ربیعی: گرانی شتابنده متوقف می‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۷۱۴۶۴۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
سخنگوی دولت: کاهش نرخ ارز و منحنی رشد تورمی بدین معناست که گرانی شتابنده متوقف می شود و آثار میان مدت در کاهش قیمت ها خواهد داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 ربیعی در نشست خبری افزود: به منظور حمایت از مردم ، پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی و دارو تا پایان سال ادامه می یابد.
 
سخنگوی دولت علت اصلی تاخیر در راه اندازی بازار متشکل ارزی را ، اطمینان از عملکرد درست سامانه این بازار عنوان کرد و گفت سامانه بازار متشکل ارزی در حال آزمایش است و به محض نهایی شدن، این بازار شروع به کار خواهد کرد.
 
ربیعی کارکرد این سامانه را کشف قیمت ارز اعلام و تصریح کرد: در این بازار قیمت ارز از پیش تعیین نمی شود.
 
 کاهش قیمت ارز هم ناشی از اتخاذ سیاست‌های درست بوده و بخش مهم تر و قابل توجه آن کنش اقتصادی و رفتار اقتصادی درست مردم بوده است. مردم با واکنش‌ها و رفتارهای اقتصادی درست خود به نحوی به تعادل بازار کمک کردند.
 
وی اضافه کرد: طبیعی بود که آن شوک اولیه با آن عملیات روانی عظیمی که در کشور صورت داده بودند تاثیراتی را بر رفتارهای اقتصادی مردم داشته باشد خوشبختانه بانک جهانی و شبکه خبری بلومبرگ هم چشم‌انداز خوبی برای اقتصاد سال آینده ایران پیش بینی کرده است. در عین حال گرانی در برخی از بازارها همچنان وجود دارد.
 
سخنگوی دولت یادآور شد: دولت با دقت گسترش رنج آور گرانی را دنبال می کند و مشکلاتی هنوز باقی است که امیدواریم با اقدامی که برای همبسته کردن اقدامات بازرگانی دولت صورت دادیم، کنترل بیشتری بر قیمت ها و همچنین توزیع داشته باشیم.
 
ربیعی بخش اعظمی از نگرانی ها برای زمان واردات، تخصیص ارز و خروج از گمرک را به دلیل همین عدم تقدم و تاخرها دانست و گفت: خوشحالیم با تصمیمی که دولت گرفته بتوانیم بازار را کنترل کنیم و کالا به موقع وارد شده و در بازار توزیع شود. همه این مواردی که گفته شد، نگرانی ما را از گرانی نمی کاهد و ما با نگرانی مردم در این زمینه همراه هستیم.
 
‌ربیعی در پاسخ به سوالی درباره قیمت ارز و تاثیر آن بر سفره مردم و اینکه دولت چه برنامه برای تثبیت این روند کاهشی دارد، اظهار داشت: یکی از ابهامات و سوالاتی که در ذهن مردم بوده و هنوز هم وجود دارد، این است که معمولاً اتفاقات حوزه اقتصادی با تأخیر زمانی آثار خود را می گذارد ولی همین الان و امروز هم قطعاً منحنی رشد تورمی کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: البته این به این معنا نیست که ارزانی صورت گرفته بلکه به این معناست که گرانی شتابنده متوقف می‌شود. البته این امر آثار میان مدت و دراز مدت در کاهش قیمت‌ها هم خواهد داشت اما الان در مرحله ای هستیم که از رشد افزایشی پیشگیری شده و در مراحل بعد می‌تواند آثار کاهشی (حداقل در برخی کالاها که ما علائم آن را می بینیم) داشته باشد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه پیش بینی می شود رشد اقتصادی مثبت شود، یادآورشد: این امر به ثبات بازار و قابل پیش‌بینی شدن آن کمک می‌کند و از این طریق کنش‌گران اقتصادی می‌توانند به راحتی سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند.

ربیعی افزود: طبیعی است به خاطر شرایط خاص تحریم و مشکلات نقل و انتقال ارز در کوتاه مدت مجبور شدیم چند نرخی را برای کنترل بازار تحمل کنیم ولی طبیعی است که نرخ اسکناس بازار با نرخ حواله نیمایی را به یک رابطه منطقی برسانیم و الان تا حدودی این منظور حاصل شده است.

سخنگوی دولت عنوان کرد: دولت برای حمایت از دهک های پایین به رغم برخی انتقادات برای کالاهای اساسی و دارو کماکان تامین و پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی را تا پایان سال ادامه خواهد داد.

سخنگوی دولت یادآورشد: بانک مرکزی هم با تمام توان در مسیر واقعی سازی نرخ ارز و ایجاد ثبات به نرخ ارز اقدامات خود را انجام می‌دهد اما این به منزله این نیست که با فشارهای و یا با رفتارهای غیراقتصادی امروز موفق شدیم به ثبات نرخ ارز برسیم بلکه با سیاست های اقتصادی به این ثبات رسیده ایم. 
 
سخنگوی دولت درباره توقیف نفتکش انگلیسی هم گفت: این نفتکش برخلاف مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش کرده بود.
 
سخنگوی دولت گفت: چطور می شود که انگلیسی ها و آمریکایی ها اگر اقدامی کنند قانونی است اما اگر کشوری بخواهد بر آب های حاکمیتی خود اشراف داشته باشد اقدامی غیر قانونی است. 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳.۹۹°    ۲۳.۹۹°