نرم افزاری برای مقابله با مزاحمت های خیابانی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:54 - دوشنبه 30 دی 1398
کد خبر : ۷۱۴۵۶۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
پلیس توکیو نرم‌افزاری ارائه کرده که زنان و دختران را از حضور مزاحم در نزدیکی شان مطلع می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  نرم افزار ضد آزار جنسی موسوم به Digi Police در خیابان ها یا فضاهای عمومی شلوغ مانند مترو یا فروشگاه ها، هنگام اقدام به دست‌درازی فیزیکی فردمزاحم، با صدای بلند پیامی را پخش می کند و یا اینکه حضور یک آزاردهنده جنسی در میان جمعیت را نمایش می‌دهد.

به گفته پلیس توکیو این نرم‌افزار موبایل با استقبال بی‌نظیر عموم مواجه شده و تاکنون ۲۳۷ هزار مرتبه توسط کاربران دریافت شده است، همچنین هرماه در حدود ۱۰ هزار کاربر جدید این نرم‌افزار را دریافت می‌کنند.

معمولاً قربانیان آزار جنسی به قدری دچار وحشت می‌شوند که نمی‌توانند فریاد بزنند، ولی با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانند بدون فریاد زدن، حضور آزاردهنده جنسی در میان جمعیت را به سایرین اعلام کنند.

بر اساس گزارش پلیس توکیو، در سال ۲۰۱۷ میلادی نزدیک به ۹۰۰ مورد دست‌درازی جنسی در مترو و قطارهای زیرزمینی شهر توکیو گزارش شده است اما به گفته پلیس، این آمار تنها بخش کوچکی از ماجراست و اغلب قربانیان آزار جنسی هرگز آن را گزارش نمی‌کنند.
نرم افزاری برای مقابله با مزاحمت های خیابانی
این نرم‌افزار در ابتدا برای اطلاع‌رسانی به سالمندان و والدین در خصوص کلاهبرداران و ولگردان توسعه یافت؛ اما بعداً قابلیت دفع آزاردهندگان جنسی نیز به آن اضافه شد.

در پایان سال گذشته میلادی یکی از هنرمندان مشهور ژاپن که مورد حمله قرار گرفته بود این نرم‌افزار را در یک مصاحبه تلویزیونی معرفی کرد و همین امر موجب محبوبیت سریع نرم‌افزار شد.

در ژاپن برای دست‌درازی جنسی ۶ ماه حبس یا ۵۰۰ هزار ین جریمه نقدی پیش‌بینی شده است و در صورتی که فرد مجرم اقدام به تهدید یا اعمال خشونت کند مدت حبس وی به ۱۰ سال افزایش می‌یابد.

در ژاپن نیز، واگن‌های اختصاصی برای زنان در نظر گرفته شده و علاوه بر آن دوربین‌های امنیتی نیز برای مقابله با تعرض به زنان نصب شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۵°