بازار متشکل ارزی از سیاست گذاری تا اجرا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:46 - شنبه 10 آبان 1399
کد خبر : ۷۱۱۰۴۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
کارشناسان مسائل پولی و بانکی معتقدند: صیانت از ارز داخل، تشویق بازگشت ارز حاصل از صادرات و جلوگیری از تاثیر بازار های حاشیه ای در کشورهای همسایه از جمله اهداف بازار متشکل ارزی است که امید می رود به ثبات ارزی و حتی کاهش نرخ ارز منجر شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی در برنامه گفتگوی 18.30 گفت: دلیل اصلی برنگشتن ارز صادراتی یکی نفع اقتصادی است برای اینکه بتوانند ارز را با نرخ بالاتر فروشند، دلیل دیگر موضوع دشواری نقل و انتقالات است که به دلیل تحریم ها ایجاد شده است.
 
بازار متشکل ارزی از سیاستگذاری تا اجرا 
رحمانی درباره راهکار بازگشت منطقی ارز گفت: این کار نیاز به مدیریت دارد که مدیریت بازار ارز در ماه های اخیر با وجود تلاطم بازار برای برآورده کردن انتظارات بوده است همچنین صادرکننده باید بداند برگشت ارز منشا رانت نخواهد شد.
 
او درباره بازار متشکل ارزی نیز گفت: این یک نوع ابداع است که در دیگر کشورها وجود ندارد چون برخی کشورها اصلا به نرخ ارز کاری ندارند اما در کشور ما این ایده به دلیل شرایط ویژه در نظر گرفته شده که برای انگیزه دادن به صادرکنندگان ایجاد شده است و اینکه نقش کشورهای همسایه از جمله امارات و سلیمانیه برای تعیین نرخ ارز کمرنگ تر شود.

رحمانی تاکید کرد: بازار متشکل ارزی در مرحله اول بر بازار اسکناس تمرکز کرده چون اسکناس و پول نقد نقش کلیدی دارد که سیاست گذار را به سمت بازار اسکناس سوق داده است. 
 
او با بیان اینکه بانک مرکزی از طریق مدیریت نرخ ارز را ثابت نگه داشته، افزود: بازار متشکل ارزی نیز یکی از اهداف بانک مرکزی برای تعیین نرخ قابل قبول ارزی است.
 
رحمانی درباره تعیین نرخ ارز در قبل از ظهر با کمک از بازار متشکل ارزی گفت: با شکل گیری بازار عمده ارزی اگر نقش بازار داخلی بین صرافی ها و بانک ها پررنگ و پرمبادله باشد می توان درباره نرخ خارجی نیز کمک گرفت و بازار خارجی را کمرنگ کرد همچنین اگر نرخ ارز قابل پیش بینی باشد و به صورت مدیریت شده بتوان نرخ را کنترل کرد باعث اطمینان بیشتر فعالان اقتصادی خواهد شد.
 
 کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی در ارتباط تلفنی گفت: نرخ ارز تحت تاثیر عوامل متعددی تغییر می کند و فقط ساختار بازار تعیین کننده نرخ ارز نیست بلکه نیاز به منابع ارزی نیز از عوامل تاثیر گذار در نرخ ارز است .
 
او افزود: بازار متشکل ارزی با فرض ثابت بودن سایر عوامل می تواند تا حدودی در جهت تعدیل نرخ ارز به سمت پایین کمک کند.
 
ندری در ادامه درباره نقش بازار های حاشیه ای سلیمانیه و هرات نیز گفت: ارز نقد را می توان از طریق بازار متشکل ارزی کنترل کرد اما درباره ارز حواله ای، چون به دلیل تحریم بانک ها مجبور هستیم با صرافی های خارج از کشور نقل و انتقالات را انجام دهیم به نظر می رسد تا حدودی بازار  خارج کشور در تعیین نرخ ارز تاثیر گذار باشد. 
 
 کارشناس مسائل پولی و بانکی درباره بازار متشکل ارزی مبتنی بر اسکناس نیز گفت: از آنجایی که بانک های ما تحریم هستند و نمی توانند با دیگر کشورها کار کنند، در بازار متشکل ارزی ارتباط مستقیم بین صرافان حذف می شود و یک بازار حراج ایجاد می شود، از طریق درگاه الکترونیکی پیشنهادات ارائه می شود که به این روش نحوه تعیین ارز در بازار شفاف تر خواهد شد و کارآیی بازار ارز نیز با بازار متشکل ارزی بهتر خواهد شد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°