محکومیت قطعی 58 مفسد اقتصادی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:24 - چهارشنبه 07 اسفند 1398
کد خبر : ۷۱۳۱۱۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
سخنگوی قوه قضاییه گفت: 58 نفر در دادگاه های ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی محکومیت قطعی پیدا کرده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری درباره عملکرد دادگاه های مفاسد اقتصادی افزود: پیش از این حکم این 58 نفر صادر شده بود که اکنون قطعی شده و به مرحله اجرا رسیده و نشان دهنده جدیت قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی است.
 
وی گفت: همچنین یکی از پرونده های مفاسد اقتصادی که اخیرا به آن رسیدگی شد پرونده ریخته گران بود که در این پرونده شهروز ریخته گران فرزند عباس و عضو هیئت مدیره شرکت به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به 7 سال حبس ، فیروز ریخته گران به اتهام مشارکت در اختلال در نظام اقتصادی به 15 سال حبس ، بهروز ریخته گران به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی و نظام پولی و بانکی به 15 سال حبس و 8 هزار و 596 میلیارد و 852 میلیون و 524 هزار ریال جزای نقدی و رد مال محکوم شده اند.
 
وی ادامه داد: همچنین فراز ریخته گران فرزند عباس به اتهام اخلال در نظام­ اقتصادی به 7 سال حبس و محمدرضا توسلی معاون منطقه آزاد به اتهام معاونت در اخلال نظام اقتصادی و دریافت رشوه به 10 سال حبس و سه سال انفصال از خدمات دولتی و 300 میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده اند.
 
اسماعیلی گفت : سالار بایرامی فرزند خلج به جرم معاونت در­ اخلال نظام اقتصادی­ به 10 سال حبس محکوم شده است.
 
وی گفت: در همین پرونده ریخته گران 41 نفر متهم شده بودند که برای دو نفر رای برائت­ صادر شده و برای چند نفر هم پرونده هنوز مفتوح است و بالغ بر 30 نفر نیز حکم محکومیت ­سنگین و قطعی گرفته اند که البته در بخش دیگری از پروند هنوز رسیدگی ادامه دارد.

مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی  به زودی افتتاح می شود

 
مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی اعم از دادسرا و دادگاه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به زودی افتتاح می شود.
 
اسماعیلی در ادامه نشست خبری به روند رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: رسیدگی به این پرونده ها همچنان به عنوان اولویت مهم در دستور کار قوه قضاییه قرار داد و بنای دستگاه قضایی رسیدگی قاطع ، سریع و بازدارنده به تخلفاتی است که با جرایم اقتصادی به وقوع می پیوندد.
 
وی گفت: بنای ما بر این است که در دوره تحول اهتمام بیشتری در رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی داشته باشیم  و رئیس قوه قضاییه دستور العملی تحت عنوان رسیدگی تخصصی به دعاوی و جرایم تهیه و صادر کرده است تا رسیدگی های تخصصی به پرونده های مفاسد اقتصادی در همه واحدهای قضایی تقویت شود اما در تهران برای رسیدگی به پرونده های مفاسد تنها به شعب تخصصی بسنده نکردیم بلکه به زودی در یک مجتمع تخصصی مرکب از دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی، دادسرای پولی و بانکی، شعب ویژه رسیدگی به پرونده های  اخلال در نظام اقتصادی و همچنین دادگاه کیفری 2 و 1 ، دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده های اخلال در نظام اقتصادی و شعب تجدیدنظر ؛ در قالب یک مجتمع قضایی تخصصی شامل دادسرا و دادگاه در همین مجتمع قضایی امام خمینی افتتاح می شود.
 
وی گفت: هم در انتخاب قضات آن و هم در فرآیند رسیدگی به این پرونده ها با حساسیت ، دقت ، تخصص و با آموزش و سرعت مناسب رسیدگی به این پرونده ها اهتمام جدی خواهیم داشت و این اقدام نشان دهنده جدیت دستگاه قضایی ­در رسیدگی به مفاسد اقتصادی است.
 
