طراحی نقشه راهی برای مقابله با گرد و غبار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:30 - پنجشنبه 13 آذر 1399
کد خبر : ۷۱۰۴۷۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۸
مد­یرکل دفتر مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان محیط زیست کشور از طراحی نقشه راهی برای مقابله با گرد و غبار خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی محمد طهماسبی در جلسه کاهش آلودگی هوا در استانداری تهران افزود: براساس مصوبه کارگروه گرد و غبار، اقدامات مرتبط با مقابله با گرد و غبار در دستور کار قرار گرفته و تبیین سیاست‌ها و ارائه راهکار‌های اجرایی در سطح ملی و منطقه‌ای انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در ۲ سال گذشته نقشه راهی طراحی شده و برنامه‌ریزی و اقدامات بلندمدت و کوتاه مدت در مورد شناسایی منشأ داخلی و خارجی گرد و غبار به تفکیک استان‌ها انجام شده است.
 
مدیرکل دفتر مقابله با پدیده گرد و غبار با بیان اینکه برنامه جامع مقابله با پدیده گرد و غبار مطابق برنامه ششم تا افق ۱۴۰۴ اجرا می‌شود، گفت: همچنین برنامه تثبیت‌کننده خاک (مالچ پاشی) نیز چالش برانگیز بود که ضمن ساماندهی، کمیته‌ای برای آن تشکیل شد و ۷۳ پرونده در ۳ سطح (خود اظهاری، آزمایش و پایلوت) مورد بررسی قرار گرفت.
 
طهماسبی به مناطق فرسایش بادی اشاره کرد و گفت: ۷۴ هزار هکتار منطقه با فرسایش بادی در کشور وجود دارد که در استان تهران منطقه‌ای با ظرفیت فرسایش‌پذیری زیادی وجود ندارد، اما فرسایش‌پذیری کم و متوسطی در این استان دیده می‌شود.
 
وی افزود: مسئله مهم در کشور گرد و غبار محلی است که این موضوع در استان تهران در مناطق شرق استان تهران به ویژه ری و ورامین محسوس است و البته اقدامات مشخصی برای مقابله با این پدیده پیگیری می‌شود.
 
مشاور رئیس سازمان محیط زیست به تأثیر دریاچه نمک بر گرد و غبار استان تهران گفت: از دریاچه نمک غباری بلند نمی‌شود چرا که که کراست نمکی بر روی آن است و ۱۰ سانتی‌متر پایین‌تر از نمک، آب وجود دارد بنابراین تهران از طرف قم و کویر مرکزی تهدید نمی‌شود.
 
وی افزود: در بحث منشاء یابی آلودگی خارجی نیز جلسه‌ای تشکیل شد.

ضرورت کنترل آلاینده‌ها در تهران 
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در دومین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران با تاکید بر ضرورت اقدامات پیشگیرانه برای کنترل آلاینده ها در استان تهران گفت: یکی از مشکلاتی که دامنگیر کشور است، بحث ریزگردهاست، باید مطالعه در حوزه ریزگرد‌ها در استان تهران را با توجه به رخداد‌های سایر استان‌ها به صورت کارشناسی و تخصصی مورد رصد قرار دهیم.
 
وی با بیان اینکه ریزگرد‌ها و آلاینده‌های هوا در یک جا ساکن نیستند و می‌توانند جابجا شوند، ادامه داد: در تهران، دشت ورامین را به عنوان یک منطقه با آب‌های زیرزمینی غنی داشتیم که با توجه به تغییر اقلیم کره زمین در سال‌های اخیر، خشکی در این منطقه رخ داده و اکنون، ورامین به عنوان کانون اصلی و پس از آن، پیشوا و یکی دیگر از مناطق به عنوان کانون‌های گرد و غبار شناخته می‌شوند.
 
استاندار تهران گفت: یکی دیگر از عوامل پیدایش گرد و غبار در استان نیز، برداشت بی‌رویه شن و ماسه است که با وزش باد، شاهد افزایش گرد و غبار در مناطق پیرامون آن هستیم.
 
وی افزود: باید کار ملی مقابله با ریزگرد‌ها را دنبال کرده و با شناسایی کانون‌های مستعد هر استان، نسبت به مقابله با آن اقدام کنیم، چرا که اگر همه استان‌ها این اقدام را در دستور کار خود داشته باشند، تمام منطقه از ریزگرد‌ها مصون خواهد ماند.
 
محسنی بند پی ادامه داد: باید با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط اعم از محیط زیست، آب منطقه‌ای و سایر دستگاه‌ها این راهکار مقابله‌ای را در کوتاه مدت و دراز مدت در نظر داشته باشیم تا به خروجی مدنظر منتهی شود.
 
وی گفت: هر منطقه‌ای که در گذشته، از تالاب برخوردار بوده و یا سیراب از آب‌های سطحی باشد، پس از خشک شدن آن منطقه، با هر وزشی از باد با خیزش ریزگرد‌ها مواجه خواهیم بود و باید برای احیای تالاب‌ها تلاش کنیم.
 
