ظریف: از شلیک ناو امریکایی به یک کوادکوپتر اطلاعی نداریم

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:53 - پنجشنبه 03 بهمن 1398
کد خبر : ۷۱۳۸۰۷
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
وزیر امور خارجه ایران درباره ادعای پنتاگون مبنی بر شلیک به یک پرنده بال ثابت که نزدیک ناو امریکایی ثابت مانده و حرکت نمی کرد، گفت: اینکه ما پهپادی را از دست داده باشیم، در دست بررسی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بعد از اینکه ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد یک ناو آمریکایی، پهپادی ایرانی را در تنگه هرمز سرنگون کرده است، ظریف گفت که از سرنگونی پهپاد ایرانی در تنگه هرمز اطلاعی ندارد.
 
در بیانیه پنتاگون نیز برخلاف ادعاهای ترامپ مبنی بر رخ دادن اتفاقی بزرگ، فقط به شلیک به یک پرنده بال ثابت، که معمولا به عنوان یک پرنده کوچک عکاسی برای نقشه برداری استفاده می شود، اشاره شده و ایرانی یا حتی نظامی بودن آن تائید نشده است.
 
ظریف پس از دیدار با گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران ایرانی اظهار کرد: موضوع پهپاد هنوز موضوعی است که تحت بررسی است.
 
بر اساس آخرین اطلاعاتی که از تهران دریافت کردم، هنوز ما هیچ اطلاعی نداریم که پهپادی از دست داده باشیم.
 
رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شده بود، نیروهای نظامی این کشور در تنگه هرمز، یک فروند هواپیمای بدون سرنشین ایرانی را در فاصله حدوداً یک کیلومتری ناو آمریکایی هدف قرار داده‌اند.
 
ادعای ترامپ در حالی است که پنتاگون در بیانیه خود فقط شلیک به یک کوادکوپتر ناشناش را که در نزدیکی ناو باکسر ثابت مانده بود وحرکت نمی کرد، تائید کرده است.
 
در بیانیه پنتاگون آمده است: «حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی کشتی آبی-خاکی یو اس اس باکسر در حال حرکت به سمت تنگه هرمز بود. یک سامانه پرنده بدون سرنشین بال ثابت (UAS) به باکسر نزدیک و در محدوده فاصله ای خطرناک ثابت شد. کشتی به منظور تضمین ایمنی کشتی و خدمه آن اقدام دفاعی انجام داد.»

در حالی که در بیانیه پنتاگون اشاره ای به اینکه این پهپاد متعلق به ایران نشده، دونالد ترامپ ساعتی قبل تر  رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که یک کشتی نظامی این کشور یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز هدف قرار داده است.

ترامپ که در ابتدای مراسمی در کاخ سفید صحبت می کرد، گفت: «پیش از شروع سخنرانی، می خواهم همه را در جریان یک حادثه قرار دهم که امروز در تنگه هرمز رخ داد و «یو. اس. اس. باکسر» که یک کشتی آبی-خاکی تهاجمی است، در آن مشارکت داشت.»

وی در ادامه مدعی شد: «باکسر علیه یک پهپاد ایرانی که تا فاصله بسیار بسیار نزدیکی جلو آمده بود، تقریبا ۱۰۰۰ یارد (۹۱۴ متر) و چندین هشدار برای کنار رفتن را نادیده گرفت و تهدیدی برای کشتی و خدمه کشتی بود، اقدام تدافعی انجام داد. این پهپاد بلافاصله نابود شد.»

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: «این تازه ترین نمونه از اقدامات تحریک آمیز و خصومت آمیز متعدد ایران علیه کشتی های فعال در آب های بین المللی است. ایالات متحده حق دفاع از نیروها، تأسیسات و منافع خود را برای خود محفوظ می داند و از همه کشورها می خواهد تلاش های ایران برای ایجاد اختلال در آزادی تردد و تجارت بین المللی را محکوم کنند.»

وی افزود: «من همچنین از دیگر کشورها می خواهم که هنگام گذر از این تنگه، از کشتی های خود محافظت کنند و در آینده با ما همکاری کنند... فکر کردم که باید بدانید.»

رئیس جمهور آمریکا ساعتی پیش هم در جمع خبرنگاران مدعی شده بود که امروز در ایران «اتفاق بزرگی» افتاده است.
 
ترامپ در تلاش برای جبران حقارت نیروی دریایی امریکا در ماجرای سرنگونی پهپاد فوق پیشرفته و گرانقیمت این کشور در خلیج فارس، در شرایطی از اتفاق بزرگ دم می زند که پرنده ادعایی پنتاگون، الزاما ایرانی یا حتی نظامی نبوده و حتی ممکن است متعلق به یک رسانه یا موسسه ای باشد که قصد عکاسی از ناوها را داشته است.
 
پرنده مورد ادعای امریکا، بر اساس بیانیه پنتاگون یک سامانه بال ثابت بوده که آتلیه های عکاسی نیز از آن برای فیلمبرداری در عروسی ها استفاده می کنند.
 
در نقشه های نیروی دریایی آمریکا، ناو یو اس اس باکسر در موقعیتی بسیار دورتر از خلیج فارس و در نزدیکی سواحل جنوبی عربستان مستقر است و از آنجایی که برد این پرنده ها چندان طولانی نیست، احتمال دارد مالک آن یمنی یا عربستانی باشد.
 
ژست جدی ترامپ برای و تلاشش برای جبران بخشی از حقارت ارتش این کشور در ماجرای سرنگونی پهپاد فوق پیشرفته و گرانقیمت امریکایی در شرایطی پذیرفتنی است که آنها نیز مانند ایران لاشه شکار خود را به نمایش بگذارند. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۵°