 وی افزود: در یکی از پرونده های قاچاق و اخلال 22 نفر محکوم شدند و در پرونده بانک سرمایه که در یک بخش 29 متهم دارد 15 جلسه دادگاه به صورت علنی برگزار شده است و روند رسیدگی ها ادامه دارد و برای هادی رضوی یکی از متهمان اصلی پرونده هم رای صادر شده است.

مردم بر اجرای دستور العمل حفظ  کرامت و ارزشهای انسانی در قوه قضاییه نظارت کنند

 
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به ابلاغ دستورالعمل حفظ کرامت و ارزشهای انسانی در قوه قضاییه گفت: اگر مراجعان اهمال و بی توجهی در میان همکاران ما مشاهده کردند حتما به مدیران قضایی در بخش های مختلف قضایی اطلاع دهند.
 
اسماعیلی گفت: این موضوع را به همکاران ابلاغ کرده ایم و پایش خواهیم کرد که این عزت و کرامت از ناحیه همکاران ما رعایت شود،  البته احترام باید متقابل باشد و  اگر به هر دلیل یکی  از مراجعان اهمال و بی توجهی از ناحیه همکاران مان درباره این دستور العمل مشاهده کردند حتما مدیران قضایی و واحدهای مستقر در بخش های مختلف قضایی را از نحوه رفتار همکاران مان مطلع کنند.
 
اسماعیلی تصریح کرد : این دستورالعمل ابلاغ و عملیاتی و اجرایی شده و اجرایی است نه انشایی و یکایک همکاران ما باید در اجرای آن اهتمام جدی داشته باشند.
 
وی همچنین گفت : بازدید ریاست قوه قضاییه از بخش های مختلف واقعا بازدیدهای سرزده و بی اطلاع و بدون هرگونه تشریفات است و تداوم خواهد یافت.
 
سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری گفت: قوه قضاییه در مسیر تحقق برنامه های تحولی خود دستورالعمل جدید ناظر بر حفظ کرامت و شئون انسانی را برای اجرا ابلاغ کرده است.

ورود دادستانی کل کشور به مسئله اقدام  انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی

­سخنگوی قوه قضاییه گفت: دادستانی کل کشور در خصوص اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی از طریق مجامع قضایی بین المللی ورود کرده است.

اسماعیلی در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا قوه قضاییه پیگیر حقوقی توقیف نفتکش ایرانی بوده است؟ افزود: دولت انگلیس برخلاف همه قوانین بین المللی و بدون داشتن هیچ گونه توجیه حقوقی نفتکش حامل نفت جمهوری اسلامی ایران را توقیف کرده که این اقدام از نظر حقوقی نقض حاکمیت کشور و قواعد بین المللی است و در حوزه مسائل اقتصادی هم نیاز به تعقیب دارد که بر همین اساس دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و مراجع داوری و قضایی بین المللی اقدام کرده است.

وی گفت: براساس ماده 290 قانون آیین دادرسی کیفری دادستان کل کشور هم وظیفه دارد در مواردی که حقوق عامه در عرصه های داخلی و بین المللی نقض شود موضوع را تعقیب کند که قطعاً دادستان کل در این خصوص به کمک دولت آمده است.

­سخنگوی قوه قضاییه افزود: جمهوری اسلامی ایران تا احقاق حق خودش و تنبیه پایمال کنندگان حقوق مردم موضوع را تعقیب خواهد کرد.
اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا قوه قضاییه در خصوص سخنرانی برخی مقامات مذهبی در بحث حجاب زنان ورود نمی کند؟ گفت: این که مدعی العموم وظیفه دارد از حقوق عمومی شهروندان دفاع کند امر پذیرفته شده ای است اما به شرطی که اهانتی به مقامات در حین انجام وظیفه و به سبب انجام وظیفه باشد و اشخاص می توانند در غیر از این موارد خودشان شکایت کنند و اگر تشویش اذهان عمومی باشد مدعی العموم ورود می کند.

