بازار داغ کلاهبرداری از کارجویان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:01 - سه‌شنبه 13 خرداد 1399
کد خبر : ۷۰۸۰۷۸
تاریخ انتشار : جمعه ۰۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱
مسئولی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: سایت های کلاهبرداری زیاد است و کارجویان باید قبل از مراجعه برای عقد قرار داد حتما از مجوز داشتن دفتر کاریابی و سایت آن مطمئن شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رؤیا رجب زادیان، معاون دفتر کاریابی ها در امور نظارت بر اعزام به خارج وزارت کار با اشاره به ثبت 120 دفتر مجاز کاریابی و اعزام به خارج در سایت وزارت کار گفت: کارجویان لازم است برای اطلاع از نام و مجوز دفاتر مجاز کاریابی به سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند.   
 
بازار داغ کلاهبرداری از کارجویان 
 
او حداقل زمان برای طی فرایند کاریابی را 6 ماه تا 2 سال اعلام کرد و گفت: سایت ها و دفاتر کلاهبردار و جعلی تلاش می کنند با دادن وعده های دروغ و اغوا کننده و دادن امید واهی کارجویان را فریب دهند که کارجویان باید در این زمینه دقت داشته باشند. 
 
 رجب زادیان با اشاره به افزایش کلاهبرداری‌ها در فضای مجازی برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور گفت: متأسفانه در شرایطی که با تورم نیروی کار فارغ‌التحصیل و نرخ بیکاری این گروه از جامعه مواجه هستیم، بازار اعزام نیروی کار برای سودجویان جذابیت پیدا کرده و به همین دلیل کلاهبرداران در این زمینه فعال شده اند.
 
او گفت: علی رغم پیگیری‌های متعدد اما به دلیل گسترگی فضای مجازی متأسفانه شدت اینگونه فعالیت‌های غیرمجاز همچنان زیاد است و در کنار نظارت‌ها و اقدامات کنترلی، متقاضیان نیز باید جانب احتیاط را رعایت کنند.
 
این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در صورت تخلف احتمالی از سوی کاریابی‌های دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور، شاکیان می‌توانند با حمایت وزارت کار به مراجع قضائی شکایت کنند و این وزارتخانه نیز پشتیبان آنها خواهد بود.

مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار تاکید کرد: تنها روش قانونی مهاجرت شغلی، مراجعه متقاضیان به کاریابی‌های دارای مجوز از وزارت کار است که مسئولیت صحت فعالیت این مراکز را این وزارتخانه بر عهده دارد.

بازار داغ کلاهبرداری از کارجویان 
 
علی نیک نفس رئیس مرکز تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا هم گفت: موارد شکایت از سایت های کاریابی زیاد است و مواردی از آن حتی مرتبط با سایت های مجوز دار است به به دلایلی یا نتوانسته اند و یا نخواسته اند به تعهداتشان عمل کنند.
 
او از شهروندان خواست حتما از مجوز داشتن سایت ها و دفاتر کاریابی اطمینان کسب کنند گفت: یکی از روش های کسب اطمینان در این باره توجه به نماد اعتماد الکترونیکی سایت هاست ک سایت های معتبر را از نامعتبر مشخص می کند. 
 
نیک نفس با بیان این که آدرس بسیاری از سایت ها جعلی و نامشخص است افزود: بیش از 97 سایت که مشخصا با هدف کلاهبرداری تاسیس شده بودند در طول سال گذشته شناسایی و تعطیل شدند و ما از مردم می خواهیم که وقتی با این گونه موارد برخورد می کنند حتما به پلیس فتا از طریق سایت فتا گزارش کنند تا قبل از متضرر شدن دیگران با آنها برخورد شود، زیرا بسیای از سایت های کلاهبردار خارج از ایران هستند و شناسایی و بستن آنها ممکن است به بازگشت اموال متضرر و شاکی کمکی نکند. 
 

 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°