جاسوسان سیا تحویل مراجع قضایی شدند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:15 - چهارشنبه 30 بهمن 1398
کد خبر : ۷۱۴۵۲۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸
جزئیات انهدام شبکه جاسوس در ایران؛
بر اساس اطلاعات جدید ارائه شده از انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران، 17 جاسوس به مراجع قضایی تحویل داده شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 بخشی از جزئیات شناسایی و دستگیری 17 تن از جاسوسان سیا در ایران، امروز در قالب برنامه مستندی در معرض نگاه مردم قرار می گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی، وزیر اطلاعات دیروز با بیان این موضوع، از تحویل جاسوسان دستگیر شده به دستگاه قضا خبر داده بود.
 
در این مستند چگونگی شناسایی این جاسوسان که برخی از آنها از شاغلان مراکز حساس و حیاتی و بخش خصوصی در حوزه‌های اقتصادی، هسته ای، زیرساختی، نظامی و سایبری بودند، ارائه می شود.
 
عده ای از این جاسوسان به صورت پیمانکار یا مشاور در این بخش‌ها فعالیت داشتند.
 
جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده از مراکز مهم و انجام عملیات‌های فنی ـ اطلاعاتی از مأموریت‌های این شبکه بوده است.
صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و جذب از طریق شبکه‌های اجتماعی، از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی سیا، برای جذب جاسوس بوده است.
 
این شبکه در شرایطی منهدم شد که سرویس اطلاعاتی سیا، آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزارهای مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ی ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود.
 
مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات دراین باره با اعلام اینکه "ما متحدان جهانی اطلاعاتی داریم و با آنان تبادل اطلاعات می‌کنیم"، گفت: در حال حاضر ما در نبردی اطلاعاتی با آمریکا هستیم و در تبادل‌های اطلاعاتی خود از ظرفیت سایر سرویس‌های متحد با خودمان استفاده می‌کنیم، به‌شکلی که زمانی که ضربه‌ای اساسی به شبکه بین‌المللی جاسوسی آمریکا وارد کردیم و علاوه بر پیشگیری از اقدامات اطلاعاتی آمریکا برای ضربه زدن به خودمان، بخش قابل‌توجهی از اقدامات اطلاعاتی آمریکا در سطح جهانی نیز مختل شد.

وی تصریح کرد: بیشترین فضایی که آمریکا از آن علیه کشورمان استفاده می‌کند، فضای سایبری است، به‌شکلی که آمریکایی‌ها علاوه بر حملات سایبری از فضای سایبر برای برقراری ارتباط با جاسوسان خود در سراسر جهان استفاده می‌کنند.

این مقام ارشد اطلاعاتی ادامه داد: آنان با استفاده از سیستم‌های امن ارتباطی در فضای سایبر از این بستر به‌سود خود استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه "ما موفق شدیم به سیستم امن آمریکایی‌ها برای جاسوسی در فضای سایبر نفوذ پیدا کنیم"، ابراز کرد: از آنجا که آنان برای برقراری ارتباط امن با جاسوسانشان در دنیا از پوشش سایت‌ها استفاده می‌کردند ــ به‌شکلی که سایتی که در ظاهر مربوط به حوزه بهداشت، سلامت و ورزش بود با پس‌وردی به سیستم امن ارتباطی آنان راه پیدا می‌کرد ــ ما توانستیم جاسوس‌ها را از طریق نفوذ به این فضا شناسایی کنیم.

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات تأکید کرد: شناسایی این جاسوسان تنها محدود به ایران نبود هرچند که سایت‌های فارسی نیز میان این قبیل سایت‌ها وجود داشت بلکه موضوع شناسایی ما به حوزه جهانی نیز گسترده شده و سایت‌هایی در سطح جهانی شناسایی شده‌اند.

وی با بیان اینکه افرادی که شناسایی شده‌اند ایرانیانی بودند که در داخل کشور به‌شکل خائنانه و با آگاهی برای CIA فعالیت می‌کردند، اظهار داشت: با برخی از آنان برخورد قضایی انجام شده و با برخی دیگر به‌عنوان فرصت نگاه شده و از آنان برای نفوذ به شبکه جاسوسی آمریکا بهره‌برداری شده است.

این مقام ارشد اطلاعاتی با تأکید بر اینکه عمده موارد شناسایی‌شده افرادی بودند که در دنیا با آمریکا و سیستم جاسوسی‌اش ارتباط داشتند، اضافه کرد: ما در تبادل با سرویس‌های اطلاعاتی دیگر کشورها آنان را شناسایی کردیم و با ایشان برخورد شد که در مواردی به اعدام نیز منجر شد.

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات در بخش دیگری از سخنانش با تصریح به اینکه فعالیت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی علیه شبکه جهانی جاسوسان آمریکا به‌شکلی بود که آنان وقتی متوجه این ضربه شدند در فراخوانی جهانی افرادشان را از سراسر دنیا جمع‌آوری کردند، توضیح داد: آنها کوشیدند تا این افراد را از کشورهای مختلفی که در آنها برای آمریکا جاسوسی می‌کردند، خارج کنند و به این طریق شبکه‌ جاسوسی‌شان را در کل دنیا از دست دادند و این شبکه منهدم شد.

وی تأکید کرد: حوزه‌های دسترسی جاسوسان مرتبط با CIA صنعتی، نظامی، سایبری، اقتصادی و زیرساختی بوده است.

این مقام ارشد اطلاعاتی با اشاره به اینکه سال گذشته یاهونیوز گزارشی را در زمینه ضربه‌های اطلاعاتی ایران به CIA منتشر کرده است، افزود: در این گزارش مطرح شده که ضربه ایران ماجرایی را آغاز کرده که CIA منابعش را در کل دنیا از دست بدهد. آنان در این گزارش که از دیدگاه CIA به موضوع پرداخته است، وضعیت خود را فاجعه‌بار خواندند، از آن به‌عنوان یک ازهم‌گسیختگی جهانی یاد کردند و کشته شدن منابعشان را از تبعات آن دانسته‌اند. 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۲°