وی افزود: اما در خصوص سوالی که شما پرسیدید باید ببینیم که آیا تلقی عموم جامعه هم مثل شماست؟ من سخنگوی قوه قضاییه هستم و صلاحیت های قوه مشخص است و در حوزه روحانیت هم دادگاه ویژه روحانیت که نهادی مستقل است ورود می کند و من از بیان هر خبری معذورم.

بازداشت 6 نفر از متخلفان بخش دارو

­­سخنگوی قوه قضاییه از دستگیری سه نفر از کارکنان سازمان غذا و دارو و سه نفر از یک شرکت وارد کننده دارو خبر داد.

 اسماعیلی در ادامه نشست خبری درباره خبر بازداشت تعدادی از کارمندان سازمان غذا و دارو افزود: در این باره پرونده ای در دادسرای تهران تشکیل شده است ، یکی از شرکت های فعال در تولید و واردات دارو ارزهای قابل توجهی از شبکه بانکی اخذ کرده اما تعهدات ارزی را انجام نداده و با گران نمایی داروهای وارداتی و صدور فاکتورهای متعدد سود نامشروعی را تحصیل کرده که تحت تعقیب قرار گرفته است.

وی گفت: سه نفر از حوزه مربوط به سازمان غذا و دارو هم به اتهام اخذ رشوه تحت تعقیب قرار گرفته اند که البته آزاد هستند و پرونده در حال تحقیقات است و اگر به دادگاه ویژه ارسال شود اطلاع رسانی خواهد شد و اگر غیر از این باشد باز اعلام می کنیم.

وی گفت: یک تا دو نفر از بازداشت شدگان شرکت خصوصی تابعیت دوگانه دارند اما ایرانی هستند.
 
انتشار جریان رسیدگی به  پرونده قتل میترا استاد با اذن رئیس قوه قضاییه بود

­­سخنگوی قوه قضاییه گفت: اینکه در دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد هم هویت متهم و هم شاکی و هم جریان رسیدگی قابلیت انتشار پیدا کرد با اذن رئیس قوه قضاییه بوده است.
 
اسماعیلی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره انتقادها از برگزاری علنی دادگاه قتل میترا استاد افزود: باید ضوابط قانونی را در همه پرونده ها رعایت کنیم و تا زمانی که محکومیت قطعی صادر نشده است مجاز به اعلام هویت متهمان نیستیم.
 
وی گفت: براساس قانون آیین دادرسی کیفری انتشار جریان رسیدگی و گزارش پرونده در محاکمات علنی با نظر دادستان کشور و موافقت رئیس قوه قضاییه امکان پذیر است و در مورد این پرونده با توجه به فراز و فرود آن در نحوه اطلاع رسانی و همچنین تحت تأثیر قرار گرفتن وجدان عمومی جامعه، دادستان کل کشور از رئیس قوه قضاییه اذن گرفت که جریان رسیدگی با بیان هویت شاکی و متهم منتشر شود که موافقت شد و البته ما باید اخلاق را رعایت کنیم.
­
 
سخنگوی قوه قضاییه افزود: البته در جریان برگزاری دادگاه تذکری به نماینده دادستان داده شد، چرا که نماینده دادستان کیفرخواست را به گونه ای تنظیم کرده بود که گویا قرار نیست جزئیات آن منتشر شود اما وقتی آن را در جلسه علنی قرائت کرد رئیس دادگاه به بخش هایی از آن تذکر داد و البته اصحاب پرونده هم در این خصوص تذکراتی دادند.
 
اسماعیلی افزود: این یک پرونده قتل خانوادگی است و حواشی بی جهتی درباره آن مطرح شد و بررسی ها نشان می دهد اغلب این حواشی اساس درستی ندارد و این پرونده در دادگاه علنی رسیدگی می شود و دومین جلسه هم فردا چهراشنبه برگزار خواهد شد.
 
پرونده نماینده مجلس از پرونده های مهم اقتصادی است
 
سخنگوی قوه قضاییه گفت: پرونده نماینده مجلس که اخیراً در رسانه ها مطرح شد، از پرونده های مهم اقتصادی است.
 
