نگرش سنتی و نظام توزیع معیوب مانع رونق تولید پایدار

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:58 - دوشنبه 29 مهر 1398
«شهربانو منصوریان» و «مریم هاشمی» در رقابت‌های ووشو قهرمانی جهان در چین به نشان طلا دست یافنتد «الهه منصوریان» نیز در وزن ۶۵ کیلوگرم فینالیست شد «علیرضا فیروزجا» در دور نخست مسابقات شطرنج هوخه فین هلند مقابل جورج کوری از پرو به برتری دست یافت ملی پوشان هندبال کشورمان فردا در آخرین دیدار مرحله گروهی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۳۰ به مصاف کویت می‌روند «فاضل اتراچالی» کاپیتان تیم ملی کبدی ایران بهترین مدافع جهان در سال ۲۰۱۹ شد لیگ برتر فوتبال: «نساجی مازندرا‌ن ۰‌ - تراکتورسازی تبریز‌۴» ؛ «اسقلال ۴ ـ سایپا ۰ » تیم چوگان نوروزآباد با برتری بر حریفان به رقابت‌های چوگان قهرمانی کشور راه یافت
کد خبر : ۷۰۷۶۴۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۷
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: طرح ها و برنامه های فعلی برای رونق تولید، مسکنی است و با این طرح ها رونق تولید پایدار ایجاد نخواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سیدفرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع برنامه ها و الزامات رونق تولید گفت: تا زمانی که ظرفیت کارآفرینان را باور نداشته باشیم؛ رونق تولید اتفاق نمی افتد.
 
وی گفت: نگرش و مدل های سنتی اجازه نمی دهد رونق تولید پایدار ایجاد شود.
 
نگرش سنتی و نظام توزیع معیوب مانع رونق تولید پایدار 
موسوی با بیان اینکه ما با تزریق مالی دنبال رونق تولید هستیم، افزود: روش های گذشته در امور اقتصادی جاریست.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نظام توزیع پیشران و محرک تولید است و ما هنوز به این باور نرسیده ایم. موسوی افزود: رونق تولید با برنامه ها و طرح های موجود که بیشتر نگرش سنتی دارند؛ به این زودی اتفاق نخواهد افتاد.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: رونق تولید تنها وظیفه وزارت صمت نیست؛ بلکه خیلی از سازمان ها و دستگاه ها در این باره دخیل هستند.
 
موسوی افزود: هر اقدام حمایتی بدون ساماندهی اصناف و دستگاه ها، به نتیجه و هدف  اصلی نخواهد رسید و نظام توزیع معیوب هر اقدامی را خواهد بلعید.  وی گفت: طرح ها و برنامه های فعلی مسکنی بیش نیست و با این طرح ها رونق تولید پایدار ایجاد نخواهد شد.
 
 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به معضل بزرگ فرار مالیاتی افزود: طرح جامع مالیاتی بعد از این همه سال به صورت کامل اجرایی نشده است.
 
حسین سلاح  ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: یک فصل زمان کافی است تا بر اساس آمار،اعداد و ارقام نگاهی به شاخص های اقتصادی و شاخص های مرتبط به نظام تولید برای بررسی بهبود در تولید داشته باشیم که اعداد و ارقام های موجود سیگنال لازم را برای انجام اقدامات لازم در این مدت از سال به ما نمی دهند.
 
 سلاح ورزی گفت: در فصل اول سال 98، هیچ بهبودی در شاخص های ساختاری تولید دیده نمی شود و اقدام لازم برای افزایش جذابیت در بازارهای رقیب را نداشته ایم. 
 
او افزود: تولید هم به کالا مربوط است هم خدمات هم بخش های دیگر و فقط مربوط به وزارت صمت نمی شود. 
 
در اواخر سال 96 در یک بازه زمانی نرخ ارز تقریبا 4 برابر شد و ارزش پوی ملی بشدت کاهش یافت و این باعث شد مواد اولیه فعالین اقتصادی تولید افزایش یافت که ماشین آلاتی را وارد کردند و تمامی پیش بینی های فعال اقتصادی به دلیل وارد کردن با ارز نیمایی بهم خورد و  از بین رفت.
 
نگرش سنتی و نظام توزیع معیوب مانع رونق تولید پایدار
به دلیل الزام بازگشت و عرضه ارز حاصل از صادرات در سیستم نیما، تناسب نداشتن مبانی صادرات، بلوکه شدن منابع فعالین اقتصادی در سازمان مالیاتی به دلیل توقف استرداد ارزش افزوده حاصل از صادرات و افزایش قیمت ها نیاز فعالین اقتصادی به سرمایه در گردش چند برابر شد که این ها همه مشکلاتی است که به صورت یک زنجیره پیش پای یک فعال اقتصادی  است.

او افزود: دولت برای تامین بودجه و نیازهای مالی علی رغم کاهش حجم و رشد اقتصادی مالیات را افزایش داده همچنین نظام تامین اجتماعی به دلیل تحمیل تکالیف دولت ها به بنگاه های شناسنامه دار فشار وارد کرده است. بنابراین تازمانی که سیاست های ارزی متناسب، نظام مالیاتی و نظام تامین اجتماعی به عنوان بستر تولیدمتناسب با شرایط رونق نباشد نمی توان منتظر این بود که رونق تولید به خودی خود اتفاق بیفتد.
 
سلاح ورزی گفت: باید بپذیریم که در مکانیزم بازار عرضه و تقاضا را داریم و با توجه به اینکه میزان تهیه نیازها نیز نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، نمی توان افزایش قیمت ها را با برخوردهای تعزیراتی و نظارتی بازار را کنترل کرد.
 
 
نکته دیگر درباره رونق تولید این است که اگر تولید نسبت به دیگر فعالیت های اقتصای اهمیت داشته باشد به رونق تولید کمک خواهد شد بنابراین باید رغبت رقابت در بخش تولید ایجاد کرد.
 
سلاح ورزی گفت: مهمترین شاخص به جای پروژه های تعریف شده وزارت صمت قدم های برداشته شده در حوزه تولید است همچنین تعدد مقرارات بر مشکلات تولید و رونق تولید افزوده است.
 
 نگرش سنتی و نظام توزیع معیوب مانع رونق تولید پایدار
سعید زرندی معاون طرح و برنامه‌ وزارت صمت در ارتباط تلفنی گفت: تولید به صورت شفاف کار می کند، حوزه های تعریف شده وزارت صمت به صورت جدی پایش می شود.

زرندی گفت: اصلی ترین کار در حوزه بازرگانی داخلی مدیریت بازار و سامانه لجستیکی تعریف شده است که 12 زیرمحور دارد و در آخرین جلسه با تیم بازارگانی و مرکز توسعه تجارت الکترونیک داشتیم در بسیاری از موارد موفق بوده است.

او گفت: هدف گذاری برای امسال این است که در بخش توزیع 50 شرکت بخش تجارت داخلی را به سامانه تجارت متصل کنیم و 700 شرکت منطقه ای استانی نیز در بازه زمانی 2 ساله درنظر گرفته شده است. سامانه نظارت مردمی نیز در دست بررسی است برای اینکه به سمت سیستم رتبه بندی به وسیله مردم حرکت کنیم.

معاون طرح و برنامه‌ وزارت صمت گفت: در قانون بهبود فضای کار برای دولت شرط گذاشتیم که مجوزی را ممنوع نکند و این کار را بعهده مردم گذاشته ایم که بتوانند مجوز بگیرند اما شرایط اشتغال را نیز باید درنظر گرفت.
 


برچسب ها: رونق تولید
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۲°