ادعای آمریکایی ها درباره مذاکره دروغ است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 28 مهر 1400
کد خبر : ۷۰۷۶۴۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱
وزیر امور خارجه در حاشیه مراسم روز آفریقا گفت: آمریکایی ها اصلا به دیپلماسی علاقه ای ندارند و ادعای آنها درباره مذاکره دروغ و توخالی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  محمد جواد ظریف در حاشیه مراسم روز آفریقا در جمع خبرنگاران گفت: اقدام آمریکا در قراردادن نام رهبر معظم انقلاب و افراد وابسته به دفتر ایشان در فهرست تحریم‌ها نشانه ناآشنایی کامل آن‌ها با موازین بین المللی است.

وی ادامه داد: آنها همچنین نشان داده اند که قواعد رفتاری بین کشورها را نمی دانند و کاملا با اسلام بیگانه اند و روابط بین مرجعیت و پیروانشان را نمی دانند.
 
وزیر خارجه کشورمان گفت: چه بسا که بسیاری از مردم آمریکا نیز با این اقدام از لحاظ وظایف دینی شان در مضیقه قرار می گیرند زیرا این اقدام آنها می تواند به عنوان رعایت نکردن حق آزادی مذهب مسلمانان آمریکایی تلقی شود.
 
ظريف با بیان اینکه هنوز تحریمی علیه بنده اعلام نشده است گفت: این اقدامات نشانگر آن است که دولت آمریکا همه تلاش هایش را انجام داده تا تحریم های اقتصادی علیه مردم ایران را به سرانجام برساند و چون به نتیجه نرسیده رو به مسیرهای دیگر آورده است.

وزیر خارجه افزود: ادعای آن ها درباره اینکه بدنبال مذاکره هستند با این اقدامات برای همه دنیا ثابت شد که دروغ است.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که سه کشور اروپایی در قبال اقدامات اخیر ایران و علیه آن بیانیه داده اند گفت: آنچه ما اعلام کرده ایم در قالب حقوقمان بوده است.

محمد جواد ظریف افزود: کشورهای اروپایی متاسفانه به تعهدات خود عمل نکردند و در موقعیتی نیستند که علیه ایران بیانیه دهند.
 
وی ادامه داد: اگر اقدامی از طرف آنها صورت بگیرد اشتباه بزرگی از سوی اروپایی ها خواهد بود.
 
وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه روز جمعه جلسه کمیسیون مشترک در سطح مدیران سیاسی کشورهای عضو برجام تشکیل خواهد شد گفت: در آن جلسه نمایندگان جمهوری اسلامی ایران وضعیت را برای آنها تشریح خواهند کرد.
 
وی با بیان اینکه ما طبق برنامه پیش خواهیم رفت گفت: پیش از این نیز به آنها اعلام کردیم اروپایی ها و سایر اعضای برجام می توانند با اجرای تعهدات خودشان اقدامات ما را برگشت پذیر کنند.

وزیر امور خارجه گفت: ایران هیچگاه قصد تجاوز به همسایگانش را نداشته و ندارد.
 
محمد جواد ظریف در حاشیه روز آفریقا در جمع خبرنگاران و در پاسخ به ادعای آمریکایی ها مبنی برقصد ایران برای تجاوز به همسایگانش گفت: ایران تامین کننده امنیت این منطقه است و در طول تاریخ امنیت این منطقه را تامین کرده است.
 
وی گفت: اگر آمریکایی ها خیال می کنند با حذف ایران می توانند امنیت این منطقه را تامین کنند بسیار اشتباه می کنند زیرا امنیت این منطقه نیازمند ایران و ایران هم نیازمند امنیت این منطقه است.
 
وزیر خارجه تصریح کرد: این آمریکایی ها هستند که در این منطقه خطر و تشنج آفریده اند.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه آمریکایی ها در مورد درخواست گفتگو با ایران جدی نیستند گفت: امریکایی ها اصلا به دیپلماسی علاقه ای ندارند و ادعای آنها توخالی است.
 
آقای ظریف با اشاره به مقاله جان بولتون در مرداد سال 96 با عنوان چگونه برجام را نابود کنیم افزود: مرحله سوم پیشنهاد بولتون دراین مقاله در خصوص ایران پیشنهاد دیپلماسی است و در این مقاله نوشته اگر چه می دانیم ایران این پیشنهاد را نمی پذیرد ولی ما باید پیشنهاد دیپلماسی به ایران بدهیم.
 
وی گفت: امروز آنها آنقدر به صورت ناشیانه آن برنامه را پیاده می کنند که همزمان با حضور نخست وزیر ژاپن درایران یک شرکت را تحریم می کنند و روز قبل از آن نیز پتروشیمی ایران را مورد تحریم قرار می دهند.
 
وزیر امور خارجه ادامه داد: این نشانه ان است که آمریکایی ها اصلا به دیپلماسی علاقه ای ندارند و ادعای آنها توخالی است و در واقع آنها می خواهند انزجار عمومی در سطح بین المللی نسبت به سیاست های جنگ طلبانه خود را دور کنند.
 
ظریف تصریح کرد: آنچه که اتفاق افتاده چيز جدید و تعجب آوری نیست و توقع از دولت آمریکا نیز همین است که می خواهد هر صدای صلح طلب مخالف جنگ طلبی خود را خاموش کند.
 
وی در پاسخ به سوالی در خصوص موضع اروپایی ها نیز گفت:​اروپایی ها نمی توانند ما را مجبور کنند ما اقداماتی را انجام می دهیم که خودمان به مصلحت کشور می دانیم.
 
وزیر امور خارجه تاکید کرد: الان هم بر اساس برنامه خودمان عمل می کنیم و هر وقت اروپا به تعهدات خود عمل کرد می تواند توقع داشته باشد.
 
برچسب ها: ظریف ، آمریکا ، ادعا ، دیپلماسی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳.۵۹°    ۱۷.۹۹°