تولید محصول باکیفیت و رقابتی به مقطع تحریم ها منوط نباشد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:49 - شنبه 30 شهريور 1398
نامه ایران در پاسخ به اتهامات سعودی و آمریکا به دبیر کل سازمان ملل و شورای امنیت تحویل داده شد ایران: آمریکا به جای ادعاهای بی‌اساس، صادرات تسلیحات پیشرفته را به عاملان جنگ خونین یمن متوقف کند این عادت آمریکایی‌هاست که به دنبال هر حادثه‌ای بلافاصله و بدون هیچ تحقیق و شواهدی، ایران را مقصر اعلام كنند این کمپین «فریب حداکثر» نمونه‌ای از سیاست موسوم به «فشار حداکثر» آمریکا علیه ایران است ایران: هیچ میزانی از تبلیغات و فریب علیه ایران نمی‌تواند واقعیت‌ها را تغییر دهد طعنه ظریف به همتای آمریکای خود درباره ادعای جنگ‌افروزی ایران: پمپئو اشتباه متوجه شده است وزیر خارجه: این ایران نیست که آرزوی جنگ تا (نابودی) آخرین آمریکایی را دارد این دوستان بولتون هستند که می‌خواهند تا آخرین آمریکایی با ایران بجنگند ظریف: ایران هیچ تمایلی به جنگ ندارد، البته ما از مردم و کشور خود دفاع کرده و خواهیم کرد سیاست آمریکا در قبال جنگ یمن نشانه ارجحیت نفت نسبت به خون انسان‌ها برای واشنگتن است؛ خون عرب در مقابل نفت عرب وزیر خارجه برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک شد ظریف قرار است در حاشیه این نشست با تعدادی از همتایان خود از دیگر کشورها نیز دیدار و رایزنی کند رئیس جمهور نیز قرار است دوشنبه به نیویورک سفر کند وزیر امور خارجه (در گفت‌‌وگو با المیادین پس از ورود به نیویورک): دولت آمریکا به تحریم معتاد شده است ظریف (خطاب به امارات): هیچ چیز مهم‌تر از تفاهم کشورهای همسایه با یکدیگر نیست ملت‌ها همواره پیروز می‌شوند؛ همان‌طور که پیش از این، ملت ایران پیروز شد و امروز سوریه، یمن و عراق وزیر امور خارجه: جهان، تنها آمریکا نیست وزیر امور خارجه (در نیویورک): چهارشنبه آینده نشست وزیران خارجه ۱+۴ برگزار می شود ظریف: پس ازنشست ۱+۴ با وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و عمان دیدار خواهم کرد میز مذاکره برای اعضای برجام یا کسانی است که تعهداتشان را درقبال برجام اجرا می‌کنند وزیر امور خارجه: آمریکایی‌ها نمی توانند همزمان «تروریسم اقتصادی و فشار حداکثری» را دنبال و در عین حال بخواهند مذاکره کنند ظریف: پیوستن آمریکا به ۱+۴ چه به عنوان ۱+۵ چه به عنوان میهمان، ضرورتش پایان دادن به جنگ اقتصادی علیه ایران است
کد خبر : ۷۱۱۰۶۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۵
رئیس دانشگاه تهران معتقد است: تولید پایدار نیازمند توجه به سه مقوله قیمت، کیفیت و رقابت پذیری است، اما این توجه باید همیشگی باشد و به مقطع تحریم ها محدود نشود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمود نیلی احمدآبادی در برنامه تیتر امشب با اشاره به نقش مؤثر تولید در پیشرفت کشور گفت: تولید نیازمند زیرساخت‌ها و امکاناتی است که تولید پایدار در کشور، محصولی برای ارائه می طلبد.
 
او در ادامه تصریح کرد: با قبول اینکه شرایط تحریم شرایط ویژه‌ای است، اما باید به بحث نوآوری و کیفیت نیز توجه شود و اگر می خواهیم  تولید محقق شود محصول ما باید در سه مقوله قیمت، کیفیت و رقابت پذیری پیشرو باشد و توجه به این سه مولفه محدود به شرایط تحریم و موضعی نباشد.

 هم اندیشی دانشگاه و صنعت در دوران تحریم
 
او افزود: صنعت متقاضی استفاده از علم روز است که در شرایط رقابتی موثر باشد. یکی از معضلاتی که در رابطه صنعت با دانشگاه هست بحث سیستم تولید است که البته تکنولوژی در آن نقش مهمی دارد.

