طرحی برای جلوگیری از سود مرکب بانکی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:22 - جمعه 09 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۴۹۴۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: طرح مجلس برای تسهیل بدهی بدهکاران، جلوی سود مرکب(سود روی سود) بانک ها را می گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران غیرجاری شبکه بانکی کشور و الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی و حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیل گیرندگان را به تصویب رساندند.
 
طرح مجلس برای جلوگیری از سود مرکب بانکی 
علی اکبر کریمی - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در برنامه 18/30 شبکه خبر گفت: مجلس با این طرح جلوی سود روی سود را گرفت.
وی افزود: مشکلی وجود داشت مبنی بر اینکه گاهی مبلغ وام طی چند سال با توجه به سودهای مضاعف به چندین برابر می رسید و این مشکلاتی را برای دریافت کنندگان تسهیلات به وجود می آورد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی طرح تسهیل بدهی بدهکاران بانکی از سال 96 آغاز شده بود که به نتیجه نرسید تا اینکه اخیراً به نتیجه و جمعبندی رسید.
کریمی افزود: ملاک محاسبه بدهی متقاضیان مشمول این قانون، «قرارداد اولیه» است.
وی ادامه داد: در صورتی که قرارداد اولیه یک یا چند نوبت از طرقی مانند انعقاد توافقنامه، قرارداد جدید و یا اعطای تسهیلات جایگزین امهال شده باشد، آخرین قرارداد و یا توافقنامه قبل از تاریخ 1393/1/1، «قرارداد ملاک محاسبه» تلقی و محاسبه مانده بدهی مشتری براساس آن انجام می شود.
وی گفت: این قانون خاص و ویژه است و ممکن است تداوم نداشته باشد اما این طرح برای زمان فعلی است و بدهکاران می توانند از این فرصت استفاده کنند.
کریمی افزود:28 میلیون و 300 هزار پرونده زیر رقم 4 میلیارد تومان وجود دارد؛ این طرح می تواند مشکلات این پرونده ها را حل کند و این افراد را از یوغ بروکراسی اداری درآورد.
 
طرح مجلس برای جلوگیری از سود مرکب بانکی 
 حسین سلاح ورزی – نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفتگوی تلفنی گفت: طرح مجلس یک حرکت مثبت است اما ضعف هایی هم دارد.
سلاح ورزی افزود: نقطه قوت طرح، از سود مرکب بانک ها جلوگیری می کند.
وی گفت: در این طرح برای افراد خوش حساب تسهیلاتی در نظر گرفته نشده و این نقطه ضعف طرح است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: طرح مجلس یک قدم رو به جلوست که هم به نفع بدهکاران و دریافت کنندگان تسهیلات بانکی است هم به نفع بانک است.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۵°