شروط رئیس‌ بانک مرکزی برای پایداری اینستکس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 07 آذر 1400
کد خبر : ۷۰۸۹۳۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲
همتی در صفحه شخصی خود نوشت: برای عملکرد پایدار اینستکس لازم است اینستکس نه کانالی در چارچوب قواعد تحریمی آمریکا، بلکه کانالی مبتنی بر برجام باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عبدالناصر همتی نوشت: در حالی که زیرساخت عملیاتی ساز و کار متناظر اینستکس در ایران، توسط بانک مرکزی کاملاً تکمیل شده است، اخبار دریافتی حاکی از سرعت گرفتن تلاش اروپا برای عملیاتی شدن اینستکس است. ضروری است چند نکته را به مردم عزیز توضیح بدهم:
 
برای عملکرد پایدار اینستکس لازم است اولاً: اینستکس نه کانالی در چارچوب قواعد تحریمی آمریکا، بلکه کانالی مبتنی بر برجام باشد و کلیه تراکنش هایی که درچارچوب برجام مجاز بودند، از طریق آن انجام پذیر باشد.
ثانیاً: شاید در ابتدا شامل کلیه کالاهای غیرتحریمی شود ولی بعدتر محدوده آن بایستی به کلیه کالاها گسترش یابد.
ثالثاً: منابع آن از صادرات نفت به اروپا تأمین شود، اگرهم اروپا موقتاً معذوراتی در خرید نفت ایران دارد، یک خط اعتباری بلندمدت با بازپرداخت آتی نفتی، یک راه حل موقت قابل بررسی است. خود اروپایی ها هم در مذاکرات اشاره ای به راه حلی شبیه به این داشته اند.

الگوهای متعدد برای حضور سایر پشتیبانان برجام در اینستکس یا ساز و کار مستقل مشابه آن، در حال توسعه است. در هر حال اینستکس صرفاً سهمی محدود در راهبرد بانک مرکزی در بازار ارز دارد و برنامه های متعدد دیگر نیز در حوزه روابط ارزی کشور اجرایی شده و یا در حال اجرا است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۵۹°    ۱۰.۹۹°