۴۰ سال ایستادگی با اعتماد به کلیت نظام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:10 - يکشنبه 19 مرداد 1399
کد خبر : ۷۱۲۶۷۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۴
سخنگوی دولت: اعتماد مردم به کلیت نظام و مسئولین باعث ایستادگی۴۰ ساله شده است و باید در جهت افزایش این اعتماد حرکت کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
​ علی ربیعی درادامه نشست خبری در پاسخ به سئوالی درباره رفتار‌های متناقض رئیس جمهوری آمریکا در قبال ایران گفت: رفتار‌های ترامپ چیزی نیست که امروز بخواهیم به آن بپردازیم، ولی خوشحالیم که از ۱۲ شرط خود عدول کرده اند، و به جایی رسیده اند که فقط بیان می‌کند «ایران نباید سلاح کشتار جمعی تولید کند» که ما نیز این موضوع را بار‌ها عنوان کرده‌ایم که تولید، نگهداری و استفاده از این سلاح‌ها از نظر جمهوری اسلامی ایران محکوم است و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز پیش‌تر پاسخ داده بود که آن‌ها با این مواردی که می‌گویند به دنبال بهانه جویی هستند.

سخنگوی دولت درباره برنامه دولت در باب اوقات فراغت در فصل تابستان، گفت:علاوه بر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت آموزش و پرورش نیز چندین برنامه را برای اوقات فراغت در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: صداوسیما نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته است، اما به طور کلی سیاست‌گذاری دقیقی برای اوقات فراغت نکرده‌ایم، برخی شهر‌ها فاقد سینما، تئاتر، ورزشگاه و زندگی شبانه هستند و ما نیازمند سیاست‌گذاری برای زندگی شبانه هستیم.
وی ادامه داد: کار‌های وزارت ارشاد برای گسترش تئاتر و سینما‌ها با وام‌های خرد در حال انجام است و ما نیازمند برنامه‌ریزی بیشتر هستیم.
ربیعی در ادامه با اشاره به چگونگی ارتباط دولت با پایگاه نخبگان و اظهارات پیشین معاون اول در این زمینه گفت: پیشنهاد من این است که موضوع را تفسیر نکنیم، جایگاه آقای جهانگیری در دولت سفت و محکم است و مانیز در کنار ایشان قرار داریم.
وی افزود: سامان سیاسی ما بر اساس نهاد‌های میانجی گر به طور کلی ضعیف است و ارتباطی با دولت‌ها ندارد.
سخنگوی دولت اظهار داشت: یکی از اهداف ما در دولت یازدهم و دوازدهم، گسترش این نهاد‌ها بود که موفق بودیم وخیریه‌هایی که در این زمان افزایش پیدا کرده، به اندازه کل خیریه‌هایی است که در گذشته شکل گرفته است، ضمن اینکه آیین نامه‌ها را نیز اصلاح کرده ایم.
ربیعی گفت: درست است که مشکلات مادی وجود دارد و باعث کاهش اعتماد شده است، ولی نوع بازتاب اخبار و عدم تحلیل آن‌ها نیز در این مسیر تاثیرگذار است.

انگلیسی‌ها به زودی از اقدامشان منصرف خواهند شد

علی ربیعی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره توقیف نفتکش ایرانی از سوی نظامیان انگلیس افزود: ما اقدامات حقوقی لازم در ارتباط با نفتکش ایرانی که به اسارت نیرو‌های نظامی انگلیس درآمده را دنبال می‌کنیم و تصور ما این است که اقدام دادگاه‌های جبل الطارق تحت تاثیر سیاست‌های انگلیس بوده و واقعی نیست.
ربیعی با بیان اینکه اقدامات حقوقی همچنان دنبال می‌شود تصریح کرد: خوشبختانه دادگاه سند محکمی را به دست نیاورده و خدمه نفتکش را آزاد کردند.

وی ادامه داد: با توجه به شواهد امر، اقدامات جمهوری اسلامی ایران و اظهارات انگلیسی ها، پیش بینی می‌کنم به زودی انگلیسی‌ها از اظهاراتشان منصرف خواهند شد، زیرا مقصد کشتی، مقصدی که اعلام کرده اند نیست.
سخنگوی دولت همچنین گفت: اتحادیه اروپا نیز واکنش واحدی ندارد و انگلیس تنها مانده است.
ربیعی در ادامه در واکنش به اعزام ناو انگلیسی به منطقه افزود: توصیه ما به آن‌ها این است به جای فرستادن ناو، بگذارند امنیت منطقه توسط خود منطقه اداره شود، زیرا در این صورت امنیت منطقه و آبراه‌ها به شکل بهتری انجام خواهد شد.

دولت دخالتی در پرونده نجفی ندارد
علی ربیعی در پاسخ به پرسشی در خصوص اظهارات رئیس دادگاه پرونده محمدعلی نجفی مبنی بر دخالت برخی دستگاه‌های اجرایی دراین پرونده گفت: من این موضوع را تکذیب می‌کنم، چون که دخالت در قوا موجب اخلال می‌شود، بلکه معتقدیم در جایی که به ویژه حقوق انسان و یک مقتوله مطرح است کار‌ها روال عادلانه و منصفانه خودش را طی کند.

