مهار شوک ارزی ایجاد شده در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۷۱۳۲۰۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۲
رئیس کل بانک مرکزی: شوک ارزی ایجاد شده در کشور مهار شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، همتی رئیس کل بانک مرکزی در جمع فعالان اقتصادی استان در اتاق بازرگانی اصفهان گفت: در چند ماه گذشته فشار شوک ارزی که از آبان و آذر پارسال در کشور شروع شده بود، با مقاومت و همراهی مردم مهار و این ثبات کاهنده ارز در کشور  ایجاد شده است.

عبدالناصر همتی افزود: فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها اثر خود را از دست داده و اکنون تبدیل به فرصت شده است.

وی به اعتراف یکی از روسای جمهور کشورهای خارجی در خصوص موفقیت مقاومت مردم و دولت ایران در برابر فشارهای اقتصادی کشورهای اروپایی و آمریکایی اشاره کرد و گفت: آمریکایی ها ادعا کرده بودند ایران بیش از یکسال قادر به تحمل فشارهای اقتصادی نیست درحالیکه اکنون خلاف آن ثابت شده است.
 
رئیس کل بانک مرکزی ایران، همچنین  از تامین 30 درصد بودجه دولت از نفت خام خبرداد و افزود:  شرایط اقتصادی فعلی کشور فرصت مناسبی است تا تولید ناخالص ملی به غیر از نفت را افزایش دهیم.
 
وی گفت: پارسال برای  واردات کالا 42 میلیارد دلار ارز   تامین شد و سه ماهه نخست امسال هم 120 میلیارد دلار برای واردت کالا  تامین شد.
 
عبدالناصر همتی در خصوص سیاست های ارزی هم گفت: تصمیم ما بر این است تا در نرخ ارز در بازار دخالت نکنیم و اجازه دهیم قیمت ارز براساس نرخ ذاتی خود تغییر کند.
 
وی یکی از مهم ترین برنامه های دولت را جلو گیری از افزایش نقدینگی دانست و افزود: پارسال در مقایسه با سال های قبل 23 درصد افزایش نقدینگی حاصل شده و امیدواریم امسال هم این روند ادامه داشته باشد.
 
رئیس کل بانک مرکزی ایران، تزریق هر هزار میلیارد تومان پول به بانک ها  را موجب به همراه داشتن هفت هزار میلیارد تومان نقدینگی در جامعه دانست و افزود: در حالی که نقدینگی کشور بیش از اندازه است با مشکل کمبود نقدینگی در واحد های تولیدی روبه رو هستیم که برای رفع این مشکل طرح هایی را داریم که علاوه بر جلو گیری از افزایش نقدینگی معضل پیش روی واحد های تولیدی نیز حل شود.
 

تامین مالی واحدهای صنعتی با پرداخت اوراق بهادار
رئیس کل بانک مرکزی ایران همچنین گفت: به منظور جلو گیری از افزایش حجم نقدینگی و رفع مشکل واحدهای صنعتی در کشور، بانک مرکزی با صدور اوراق بهادار و در اختیار قرار دادن این اوراق به واحد های صنعتی مولد در تلاش برای رفع تامین مواد اولیه کارخانه ها و معضلات مالی این واحدها است.

عبدالناصر همتی از تامین 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی خبر داد و افزود: از این پس همچنین با تاجران خارجی که از کارت های بانکی ایرانی استفاده می کنند برخورد می شود.

وی به بروز مشکلاتی در خصوص صادارت و درآمد ارزی کشور در پی استفاده تجار خارجی از این کارت ها اشاره کرد و گفت: نمی توان با تسهیلات دولت، کالا از کشور صادر شود ولی وارداتی نداشته باشیم و به جای آن قیمت کالا ها به صورت ریال پرداخت شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۵۹°    ۲۹.۹۹°