ایران در تعامل با دنیاست

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:38 - جمعه 01 شهريور 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۷۱۴۲۲۸
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۴
محمد جواد ظریف در اجلاس وزرای امور خارجه جنبش نم در کاراکاس گفت: در تعامل ايران با دنيا، ما نه خواستار سرنگوني رهبران كشورها هستيم و نه خواهان تقويت موقعيت آنها، اين تصميم با مردم هر كشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 نشست وزيران خارجه كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در كاراكاس با حضور دكتر محمد جواد ظريف وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران برگزارشد.
 وزير امورخارجه كشورمان گفت:" تروريسم اقتصادي ايالات متحده يك تهديد جهاني است.
 
 متن كامل سخنراني اقاي محمد جواد ظريف وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در نشست وزيران امور خارجه جنبش عدم تعهد- كاراكاس، ونزوئلا، 29 تير 1398
 
بسم اللِه الرّحمن الرّحيم
آقاي رييس،
عاليجنابان،  
خانم ها و آقايان،
 
اجازه مي خواهم سخنان خود را با سپاس از مردم و دولت جمهوري بوليواري ونزوئلا براي سازماندهي عالي اين نشست و نيز ميهمان نوازي گرم شما آغاز كنم.
 
نشست ها و رايزني هاي منظم ما به عنوان اعضاي جنبش عدم تعهد نشان دهنده عزم ما براي حفظ و تقويت جنبش و ارتقاء همكاري هاي خود در مسير حفاظت از منافع ملت هايمان است. در مواجهه با چالش هاي سهمناك كنوني و همچنين چالش هاي در حال ظهور نيازمند به كاربست ظرفيت كامل جنبش خويش نيازمنديم.
 
موج نوين ماجراجويي يكجانبه گرايانه افراطي آمريكا مهم ترين چالشي است كه اكنون تقريباْ همگي ما به طريقي با آن روبرو هستيم. اين چالش در حال تضعيف حاكميت قانون در سطح بين المللي است و به انحاء گوناگون صلح و ثبات در سراسر جهان را در معرض تهديد قرار داده است. همكاري بين المللي در بسياري از زمينه ها از جمله تجارت آزاد، محيط زيست، حاكميت قانون، سازمان هاي بين المللي و مواردي بيشتر به گونه اي بي سابقه در حال صدمه ديدن و خدشه دار شدن است. در شرايطي كه برخي ملت ها از ناحيه تحريم هاي اقتصادي يكجانبه و تهاجم نظامي تهديد مي شوند، ديگر ملت ها بار سنگين ضربات ناشي از موج سياست هاي حمايت گرانه ناپخته آمريكا را تحمل مي كنند. وضعيت به گونه اي است كه حتي بسياري از متحدان آمريكا در معرض سياست بي سابقه مداخله در امور داخلي آنها قرار دارند. با يادآوري نتايج فاجعه آميز موج قبلي يكجانبه گرايي آمريكا در اوايل دهه 2000 ميلادي شامل اشغال گري ها، بي رحمي ها و افراط گرايي خشن، بر ما است تا در مقابل اين موج جديد ايستادگي كرده و آن را به عقب برانيم.
 
كشور من پيشتاز و در خط مقدم جبهه مقاومت در برابر تمايلات يكجانبه گرايانه جديد آمريكا است كه از جمله تروريسم اقتصادي تمام عيار را شامل مي گردد. كوشش هاي صميمانه ما براي پاسخگويي به نگراني مربوط به برنامه هسته اي صلح آميزمان، كه بي پايه هم هست، در شمار يكي از بسيار قربانيان يكجانبه گرايي نوين است. دولت آمريكا به رغم سرمايه گذاري كل دنيا براي انعقاد موافقتنامه هسته اي، در صدد است تا آن را به ورطه شكست بكشاند. آمريكا در روند محقق ساختن اين هدف خود نه تنها قطعنامه هاي مربوط شوراي امنيت را نقض كرده است بلكه همچنين به روشي ملامت آميز آناني را كه بر آن بوده اند تا به موافقتنامه مزبور وفادار مانده و آن را رعايت كنند، تحريم كرده است.  
دخالت فاحش آمريكا در امور داخلي ونزوئلا دولت ميزبان ما از جمله از طريق دامن زدن به تلاش هاي مربوط به كودتاي نظامي در ماه آوريل گذشته نمونه اي ديگر از رفتار بدخواهانه آمريكا است. نكته تازه در اين زمينه آن است كه دولت جديد آمريكا نقاب از چهره برداشته و بي احترامي آشكار و بي پرده خود نسبت به حقوق بين الملل و حقوق ملت هاي مستقل را به نمايش گذاشته است. مردم ونزوئلا همانند هر كشور ديگري مرجع اصلي و عالي انتخاب رييس جمهور خود هستند همان گونه كه در ماه مه 2018 چنين كردند. آنان اكنون حق دارند تا در دفاع از رييس جمهور برگزيده خويش به پاخيزند.
 
در موردي مشابه، سياست يكجانبه گرايانه بوالهوسانه و شريرانه آمريكا در حال نابودسازي هر مبنايي است كه پيش از اين براي حل و فصل مسأله فلسطين با محوريت اشغال آن بنا نهاده شده بود. تحركات غيرقانوني آمريكا كه انكار حقوق اساسي مردم فلسطين را هدف دارد، در حال تشديد وضعيت در سراسر خاورميانه است. اندك رژيم هاي عرب كه با اين تحركات و ديگر طرح هاي توطئه آميز آمريكا همراهي مي كنند، نه تنها به مردم فلسطين خيانت مي نمايند كه صلح و امنيت سراسر منطقه را به مخاطره مي افكنند.
 
آقاي رييس،
 
مخالفت با يكجانبه گرايي و كوشش براي حاكميت قانون در سطح بين المللي از زمان تأسيس جنبش عدم تعهد پيوسته در صدر دستور كار آن بوده است. اكنون كه نظم قانونمند بين المللي بيش از هر زماني در گذشته مورد تهديد است، لازم است كه دولت هاي عضو جنبش عدم تعهد در صفي واحد قرار گرفته و بر چگونگي رفع اين تهديد تمركز كنند كه اگر چنين نكنيم، همه بازنده خواهيم بود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۴°