وی همچنین درباره سریال گاندو نیز گفت: اساساً قصد ورود به این موضوع را ندارم چرا که پیش از این آقای واعظی و من در این باره صحبت کرده ایم و معتقدم این سریال را باید در حد خود سریال دید.
وی گفت: درباره فیلم‌های که با موضوعات امنیتی ساخته می‌شود معمولاً علیه یک کشور دیگر است و یا یک گروه ناسالم علیه اکثریت گروه سالم را نشان می‌دهد و در مجموع اصل سیستم را سالم نشان می‌دهند بنابراین در چنین سریال‌های باید خوانش دقیق صورت گیرد.
ربیعی خاطرنشان کرد: اخیراً با آقای روستایی و ساداتیان در یک نمایشی صحبت می‌کردم که ناراحت بودند از اینکه در دو یا سه صحنه فیلم که مرتبط با زحمت کشان نیروی انتظامی بود باید تغییر حاصل می‌شد این موضوعی است که به صورت سنتی هم قبلاً هم بوده است.
سخنگوی دولت گفت: از انجا که معتقد به آزادی در ساخت و تولید هستیم می‌گویم همه باید بتوانند تولید کنند، اما بیش از این ورود نمی‌کنیم.
وی افزود: خوشحالیم از اینکه سریال‌هایی ساخته می‌شود که مردم ما تماشا می‌کنند و لذت می‌برند و به آن‌هایی که تلاش می‌کنند اوقات فراغت ما با سریال‌های خوب و درس آموزش پر شود تبریک می‌گویم که امیدوارم همه بتوانند چنین اقدامی صورت دهند.
وی درباره زمان دستگیری جاسوس مبادله شده آمریکایی با نام جیسون رضاییان گفت: زمانی که درون برجام مکاتبه‌ای از سوی رئیس جمهوری وقت آمریکا و مقامات ایران و بحث زندانیان آغاز شده بود، جیسون رضاییان اصلاً دستگیر نشده بود.

تنفیذ اختیارات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت
ربیعی در ادامه نشست خبری گفت: تصمیم گرفته شد که اختیارات بازرگانی و بخش بازرگانی جهاد کشاورزی به قائم مقام وزیر صمت تنفیذ شود و در حقیقت با هماهنگی بالایی که بین وزرای جهاد کشاورزی و صمت برقرار شده شاهد خرید به موقع، توزیع و نظارت بیشتری بر قیمت محصولات نسبت به گذشته خواهیم بود.
سخنگوی دولت در ادامه افزود: آثار اولیه هماهنگی‌هایی که صورت گرفته در کالا‌های اساسی موجود در انبار‌ها قابل مشاهده است به گونه‌ای که از سه ماهه اول سال گذشته برخی اقلام را ۵۰ درصد بیشتر خرید کرده ایم و در انبار‌ها موجود است.
ربیعی با بیان اینکه ما معمولا زمان سفارش و خرید کالا، با مشکلاتی روبرو می‌شدیم اظهار داشت: با این اقدام، این دو وزارتخانه و رئیس کل بانک مرکزی بعنوان سه ضلع این تصمیم هستند و حرکت ما به تخصیص، خرید به موقع و نظارت بر توزیع کالا‌ها و قیمت‌ها خواهد بود.

­سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره هدف از اصلاح ساختار بودجه گفت:: اصلاح ساختار بودجه دارای اهدافی اولیه، فوری و دراز مدت است.
وی ادامه داد: هدف فوری از این اصلاح ساختار این است که اقتصاد کشور از نوسانات نفت دور نگه داشته شود و هدف دراز مدت نیز تصمیم گیری‌های سخت و دشوار برای آینده ایران و ثبات اقتصادی ایران است.
سخنگوی دولت تصریح کرد: برخی تصمیمات نیازمند اصلاحاتی است که باید صورت گیرد، اما عدم اجماع یکی از مشکلات در تصمیم‌های سخت شده است که ما این اجماع را دنبال می‌کنیم.
ربیعی با بیان اینکه اصلاح ساختار به منظور تنگ‌تر کردن بودجه نیست، تصریح کرد: اصلاح ساختار بودجه قطعا به نفع مردم و بهبود معیشت دهک‌های پایین و رهاندن اقتصاد از نوسانات خواهد بود.

اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان برای بازسازی مناطق سیل زده

سخنگوی دولت: امروز در جلسه هیئت دولت ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی زیر ساخت‌های آسیب دیده سیل اخیر در نظر گرفته شد

علی ربیعی در نشست خبری امروز افزود: این مبلغ به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صمت، سازمان بنادر و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اختصاص یافت.
وی ادامه داد: در جلسه امروز تصمیماتی برای انجام اصلاحات در تقسیمات کشوری برای استان‌های فارس، همدان، خوزستان و اردبیل نیز در دستور کار دولت قرار گرفت.