اسماعیلی درباره نامه آقای توکلی به رئیس قوه قضاییه درخصوص پرونده یکی از نمایندگان مجلس افزود: این پرونده قدیمی است و قبل از دوره جدید ریاست قوه قضاییه تشکیل شده و دادستان سابق این پرونده را تشکیل داده که یکی از پرونده های مهم اقتصادی است.
 
وی گفت: حدود 6 ماه قبل این نماینده به همراه نماینده دیگری برای تحقیق احضار  شده بود و اکنون نیز به منظور تکمیل پرونده احضار شده و با تبدیل قرار تأمین آزاد شد.
 
وی گفت: رسیدگی به این پرونده ادامه دارد و قرار تأمین نیز در صورت بازداشت باید به تأیید دادستان برسد که البته بازپرس حق دارد با نظر دادستان مخالفت کند که در این صورت اگر بین بازپرس و یا دادستان و نماینده دادستان اختلاف نظر باشد باید در دادگاه اختلافات حل شود و دادگاه نظر دهد.
 
وی گفت: رسیدگی به این پرونده ادامه دارد و تحقیقات جدید درحال انجام است ضمن اینکه قرار تأمین مکرراً تغییر پیدا می کند. گاهی این قرار تشدید و یا گاهی تبدیل می شود.
 
اسماعیلی در ادامه به نامه توکلی اشاره کرد و گفت: هرچند که نویسنده نامه حسن نیت دارد، اما دو اشکال اساسی وجود دارد؛ نخست اینکه رسانه ها مجرای ارتباط مردم با مسئولان و مسئولان با مردم هستند و اگر کسی مطلبی دارد رساندن آن به گوش مسئولان از وظایف رسانه ها است و نکته دوم اینکه این اتهامات مبنای دقیق قانونی ندارد ،?در واقع اطلاعات ایشان جامع نبوده و اطلاعات ناقص ما را به قضاوت  اشتباه وا می دارد.
 
سخنگوی قوه قضاییه گفت: به هر حال پرونده نماینده مجلس روند خود را طی می کند و اینکه دادستان تهران بخاطر این پرونده به اوین مراجعه کرده براساس آن اطلاعات ناقص بود.
 
وی ادامه داد: دادستان تهران پنجشنبه براساس اعلام قبلی به اوین رفت که البته آن روز نیز بنده بدون اعلام قبلی به اوین رفتم که ربطی به پرونده نداشت بلکه ما مقامات قضائی هستیم و باید مدام بازدید و پیگیری کنیم.
 
وی گفت: بنابراین دادستان تهران با اعلام قبلی به صورت موضوعی کاملاً رسمی از اوین بازدید کرد که با بازدید من همزمان شد و من وقتی به اوین رفتم دیدم دادستان نیز آنجا است اما هیچ ربطی به آن پرونده نداشت بلکه این بازرسی ها و حضور ما فرآیند قضائی است.

فریبا عدالت خواه اخیراً دستگیر شده
­
 
سخنگوی قوه قضاییه گفت: فریبا عدالت خواه از متهمانی است که اخیراً دستگیر شده و پرونده تشکیل شده است.
 
اسماعیلی درباره آخرین پرونده فریبا عدالت خواه و اینکه کنسولگری فرانسه پیگیر وضعیت وی بوده است ، افزود: پرونده در شرایطی قرار دارد که نمی توان درباره آن اظهارنظر کرد و بعد از آنکه موضوع های آن مشخص شود در فرصت مناسبی اطلاع رسانی خواهد شد.
 
وی گفت:  اصل بازداشت تأیید می شود و با ادامه تحقیقات و روشن شدن زوایا اطلاع رسانی نیز صورت خواهد گرفت.
 
سخنگوی قوه قضاییه گفت: روند رسیدگی به این پرونده، قضایی و در چارچوب قوانین حقوقی قضایی خودمان است که در مقطع مناسب رسیدگی و تصمیم گیری خواهد شد و به ادعاهای یکی از کشورهایی که در این خصوص اظهارنظر کرده است ، پاسخ داده می شود.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۸°