واکنش های جهانی به اقدام قاطع ايران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 13 آذر 1400
کد خبر : ۷۰۹۲۸۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱
وزير خارجه انگليس با ابراز نگرانی عمیق از افزایش تولید اورانیوم غنی شده ایران، پایبندی ایران به مفاد برجام را خواستار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
جرمی هانت بدون اشاره به بدعهدي هاي اروپايي‌ها در اجراي تعهدات برجامي‌شان: از ایران می خواهم از هرگونه اقدام دیگری در کاهش تعهدات خود در برجام خودداری کند!

رسانه ها در انگلیس به نقل از وزیر خارجه انگلیس اعلام کردند وی از ایران خواسته است اقداماتی انجام ندهد که مغایر با مفاد برجام باشد و به انجام تعهدات خود پایبند باشد.
 
جرمي هانت وزير خارجه انگليس بدون اشاره به بدعهدي هاي اين کشور و ديگر کشورهاي اروپايي در اجراي تعهدات برجامي شان، گفت: بریتانیا یکی از طرف های امضاکننده توافق هسته ای با ایران است و تلاش دیپلماتیک برای حفظ آن را ادامه خواهد داد و از ایران می خواهد از هرگونه اقدام دیگری در کاهش تعهدات خود در برجام خودداری کند.
 
هانت که در هفته های اخیر اظهاراتش در همراهی با رئیس جمهور آمریکا به ویژه درباره مسائل غرب آسیا حتی در انگلیس واکنش های گسترده ای در پی داشته در تلاش برای جانشینی ترزا می رهبر حزب حاکم محافظه کار و نخست وزیر انگلیس است.
 
در همين حال، سخنگوی ترزا می، نخست وزیر انگلیس نيز اعلام کرد، بر اساس مفاد توافق هسته ای ایران اقدامات بعدی با شرکایمان را فورا در نظر می گیریم.
 
روسيه: نباید درباره افزایش اورانیوم غنی شده در ایران مبالغه کرد

روسیه روز دوشنبه ضمن ابراز تأسف از خبر اعلام شده ایران مبنی بر افزایش میزان اورانیوم غنی شده نسبت به سطح تعیین شده در توافق هسته ای سال 2015 میلادی (1394 شمسی) خواهان عدم مبالغه در این موضوع شد.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو به نقل از خبرگزاری های روسی، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: عبور از سقف 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده ایران باعث تأسف است ولی نباید درباره این موضوع مبالغه کرد.
 
ریابکوف اضافه کرد که این رویداد نتیجه طبیعی وقایع اخیر است و ایران تحت فشار بی سابقه از جانب آمریکاست.
 
این مقام روس از اروپایی ها خواست وضعیت را بغرنج نکنند.
 
تأکید گوترش بر ضرورت پایبندی ایران به توافق هسته ای
به گزارش شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد با ناديده گرفتن بدعهدي طرف ديگر برجام، بر ضرورت پایبندی ایران به توافق هسته ای تأکید کرد.
 
ياوه گويي نتانیاهو: ایران به سوی دستیابی به سلاح هسته ای پیش می رود!
به گزارش شبکه تلویزیونی الحدث، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد ایران به سوی دستیابی به سلاح هسته ای پیش می رود!
 
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که رژیمش تنها دارنده سلاح‌های هسته‌‌ای در غرب آسیاست در واکنش به عبور ذخائر اورانیوم ۳.۶۷ درصدی ایران از محدوده ۳۰۰ کیلوگرم معین‌ شده در برجام، ادعا کرد اين رژیم به ایران اجازه نخواهد داد به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.
 
نتانياهو همچنين از کشورهای اروپایی خواست تا «تحریم های خودکار» را علیه ایران آغاز کنند.
 