سخنگوی دولت گفت: تصویب آیین نامه اجرایی استاندارد‌های کالا و تجهیزات پزشکی با هدف ارتقا سلامت بهداشت عمومی نیز دیگر دستور کار امروز هیئت دولت بود.
ربیعی همچنین ضمن تبریک به مناسبت میلاد امام رضا (ع) و روز محیط بان گفت: در دولت یازدهم لایحه محیط بانان را تصویب کردیم و امروز نیز مطلع شدیم که از ۲۳ تیرماه بیمه تکمیلی محیط بانان انجام و آخرین تجهیزات و فناوری مدرن نیز خریداری و در اختیار محیط بانان قرار می‌گیرد تا بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.
وی در ادامه ضمن تبریک هفته بهزیستی افزود: این هفته، هفته تامین اجتماعی نیز هست و امیدواریم بتوانیم نظام تامین اجتماعی را بخوبی دنبال کنیم.
ربیعی در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای سهمیه بندی و عرصه بنزین در ساختار جدید اقتصادی گفت: حدود چهار ماه است که کمیته‌های تخصصی از سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، صمت، مجلس و مرکز بررسی‌های استراتژیک روی این موضوع مهم کار می‌کنند، نتایج آن در جلسه روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح شد.
وی گفت: این تغییر ساختار شامل درآمد زایی پایدار، هزینه کرد کارا، ارتقاء ثبات توسعه و عدالت و اصلاحات نهایی آماده است، اما هنوز عدالت‌های منطقه‌ای مطلوب نیست، سهم یک نفر در منطقه خاش با یک تهرانی و اصفهانی یکی نیست.

یارانه آرد صنعتی برای خرید تضمینی گندم اختصاص می‌یابد

سخنگوی دولت:​ یارانه آرد برای نان حذف نخواهد شد بلکه یارانه آرد صنعتی حذف می‌شود و برای خرید تضمینی گندم اختصاص می‌یابد

علی ربیعی در ادامه نشست خبری گفت: دولت تصمیم گرفته این بخش از یارانه را برای گندم و سفره مردم اختصاص دهد.

سخنگوی دولت درخصوص آخرین خبر‌ها از حذف ۳ دهک از یارانه بگیران گفت: طی چند سال اخیر چند میلیون نفر از افراد مشمول این دهک حذف شده اند و وزارت رفاه نیز باید تشخیص دهد که اگر افرادی دوباره مشمول این ۳ دهک می‌شوند را حذف کند.
سخنگوی دولت همچنین از تکمیل ۹۰ درصد از سامانه دریافت مالیات خبر داد و گفت:​ براساس این سامانه همه دستگاه موظف به همکاری با دولت خواهند شد و نظام مالیاتی نیز بهبود پیدا خواهد کرد.
وی همچنین از آماده شدن پیش نویس لایحه مالیات بر درآمد فعالیت‌های اختلال زا و بررسی آن در این هفته در دولت خبر داد و گفت:​ یکی از دستور کار‌های اصلی دولت براساس این لایحه مالیات بر عایدی سرمایه است که بخشی از آن به مسکن مرتبط می‌شود تا هم با سوداگری مقابله شود و هم از خروج سرمایه جلوگیری شود.
وی تأکید کرد: مجموعه هوشمندسازی نظام مالیاتی ما می‌تواند به بهبود فضای کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی در کشور کمک کند.

کاهش نرخ تورم در تیر

علی ربیعی در جلسه هفتگی با خبرنگاران افزود: دلیل تورم ۱۸ ماه گذشته به جنگ اقتصادی - روانی دولت امریکا مرتبط بود که به هیچ وجه قابل مقایسه با گذشته نبود، اما ما از این شرایط عبور کردیم و وارد مرحله‌ای شدیم که علائم خوبی از آن مشاهده می‌شود که یکی از آن‌ها کاهش نرخ تورم در تیرماه و همچنین افزایش رشد کشاورزی و صنعتی در دوماه اخیر است.
وی تأکید کرد: در ۲۴ ماه پیشرو روند بهبودی را قطعاً طی خواهیم کرد و علائم آن نیز پیداست و شاهد آرامش نسبی در بازار نیز هستیم.

ربیعی در پاسخ به این سؤال که با توجه به تحریم‌ها ممکن است دوباره شاهد ظهور بابک زنجانی‌ها باشیم، گفت: بین وزارت نفت و دستگاه اطلاعاتی هماهنگی‌های بسیار خوبی در جریان است تا در دور زدن تحریم‌ها براساس تجارب گذشته اجازه ندهیم امثال بابک زنجانی‌ها از این شرایط سوء استفاده کنند.
وی با اشاره به اختصاص ۸ هزار و ۴۰ میلیارد تومان برای سیاست‌های حمایتی از دهک‌های آسیب پذیر در بودجه سال ۹۸ گفت: در این برنامه اولویت ما زنان سرپرست خانوار و نهاد‌های حمایتی است و دولت از این روند حمایت جدی خواهد کرد.
برچسب ها: ربیعی ، سخنگو ، اعتماد
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°