اختصاص ۱۸ هزار میلیارد تومان برای اشتغال در روستا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 مرداد 1400
کد خبر : ۷۰۸۳۸۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ۱۸ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی ها تخصیص داده شده است، گفت: تاکنون ۱۵۰ هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  محمد امید در مراسم افتتاح «دومین دوره آموزش تسهیلگران اقتصادی و اجتماعی بنیاد برکت» که صبح امروز در مرکز علوم تحقیقات دانشگاه آزاد برگزار شد، اظهار داشت: رویکرد بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در اشتغالزایی مناطق محروم و روستایی بسیار خوب بوده و پس از مدرسه‌سازی، توجه جدی به اشتغال روستایی انجام شده است.

وی تأکید کرد: بنیاد برکت در ساخت ۱۰۰۰ مدرسه، به زیرساخت‌های روستایی، بهداشت روستاها، راه و آب و برق، توجه اساسی داشته است و در حال حاضر ۸۵ درصد روستاها از گاز برخوردار هستند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود: جمهوری اسلامی ایران در عرصه خدمت به روستاییان، کارهای بزرگی انجام داده که البته این مربوط به نظام است و نه یک دولت خاص اما با تمام این تلاش‌ها، شاهد کاهش جمعیت روستاها هستیم؛ به طوری که جمعیت در گذشته ۶۵ درصد روستایی و ۳۵ درصد شهری بوده اما امروز به ۲۶ درصد در مناطق روستایی و ۷۴ درصد مناطق شهری رسیده است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت روستایی تغییری نکرده و همچنان ۲۱ میلیون نفر است، گفت: این نشان می‌دهد که نتوانسته‌ایم ظرفیت‌های جدیدی در روستاها ایجاد کنیم.

امید از نگاه ویژه دولت به روستاها خبر داد و افزود: بر این اساس، یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی در نظر گرفته شده که با اعتبار بانک‌ها، حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان می‌شود که عملیات اجرایی آن از سال گذشته آغاز شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تصریح کرد: تاکنون بر اساس آمارهای موجود، ۱۵۰ هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد شده و توانسته‌ایم بار بیکاری روستایی را کاهش دهیم.

وی گفت: بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده، طرح‌های اشتغالزایی نیازمند نظارت‌های دقیق و مداوم هستند که اگر این موضوع نیز در نظر گرفته شود، آسیب‌پذیری آن کم می‌شود.

امید اظهار داشت: طرح‌های کوچک اشتغال ۶ مرحله دارد که به ترتیب استعدادسنجی، آموزش، تأمین منابع، نظارت، بازاریابی و در نهایت کارآفرینی، از جمله این مراحل هستند که باید تسهیلگران به این مراحل توجه داشته باشند تا طرح‌های موفقی ایجاد شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: دولت مکلف شده در برنامه ششم توسعه ۱۰۰ هزار تسهیلگر را در کشور پرورش دهد که بنیاد برکت و ستاد اجرایی تاکنون پیشتاز بوده‌اند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °