از امروز غنی سازی به بالای ۳.۶۷ درصد می رسد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:47 - جمعه 26 مهر 1398
یک‌هشتم نهایی جام حذفی فوتبال: «شهرداری ماهشهر ۲ ـ استقلال ماهشهر ۱» ؛ «استقلال تهران ۳ ـ فجر سپاسی ۰» هفته دوم لیگ برتر فوتبال بانوان: «پارس جنوبی بوشهر ۰ ـ شهرداری بم کرمان ۶» ؛ «زاگرس شیراز ۲ ـ آویسای خوزستان ۰» ؛ «ملوان بندانزلی ۱ ـ سپاهان اصفهان ۱» هفته دوم لیگ برتر فوتبال بانوان: «شهرداری سیرجان ۳ ـ نماینده البرز ۱» ؛ «ذوب آهن اصفهان ۱ ـ همیاری آذربایجان غربی ۰» ؛ «آذرخش کردستان ۱ ـ پالایش گاز ایلام ۰» «ساره جوانمردی» در تپانچه بادی مسابقات جهانی پاراتیراندازی در استرالیا به نشان نقره دست یافت «مهدی زمانی» و «محمدرضا میرشفیعی» امروز در ماده P۱ تپانچه ۱۰ متر بادی به مصاف حریفان می‌روند «صادق زمانی» به نشان طلای رقابت‌های قایقرانی ماراتن قهرمانی آسیا در ماده مسافت کوتاه دست یافت
کد خبر : ۷۱۰۵۸۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
ایران گام دوم را برداشت؛
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تا چند ساعت دیگر کارهای فنی به اتمام می رسد و غنی سازی از سطح ۳.۶۷ درصد بالاتر می رود، گفت: شیب غنی سازی و شیب ذخایر ما رو به افزایش است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بهروز کمالوندی در نشست خبری که صبح امروز (یکشنبه) در دفتر سخنگوی دولت برگزار شد، اظهار کرد: براساس دستوری که ما از رئیس‌جمهور گرفتیم گام دوم را باید امروز برمی‌داشتیم که برداشته شده است.

وی افزود: اگر زمانی طول کشید تا سقف ذخایرمان را به بالای ۳۰۰ کیلوگرم و ۱۳۰ تن آب سنگین ببریم اما امروز برای بالارفتن سطح غنی سازی، دیگر زمانی طول نخواهد کشید. در گام دوم زمان مطرح نیست و امروز رونوشت تغییراتی که ایجاد شده است را به آژانس و نماینده آن در ایران تحویل دادیم.

کمالوندی تاکید کرد: تا چند ساعت دیگر کارهای فنی به اتمام می رسد و غنی سازی از سطح ۳.۶۷ درصد بالاتر می‌رود. پیش بینی ما این است که فردا اول صبح وقتی آژانس انرژی اتمی نمونه گیری می‌کند، غنی‌سازی از ۳.۶۷ درصد فراتر رفته است. این اقدامی بود که جمهوری اسلامی در نظر داشته و قبلاً هم اعلام کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: به ما گفته شده است که نیازهای کشور را تامین کنیم؛ نیاز ما نیازهای نیروگاهی، رآکتورهای تحقیقاتی و در بلند مدت برای پیشران‌ها است که هرکدام از این‌ها درصدهای متفاوتی را دارد. تامین سوخت بیشتر برای نیروگاه‌های قدرت است. شیب غنی سازی و شیب ذخایر ما رو به افزایش است و سرعت آن افزایش پیدا خواهد کرد.

وی گفت: ما نیازهای بعدی را هم مدنظر داریم اما فعلاً نیاز به سوخت راکتور تهران نداریم اما این اجازه را داریم که هروقت نیاز داشتیم می‌توانیم این سوخت را هم تامین کنیم.

 

کمالوندی با اشاره به درخواست آمریکا از شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: برداشت ما این است که این اقدام از روی استیصال است و کاملاً مشخص است که آمریکایی‌ها در انزوا قرار گرفته‌اند. موضوعی که قرار است در شورای حکام مطرح شود موضوع پادمانی نیست چراکه وظیفه شورای حکام موضوعات پادمانی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ایران در افزایش سطح غنی سازی و بالابردن ذخایر مواد غنی شده و آب سنگین طبق پروتکلی و پادمانی محدودیتی ندارد بلکه موضوعی در چارچوب برجام است و برجام هم سازوکار خودش را دارد.

کمالوندی گفت: در مورد رآکتور آب سنگین اراک، در لوله هایی که در داخل مخزن اصلی قرار دارد سیمان ریخته شد، زیرا می‌دانستیم امکان احیای آن وجود دارد و لوله های آن نیز وجود دارد، به همین دلیل این مسیر را انتخاب کردیم.