رئیس دانشگاه تهران گفت: ما تقریباً همه چیز در کشور داریم اما تفاوت ما با دیگران در استفاده و بهره‌وری از ظرفیت‌هاست. دانشگاه‌ها از لحاظ نرم افزاری توسعه خوبی پیدا کردند یعنی مسائل را خود بررسی می‌کنند. اما تبدیل یک نرم افزار به سخت افزار اصلاً مأموریت دانشگاه نیست بلکه مأموریت صنعت است‌.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های یکی از موفق‌ترین نهادهای ملی در ارتباطات بین المللی هستند، زیرا مهمترین سرمایه آنها اساتید و دانشجویان است.

دکتر نیلی گفت: نکته بعدی سرمایه‌گذاری گسترده‌ای است که در استارتاپ‌ها و پارک‌های علم و فناوری شده است. استارتاپ‌ها به خاطر چابک و کوچک بودن‌شان می‌توانند به راحتی شکل بگیرند، رشد پیدا کند و در عین حال به راحتی هم از بین بروند از این ظرفیت می‌توان به خوبی استفاده کرد.
 
جبارعلی ذاکری  رئیس دانشگاه علم و صنعت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در دانشگاه علم و صنعت، همکاری‌های خوبی با صنایع خودرویی و ریلی شکل گرفته است، تصریح کرد: محصول ارتباط دانشگاه با صنعت این بوده که در بومی کردن درصد بالایی از قطعات و تولیدات زیرساخت‌های ریلی به جز چند مورد خاص، موفق بوده‌ایم.

وی ادامه داد: شاید تا 10 سال قبل، قطعات مورد نیاز ناوگان ریلی در خارج از کشور تولید می‌شد و اکنون مهم‌ترین عنصر در صنعت ریلی، کاملا بومی‌سازی شده و در خدمت راه‌آهن و مترو ایران قرار گرفته است.
 
ذاکری گفت: ارتباط صنعت با دانشگاه در یک صنعت خاص نظیر ناوگان ریلی، موثر بوده و از تولید 65 درصد قطعات با جزئیات در داخل حکایت دارد.

هم اندیشی دانشگاه و صنعت در دوران تحریم
 
رئیس دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد: زمانی که تحریم تشدید نشده بود، ارتباط ما شکل گرفته بود و الان ارتباط قوی‌تر شده است. شرایط تحریمی برای تبدیل تهدید به فرصت، کمک بسیاری کرد. رویکرد تعدادی از شرکت‌ها، حرکت به سوی دانشگاه و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان است.
 
او گفت: این شرکت ها با بررسی و احصاء نیازهای صنعت درصدد رفع آن برمی ایند؛ بر این اساس مسئله یابی اولویت نخست ما در دانشگاه علم و صنعت است.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی دیگر میهمان برنامه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی ویژگی های متفاوتی از دانشگاه های دیگر دارد که این ویژگی ها در دوران مدیریت جدید دانشگاه، مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

تولید محصول باکیفیت و رقابتی به مقطع تحریم ها منوط نباشد 
 
او افزود: شعار دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دانشگاه برآمده از مردم، "دانشگاهی در خدمت مردم" است و در کشور ما از این دانشگاه در مسائل منطقه ای انتظار بالایی می رود.
 
فیروزآبادی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نیز با این رویکرد، ماموریت خود را بر حل مسائل منطقه ای متمرکز کرده است.
 
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دانشگاه های نسل سوم می توانند تاثیر و جریان محلی ایجاد کنند، بر همین اساس در مناطقی که این دانشگاه وجود دارد، نیازها و قابلیت ها شناسایی و در طرحی جامع، دانشجویان برای حل مسائل منطقه ای پرورش داده می شوند.

او افزود: دهه 70 و 80 دوره توسعه صنایع بزرگ بود و پتروشیمی و نفت نیاز به تربیت محققان داشت. دانشگاه محصول ساز، تولید کننده و کارخانه نیست؛ بلکه فضایی برای تربیت نیروی انسانی کارامد برای موضوعی خاص است. به طور مثال؛ دانشگاه آزاد اسلامی در یک هدف محقق، پیشرو و سردمدار بذر اصلاح شده است.
 
فیروزآبادی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه های جدید صنعت پیشرو است و در حوزه صنعت و فناوری به زودی شاهد پیشتازی ها و افتخار آفرینی آن خواهیم بود.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°