اروپا قول داد تا فردا به وعده هایش عمل کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 03 آبان 1400
کد خبر : ۷۰۷۸۶۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
دولت‌های اروپایی اعلام کردند چند میلیون دلار برای یک خط اعتباری در چارچوب اینستکس فراهم می‌کنند تا امکان فروش غذا و دارو به ایران فراهم شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال اعلام کرد فرانسه، انگلیس و آلمان قرار است تا روز جمعه اعلام کنند که تزریق سرمایه‌ای بالغ بر چند میلیون یورو فراهم خواهند کرد تا اینستکس برای تسریع نخستین مبادلات یک خط اعتباری داشته باشد.

این سازوکار مالی قرار است در پاریس مستقر باشد و توسط یک کارشناس بانکی آلمانی مدیریت می‌شود. انگلیس نیز هیأت نظارتی اینستکس را مدیریت خواهد کرد.

اینستکس در ژانویه گذشته با هدف عمل به وعده های اروپائیان در برجام راه اندازی شد اما تاکنون در حد حرف و هم وزن همان وعده های روی کاغذ در برجام باقی مانده و عملیاتی نشده است.

بر اساس اینستکس، شرکت‌های اروپایی که غذا و دارو به ایران بفروشند، پول خود را با استفاده از این خط اعتباری و از شرکت هایی که از ایران کالا خریده اند، دریافت می کنند.

پس از توقف کامل برنامه های هسته ای ایران و ریختن بتن در قلب رآکتور، اروپایی ها به وعده هایشان در برجام عمل نکردند و امریکا نیز از آن خارج شد، اما با پیگیری های ایران، اروپایی ها وعده دادند که با ایجاد سازوکار ایینستکس، امکان فروش غذا و دارو به ایران را فراهم می کنند که برای عمل به این وعده جدید هم شرایط مختلفی گذاشتند و به حرف و وعده اکتفا کردند.

طبق اعلام ایران، اگر اروپائیان تا 6 تیر، یعنی امروز، به وعده هایشان عمل نکنند، ایران طبق برجام تولید اورانیوم غنی‌شده از مرز ۳۰۰ کیلوگرم را آغاز می کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰.۴°    ۲۲.۷۹°