استاندار تهران در ادامه به لزوم مقابله مستمر با وضع آلاینده‌ها در استان اشاره کرد و افزود: ازن به عنوان یکی از آلاینده‌های اصلی آلودگی شناخته شده و باید کارگروهی را برای مقابله با آلاینده مخرب و آلاینده‌های ثانویه، متشکل از شهرداری و محیط زیست تشکیل دهیم تا به راهکار علمی برای حل این مسائل برسیم.
 
محسنی بندپی به طرح کاهش آلودگی هوا در پایتخت اشاره کرد و افزود: در تجارب دنیا، محدودیت‌های ترافیکی طرح کاهش آلودگی هوا در شهر‌های پرجمعیت وجود دارد، ماده ۷ قانون هوای پاک باید از سوی شهرداری‌ها مورد توجه قرار گرفته و نسبت به رفع مشکلات تردد شهروندان اقدامات لازم صورت بگیرد.
 
استاندار تهران با بیان اینکه بحث مقابله و کاهش این آلاینده، بجز با شناخت آلاینده و منشا آن میسر نخواهد بود، گفت: در این جلسه، بحث ریزگرد‌ها به خوبی مورد بحث قرار گرفته و مقرر شد تا کارگروه ملی با جمع آوری همه منشا‌ء ها، کارگروه‌های استان‌ها را برای مقابله با آن بسیج کنند.
 
وی افزود: در بحث آلاینده اُزن نیز، این آلاینده به عنوان یک آلاینده ثانویه مطرح بوده و در این زمینه، رصد لازم به صورت مستمر و مداوم صورت می‌گیرد تا بتوانیم نسبت به مقابله تخصصی و علمی با آن به صورت بهنگام اقدام کنیم.
 
محسنی بندپی به طرح کاهش آلودگی هوای در پایتخت اشاره کرد و گفت: این طرح با توجه به تجارب دنیا، از طرح زوج و فرد به مراتب بهتر و موفق‌تر بوده و نیاز به تبیین و ترویج عمومی خواهد داشت، باید پس از مدتی از اجرای طرح، نسبت به رصد نقاط ضعف و قوت و رفع و تقویت آن اقدام کنیم.
 
وی درباره بوی نامطبوع منتشر شده در جنوب تهران نیز افزود: در این خصوص، اقدامات کارشناسی، مطالعاتی و تخصصی در دستور کار بوده و باید راهکار‌های علمی را درباره مقابله با منشا‌های ۲۸گانه این بوی نامطبوع دنبال کنیم.
 
استاندار تهران ادامه داد: بخشی از این بوی نامطبوع به دامداری‌ها بازمی‌گردد و مدیریت پساب و فضولات دامی این مراکز باید در دستور کار قرار بگیرد.
 
میزان اُزن بالا رفته است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به سنجش دلایل افزایش اُزون گفت: نسبت به سال گذشته ۲ روز میزان اُزن بالا رفته است که باید جدی گرفته شود.
 
کیومرث کلانتری در حاشیه اين جلسه در جمع خبرنگاران به دستورکار دومین کارگروه کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و افزود: در جلسه امروز درباره کانون‌های گرد و غبار در استان تهران گزارشی ارائه شد که ۷۴ هزار هکتار از اراضی جنوب، جنوب شرق و بخشی از غرب استان تهران مستعد تولید گرد و غبار است و راهکار‌ها و وظایف دستگاه‌ها برای مقابله بررسی شد.
 
وی ادامه داد: افزایش اُزون در روز‌های گذشته که دغدغه‌های بسیاری را ایجاد کرد از دیگر موضوعات مورد بررسی بود که در ایستگاه‌های سنجش شهرداری و محیط زیست رصد شده است.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه اُزون مختص فصل گرما و بالا رفتن دماست، گفت: باید آلاینده‌ها را کاهش داد، ازن آلاینده ثانویه است که برای مهار آن باید میزان ناکس و هیدروکربن‌های کلانشهر‌ها را مهار کرد.
 
وی با بیان اینکه اُزن از قبل بوده و از ۲ سال گذشته اقدامات سنجش آن انجام شده است افزود: نسبت به سال گذشته ۲ روز میزان اُزون بالا رفته بود که باید جدی گرفته شود تا آلاینده‌های انسان ساخت، ناکس و هیدروکربن‌ها کاهش پیدا کند و بتوان فصل گرما را بدون مشکل سپری کنیم.
 
کلانتری در ادامه به شهروندان توصیه کرد در ساعت‌های گرم از ساعت ۱۱ تا ۱۹ در فضای باز تردد نکند چرا که این وضعیت در کوتاه‌مدت است و تنها ۲ روز نسبت به سال گذشته افزایش اُزون را داشتیم که تنها راهکار کاهش اُزون نیز کاهش ناکس و هیدروکربن‌هاست که اجرایی شدن طرح کهاب به این امر کمک می‌کند.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۱°