وی اضافه کرد: به لحاظ فنی، میزان جمعیت نوترونی که برای کارهای تحقیقاتی شامل رادیوایزوتوپ ها و رادیوداروها مورد نیاز است، در رآکتور جدید چندین برابر رآکتور قبلی است، به اضافه اینکه امکان استفاده از آن برای آزمایشات تولید سوخت فراهم می کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: این سازمان رآکتور جدید را استفاده خواهد کرد، طرف غربی نگرانی داشته است که تولید پلوتونیوم در رآکتور قبلی بیشتر است، در رآکتور جدید هم مقداری پلوتونیوم تولید می شود.

کمالوندی گفت: اقدامات طراحی این رآکتور به خوبی توسط متخصصان ما انجام شده است، اگر همراهی کافی طبق تعهدات با ایران وجود نداشته باشد، توسعه این اقدامات با کندی انجام خواهد شد. کار را به گونه ای پیش می بریم که هر زمانی که بخواهیم بتوانیم روی هر دو رآکتور شیفت کنیم.

وی با بیان اینکه رآکتور جدید پیشرفت خوبی داشته است، گفت: تعدادی قرارداد امضا شده است و پیشرفت و تحولی در چند هفته گذشته انجام شده و امیدواریم بتوانیم رآکتور جدید را داشته باشیم. فکر می کردیم به خاطر کاهش تعهدات، اجرای این پروژه با کندی مواجه شود اما در شرایط فعلی با تصمیم مسئولان امر می توان به سمت هر کدام از رآکتورها حرکت کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: چین همکاری های خوبی در این زمینه داشته است، بسیار تحت فشار آمریکا قرار دارند، دیدارهای جدیدی نیز انجام شده و آمریکایی ها اعلام کرده اند در میدان های هسته ای نیز تجدیدنظر می کنند که یکی از آنها می تواند اراک باشد.

کمالوندی گفت: ما با توجه به اقدامات طرف مقابل عمل می کنیم. در کارگروه چین و انگلیس نیز علیرغم اینکه ما به انگلیسی ها بدبین بودیم، کارهای فنی به خوبی پیش می رود و تحولات بعدی تعیین می کند که چه اقداماتی انجام خواهیم داد.

 

کمالوندی اظهار کرد: ما برای افزایش میزان غنی سازی خود از ماشین های قبلی استفاده می کنیم ولی با یک مقدار فشار بیشتر. ما برای این اقدامات نیازی به افزایش سانتریفیوژ نداریم. البته افزایش سانتریفیوژ می‌تواند یکی از اقدامات بعدی باشد کما اینکه ما در پیشنهاداتی که به رئیس جمهور دادیم، این مساله وجود داشت. بنابراین افزایش تعداد سانتریفیوژها می‌تواند یکی از گزینه‌های پیش روی کشور باشد.

وی با اشاره به گام سوم کاهش تعهدات برجامی، افزود: ما در سازمان انرژی اتمی تصمیم گیرنده نیستیم. ما چون پیش بینی خروج آمریکا از برجام را داشتیم بنابراین از قبل از اردیبهشت سال گذشته، پیشنهادات و سناریوهایی را به مسئولان کشور پیشنهاد داده بودیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ما آمادگی کامل داریم به هرمیزان و هرسطحی از غنی سازی را انجام دهیم.

کمالوندی: گفت: ما برای رآکتور تحقیقاتی تهران که یکی از روش های تامین رادیودارو است، نیازی به سوخت نداریم.

وی اظهار کرد: وضعیت رادیو دارو در کشور بسیار خوب است و به اندازه کافی هم تولید می‌کنیم. حتی چند صد هزار نفر در خارج کشور از صادرات رادیوداروی ما استفاده می کنند.

کمالوندی در بخش دیگری از این نشست خبری در مورد سطح غنی سازی، گفت: ممکن است کشور سه نیاز داشته باشد. ۱- سوخت نیروگاهی و رآکتورهای قدرت، ۲- رآکتورهای تحقیقاتی مثل رآکتور تهران، ۳- رآکتورهای پیشران. این رآکتورها نیازهای متفاوتی دارند و جمهوری اسلامی بر اساس نیازهایش اقدام به غنی سازی می کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر سوخت کافی به میزان ۲۰ درصد وجود دارد و تمرکز ما بر سوخت نیروگاهی است، در این زمینه کارهای زیادی انجام شده است و غنی سازی ۳.۶۷ برایمان دارای دو حُسن است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: غنی سازی در این سطح، سوخت نیروگاهی کشور را تأمین کرده و مسیر را برای تولید سوخت های بالاتر در صورت نیاز هموار کرده و سرعت این اقدام افزایش می یابد.

برچسب ها: برجام ، گام دوم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴°    ۲۵°