طرح مذاکره آمریکا، سرپوش گذاشتن به بی آبرویی است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:08 - چهارشنبه 01 آبان 1398
معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل درباره سوء استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای دخالت در امور داخلی کشورها هشدار داد نيروهاي عراقي تلاش شماري از اعضاي باقي مانده داعش را براي حمله به ميدان نفتي علاس در شرق استان صلاح الدين ناكام گذاشتند رئيس‌جمهور فرانسه تلفني با همتای روس خود درباره تحولات شمال شرق سوريه گفتگو کرد فاکس نیوز: ۱۰۰ خودروی زرهی آمریکا پس از ترک شمال شرق سوریه وارد عراق شدند القدس العربی: هدف اصلی آمریکا از ابقای شماری از نظامیانش در سوریه، حمایت از اسرائیل است نيروهاي خليفه حفتر مواضع نظاميان دولت وفاق ملی را در شرق طرابلس بمباران كردند دادستان کل نظامی دولت وفاق ملی لیبی حکم بازداشت خلیفه حفتر را به اتهام قتل و ربودن غیرنظامیان صادر کرد در حمله مسلحانه طالبان به ولایت قندوز در شمال افغانستان ۱۸ پلیس کشته شدند هزاران سودانی با تظاهرات در شهرهای مختلف، انحلال حزب حاکم عمر البشیر، رئیس جمهور سابق را خواستار شدند مراسم تاج گذاری «ناروهیتو» امپراتور جدید ژاپن در توکیو برگزار شد
کد خبر : ۷۰۷۷۹۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱
رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است پیشنهاد مذاکره با ایران از سوی ترامپ برای سرپوش نهادن به بی آبرویی های آمریکا و ایجاد فضای روانی در ایران است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی لاریجانی با اشاره به ساقط کردن یکی از پهپادهای پیشرفته آمریکا توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: اولاً مقابله با متجاوز وظیفه ذاتی نیروهای مسلح است و اگر دشمنان به حریم ایران تجاوز کنند، با آنها مقابله می شود همانطور که این پهپاد به آب های سرزمینی ایران تجاوز کرد و ساقط شد. در شورای عالی امنیت ملی درخصوص این پهپاد بحث شد و مشخص گردید که به مرزها تجاوز کرده و براساس حق خود با آن مقابله کردیم و این تیزبینی ارزشمند است و باید از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکر کرد.

وی افزود: ظرفیت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بیش از اینهاست و در ابعاد مختلف از نظر تکنولوژی پیشرفت کرده اند.

لاریجانی گفت: آمریکایی ها تصور می کردند ایران در برخورد با پهپاد متجاوز ملاحظه ای دارد، اما مشخص شد که جمهوری اسلامی ایران با متجاوز برخورد می کند و کوچک یا بزرگ بودن کشور متجاوز نیز اهمیتی برای ما ندارد.

رئیس قوه مقننه افزود: عدم تعرض ایران به کشورهای دیگر به دلیل استراتژی ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی است، اما اگر هر کشور کوچک یا بزرگی به ایران تجاوز کند، برای مقابله ملاحظه ای نداریم و همانگونه که در 8 سال دفاع مقدس نشان دادیم، با متجاوز برخورد خواهیم کرد و همه کشورها باید به اقتدار جمهوری اسلامی ایران توجه داشته باشند.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل کارهای ناپسند برخی کشورهای منطقه مدارا می کند، اما این مدارا دلیل بر ناتوانی ایران نیست. رفتارهای کشورهای منطقه با نفتکش ها ایضایی است. آنها از تحریم اقتصادی ایران ترسی نداشتند البته منکر ایجاد مشقت برای مردم نیستم، اما دشمنان تصور می کردند که با تحریم اقتصادی ایران را از بین می برند، اما پس از ناتوانی در رسیدن به این هدف شروع به  تحریک و پرونده سازی علیه جمهوری اسلامی ایران کردند.

وی درخصوص اهداف آمریکا برای انجام چنین برنامه هایی افزود: هدف آمریکایی ها از چنین اقداماتی ماجراجویی است. آنها در چند دهه اخیر به انواع مختلف ماجراجویی کرده اند که یک نوع از ماجراجویی با تروریست ها بوده و نوع دیگر ماجراجویی آنها تلاش برای ایجاد تنش در منطقه جهت ورود به مسائل بین کشورها بوده است. آمریکایی ها می دانند کشورهای عربی پول دارند و این کشورها نیز حقارت را پذیرفته اند، یعنی هم از آنها اخاذی می شود و هم آمریکا توی سر آنها می زند و آنها را گاو شیرده خطاب می کند!

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه راهبرد ایران ایجاد آرامش در منطقه است، گفت: دلیلی برای بهم ریختگی منطقه نمی بینیم و ایران در مقابل بهم ریختگی امنیتی در منطقه بیشترین ایستادگی را کرد و سپس روسیه وارد این میدان شد. باید توجه داشت که کلینتون اعلام کرد که ما داعش را ایجاد کردیم، البته هدف آنها چپاول و ایجاد هراس در کشورهای منطقه برای اخاذی و ورود به مسائل بین کشورها بوده است.

لاریجانی افزود: بعید می دانم آمریکایی ها آنقدر کم عقل باشند که به مرز ایران ورود یا حمله کنند، زیرا هیمنه آنها همانند ماجرای اخیر درهم می شکند، هر چند آمریکا ماجرای ساقط شدن پهپاد خود را به نوعی قورت داد، اما تردید نکنید نیروهای ایران باز هم با متجاوزان در لحظه برخورد جدی می کنند.