شایان ذکر است؛
«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان امروز دوشنبه در حاشیه مراسم بزرگداشت مرتضی صفاری نطنزی نماینده فقید مردم نطنز و قمصر در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که با توجه به نتایج نشست اخیر کمیسیون مشترک، به نظر می‌رسد که ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۶۷/‌۳‬ درصد عبور کرده و این اقدام چه پیامی برای اروپا دارد؟ اظهار داشت: ما همان زمان هم بعد از جلسه اعلام کردیم که اقدامات اروپایی‌ها کافی نبوده بنابر این جمهوری اسلامی ایران همانطور که قبلاً برنامه اش را اعلام کرده این برنامه را اجرا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه برنامه مرحله اول، هم در مورد ذخایر اورانیوم غنی شده و هم در مورد ذخایر آب سنگین اجرا شده، گفت: مرحله بعد هم در مورد سقف ۳.۶۷ درصد است که آن را هم اجرا خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه بیان کرد: در نامه رئیس جمهوری صراحتاً بیان شده که در صورتی که اروپایی‌ها اقدامات لازم را برای اجرای تعهداتشان انجام بدهند اقدامات ما قابل بازگشت است. ولی اگر اقدامات لازم را انجام ندهند ما بر اساس بند ۳۶ برجام این حق را از سال گذشته داشته‌ایم که اقدامات خودمان را انجام دهیم.

ظریف اضافه کرد: ماده ۳۶ کاملاً واضح است، حق ایران نیز در این ماده کاملاً مشخص شده است. این ماده در واقع ضمانت اجرای برجام است. اگر اروپایی‌ها ادعا می‌کنند که برای برجام ارزش قائل هستند باید برای ضمانت اجراهایی که در داخل برجام دیده شده، ارزش قائل باشند و اقداماتی که ما داریم می‌کنیم دقیقاً در جهت حفاظت از برجام از طریق ضمانت‌های اجرایی آن است.


غریب آبادی با اشاره به گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی؛
اقدام ایران کاملا طبق حقوق آن در برجام است


سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین با اشاره به گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از عبور ایران از سطح مقرر شده برای ذخایر اورانیوم غنی شده در برجام، اظهار داشت: همانگونه که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیز تأکید شده بود، ایران در راستای استیفای حقوق خود، مطابق بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام، از ۸ مه ۲۰۱۹ اقداماتی را برای اعاده بخشی از تعادل به برجام، اتخاذ کرده است.

کاظم غریب آبادی با اشاره به این که ایران در این فرایند بسیار شفاف عمل کرده، از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه نه تنها بر جمهوری اسلامی ایران بلکه بر سایر کشور‌هایی که خواهان پایبندی به تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل هستند، ابراز تأسف جدی کرد.
 
وی ابراز امیدواری کرد که جامعه بین المللی در مقابل این رفتار قلدرمأبانه در روابط بین‌المللی متحد شود و نگذارد بارقه امیدی که برای دیپلماسی و چندجانبه گرایی در عصر نوین باقیمانده است، رو به خاموشی برود. غریب آبادی تأکید کرد که ورود ایران به مذاکرات هسته‌ای و پیوستن به توافق برجام، همراه با «حسن نیت» بوده و در این راستا، به طور کامل و جامع به اجرای تعهداتش پایبند بوده است، و این موضوع پانزده بار در طول سال‌های گذشته توسط مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تأیید قرار گرفته است.
 
وی افزود: اکنون نوبت اروپاست تا اگر به سرنوشت برجام علاقمندند، اقدامات عملی جدی برای حفظ آن بردارند. در صورتی که این کشور‌ها به تعهدات خود به ویژه در رابطه با مسائل مالی و خرید نفت عمل نمایند، اقدامات ایران نیز متناسب با آن، قابل بازگشت خواهد بود.
 
گزارش یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران عصر امروز دوشنبه منتشر شد و در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفت.
 
در این گزارش آمده است که در اول جولای ۲۰۱۹ میلادی آژانس تایید کرده است که میزان اورانیوم غنی شده به میزان ۳.۶۷ درصد در ایران ۲۰۵.۰ کیلوگرم بود و بنابراین کل ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به بیش از ۳۰۰ کیلوگرم گاز یو اف ۶ غنی شده در حد ۳.۶۷ رسیده است.
 
میزان ۳۰۰ کیلوگرم یو اف ۶ معادل ۲۰۲.۸ کیلوگرم اورانیوم است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۸.۹۹°