چرا کشاورزی در ایران سودآور نیست؟
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 بهمن 1400
کد خبر : ۷۰۸۲۸۸
تاریخ انتشار : شنبه ۰۸ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۳
مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی: ایجاد زنجیره های تکامل یافته، راهکار مناسبی برای سودآوری بخش کشاورزی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،   چنگیز اسفندیاری در گفتگو با تیتر امشب با بیان اینکه در سال گذشته بیش از یک هزار میلیار تومان تسهیلات داده شده است، گفت: وجود زنجیره های محصولات کشاورزی از پیشرفت خوبی برخوردار بوده است.
مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در بخش صنایع تبدیلی و فناوری این بخش خصوصی است که تعیین کننده است.
او افزود: در برخی از حوزه های کشاورزی و تولید محصولات کشاورزی مانند فراوری زعفران، تولیدات گلخانه ای بخش کشاورزی سود آور بوده است.
 چرا کشاورزی در ایران سودآور نیست؟
مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه صنعتی که سود آور نباشد نمی تواند به بقا و حیات خود ادامه دهد گفت: بیش از 98 درصد از صنایع غذایی خصوصی است و بیش از 120 میلیون تن ظرفیت فرآوری در کشور ایجاد شده است.
 
چنگیز اسفندیاری افزود: بخش تولید کشاورزی به امنیت غذایی و امنیت ملی گره خورده است.
 چرا کشاورزی در ایران سودآور نیست؟
سیدرضا نورانی گفت: در بخش کشاورزی حدود 16 و نیم میلیون هکتار زمین کشاورزی و باغی با بیش از 120 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی وجود دارد اما کشاورزی از حمایت های مناسبی برخوردار نیست بهمین دلیل سرمایه گذاری کلان در بخش کشاورزی صورت نمی گیرد.
نورانی تصمیمات یک شبه، دیوانسالاری و نداشتن برنامه ریزی دراز مدت در کنار تبعیض در صادرات را از جمله عوامل کاهش سودآوری کشاورزی دانست. 
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی به تنوع اقلیمی کشور اشاره کرد و افزود: تصمیمات یک شبه، نداشتن برنامه ریزی مناسب در کنار تبعیض در صادرات مانع از سرمایه گذاری مناسب می شود.
نورایی با بیان اینکه در اصل حدود38 میلیون هکتار زمین کشاورزی در کشور وجود دارد افزود: کمتر از نیمی از زمین زراعی کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.
سیدرضا نورانی از وقت کشی بعنوان مانعی برای سرمایه گذاری در بخش تولید سخن گفت: نباید فرصت ها را با وقت کشی و نداشتن برنامه مناسب از بین برد.
او با بیان اینکه یک شبه نباید تغییر قانون داد، افزود: صادر کننده بر اساس برنامه ریزی هایی که برای صادرات انجام می دهد نمی تواند در مدت کوتاه تغییر موضع بدهد.
وی رونق تولید را وابسته به صادرات ارزیابی کرد و گفت: می توانیم در بسیاری از اقلام مورد نیاز خودکفا شد. اگر تولید حمایت شود به صادرات به موقع و مناسب خواهیم رسید.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: با وجود دست به دست شدن کالا نمی توان تضمین داد که کالا سالم به مقصد برسد.
او از افزایش طول مسیر نقل و انتقالات صادرات به دلیل تحریم ها گفت و افزود: مسیر 5 ساعته قطر امروزه 10 ساعت طول خواهد کشید.
وی مهیا شدن زیرساخت های صادرات را خواستار شد.
 چرا کشاورزی در ایران سودآور نیست؟
علی اکبری در ارتباط تلفنی از اعتماد سازی سخن گفت و افزود: کشاورزی سود ده است و باید بیشتر روی روش ها کار کرد.
نماینده مجلس گفت: مالیات های پنهان و قیمت های دستوری مانع از دستیابی بخش کشاورزی به جایگاه مناسب شده است.

 او افزود: به اعتقاد من باید تعادل در قیمت وجود داشته باشد و واسطه ها را از چرخه تولید تا صادرات حذف کرد.
علی اکبری افزود: باید تولید کننده به حق واقعی خود برسد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۷.۹۹°