نماینده مردم قم در مجلس درخصوص عهدشکنی آمریکا و اصرار بر مذاکره با ایران گفت: آمریکایی ها دروغ می گویند، هدف آنها از پیشنهاد مذاکره ایجاد فضای روانی در ایران و ترمیم حیثیت بین المللی خودشان است، زیرا همه کشورهای دنیا می دانند با درخواست آمریکا دو سال مذاکره هسته ای انجام شد، اما این آمریکا بود که از برجام خارج شد و به حیثیت آنها لطمه وارد شده است. اکنون هیات حاکمه آمریکا بی آبرو شده و از توافقات آب و هوایی، توافقات با چین و روسیه هم خارج شده است و پیشنهاد مذاکره با ایران نیز برای ایجاد پوشش بر کارهای بی ربط خود مطرح می شود. همچنین تصور می کنند با مطرح کردن پیشنهاد مذاکره، فضای روانی را در ایران ایجاد می کنند، در حالی که ما مشکلی با مذاکره نداریم و روز گذشته رئیس جمهور ما با مکرون مذاکره کرده است، آمریکا به ملت ایران توهین می کند و آنها را تروریست خطاب می کند، با این شرایط می توان دریافت که هدف آنها ایجاد پوشش بر آبرویی های خود و ایجاد فضای روانی در ایران است، اما باید بدانند مردم ایران باهوش هستند و متوجه این شرایط شده اند.  

وی بیان کرد: بولتون نماینده منافقین در آمریکا شده و به همراه رئیس جمهور آمریکا از منافقین مشاوره و اطلاعات غلط می گیرند و همین امر باعث شد تا در تصمیم گیری ها دچار اشتباه شوند. در نظرسنجی ها مشخص شده که مردم ایران به شدت با رفتار ترامپ مخالف هستند.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: نامه اروپایی ها به ایران با پاسخ تند لاوروف مواجه شد و آقای ماهاتیر محمد نیز صحبت روشنی داشت و آمریکا را عامل نابسامانی در منطقه قلمداد کرد که نشان می دهد رجال مختلف در قاره های متفاوت نظرات ثابتی در قبال ایران و آمریکا دارند.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران با صبر و تومأنینه راهبرد روشنی را دنبال کرد و فضا برای جهان روشن شد و مقصر را شناختند، شأن ملت ایران نیز پیگیری چنین روشی است.

لاریجانی افزود: اینکه گفته می شود رفتار ترامپ در قبال ایران مصرف داخلی دارد و برای انتخابات اخیر در آمریکا اینگونه اقدام می کند، بی وجه نیست، زیرا ترامپ از همه ابزارها استفاده می کند تا رأی بیاورد. رئیس جمهور آمریکا از طرفی شعار مخالفت با جنگ را می دهد و می داند هرگونه تحرکی در منطقه ایجاد بحران کرده و بحران نفتی در جهان ایجاد می شود و آمریکا را با مشکل در داخل مواجه می کند. مسئله نفت و شعارهای ضد جنگ ترامپ برای او بسیار مهم است و هر چه به انتخابات نزدیک تر می شویم، این مسائل برای وی اهمیت بیشتری می یابد.

وی درخصوص بدعهدی اروپایی ها و عدم اجرای تعهدات آنها در قبال برجام گفت: اروپایی ها در دو مقطع نشان دادند که اتحادیه ای کم وزن و حتی بی وزن در حل مسائل هستند. در ابتدای ایجاد مسئله هسته ای ایران که منافقین آن را ایجاد کردند و آقای البرادعی نیز مسئله را دنبال کرد و سه وزیر اروپایی نیز به ایران آمدند، آنها گفتند مسئله را حل می کنیم و ایران می تواند پس از مدتی غنی سازی را ادامه دهد، اما شرایط نشان داد که آنها توانی برای این کار ندارند. در یکی از مذاکرات آقای سولانا به من گفت که می خواستیم مسئله هسته ای ایران را حل کنیم، اما آمریکایی ها نگذاشتند. این شرایط نشان می دهد اروپایی ها وزنی ندارند و بعد از خروج آمریکا از برجام، اروپایی ها از ما خواستند که چند هفته فرصت بدهیم و پاسخ متقابل را به آمریکا ندهیم و حتی پیشنهاداتی را مبنی بر همکاری های بانکی و خرید نفت از ایران را مطرح کردند که در نهایت باز هم نتوانستند اقدامی را انجام دهند.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: برخی کشورهای اروپایی متحد آمریکا هستند و آنها پس از یک سال اینستکس را طراحی کردند که تنها یک هیکل است و باید مشخص شود که منابع مالی آن از کجا تامین می شود، یا باید نفت بخرند یا اعتباری را در آن قرار دهند.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه بی وزنی اروپایی ها در مسائل بین المللی نیز مشخص است، گفت: آنها گفتند با ایران در مورد یمن مذاکره می کنیم، من هم مخالفتی نداشتم اما نتوانستند کاری انجام دهند که نشان می دهد در مسائل بین المللی مقلد هستند و مبدع نیستند. ایران به اروپایی ها گفته است که اگر اقدامی در برجام انجام ندهند برخورد متقابل می کند که بر اساس برجام است. گاهی اروپایی ها تهدید آمیز صحبت می کنند اما همانگونه که به ما توصیه می کنند خودشان نیز باید صبر استراتژیک داشته باشند و بدانند که اگر برخورد آنها با اقدامات ایران خارج از چارچوب باشد، در مورد آن هم فکر کرده ایم و هیچ ارتباطی بین آنها و مسائل هسته ای ایران باقی نمی ماند و اروپایی ها می دانند که این موضوع جدی است، اما اگر اقدامات درستی انجام دهند تا ایران از برجام بهره مند شود، متفاوت عمل می کنیم وگرنه اقدامات لازم که اطلاع رسانی هم شده را انجام می دهیم.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °