  است گفت: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و احیای تحریم‌ها علیه ایران، بر خلاف اهداف برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است.
نماینده چین در سازمان ملل هم  گفت: باید توازن میان حقوق و تعهدات ایران ذیل برجام حفظ شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳.۷۹°    ۱۸.۹۹°