رونمایی از سکه های ولایتعهدی امام رضا(ع)

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:08 - جمعه 09 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۱۴۲۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲
همزمان با دهه کرامت از سکه های ولایتعهدی امام رضا (ع) با بیش از 1200 سال قدمت در محل موزه قرآن و نفایس حرم رضوی رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مسئول گنجینۀ سکه و اسکناس موزه آستان قدس رضوی در مراسم رونمایی از این سکه ها گفت: این سکه ها با بیش از هزار و ۲۰۰ سال قدمت در محل موزه قرآن و نفایس حرم مطهر رضوی نگهداری می شود.

محمدحسن یزدی‌نژاد افزود: سکۀ درهم نقره ضرب سال ۲۰۲ قمری در محمدیه (ری) و نیم‌سکۀ ضرب سال ۲۰۲ قمری در مرو، اهدایی آقای محمدتقی صفار از مشهد، سکۀ درهم نقره ضرب سال ۲۰۲ قمری در فارس اهدایی حاج محمدتقی و خانم صدیقه رضایی از تهران و سکۀ درهم نقره ضرب سال ۲۰۴ قمری در اصفهان اهدایی خانم گلی خاتم از اندیمشک، مادر سردار شهید محمدرضا فردچیان، فرمانده سپاه اندیمشک چهار سکۀ رونمایی شده در این مراسم است.

وی در خصوص تاریخچۀ این سکه‌ها گفت: مأمون در سال ۲۰۱ هجری قمری برادرش مؤتمن را از ولایتعهدی عزل و امام‌رضا (ع) را از مدینه به خراسان دعوت کرد و ایشان را ولیعهد مسلمین نامید و فرمان داد تا نام ایشان را بر سکه‌های نقره (درهم) ضرب کنند.

یزدی‌نژاد افزود: درهم‌های مزین به نام امام‌رضا (ع) از سال ۲۰۱ تا ۲۰۵ هجری قمری در ضرابخانه‌های مرو، سمرقند، محمدیه، اصفهان، نیشابور و فارس ضرب می‌شد و این درحالی است که امام‌رضا (ع) در سال ۲۰۳ هجری قمری به دست مأمون به شهادت رسیدند.

وی برای ادامۀ ضرب سکۀ ولایتعهدی امام‌رضا (ع) پس از شهادت ایشان به دست مأمون عباسی دو دلیل ذکر کرد و گفت: این حرکت می تواند یکی به دلیل نمایش ظاهری مأمون برای علاقه به امام رضا (ع) باشد و دلیل دیگر آن هم می‌تواند این باشد که قالب‌های این درهم‌ها را در سال ۲۰۳ هجری ساخته بودند و نمی‌خواستند این قالب‌ها بدون استفاده بماند.

قدردانی از محمدتقی صفار و بانو گلی خاتم، مادر سردار شهید محمدرضا فردچیان دو واقف سکه‌های ولایتعهدی از برنامه‌های این مراسم بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°