برای کاهش قیمت کالاها باید صبر کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۷۱۵۱۸۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه چسبندگی در قیمت کالاها وجود دارد، گفت: برای کاهش قیمت کالاها باید صبر کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عبدالناصرهمتی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بازار متشکل ارزی در حال آماده شدن است گفت: در حال برنامه ریزی های لازم برای آن هستیم و البته اجرای آن کار پیچیده و سختی است.
 
اجرای مراحل آزمایشی بازار متشکل ارزی
 
همتی افزود: بر اساس آخرین گزارش‌ها بازار متشکل ارزی مراحل نهایی را طی می کند و تست آن آغاز شده است و در آینده نزدیک آن را راه اندازی می کنیم.
 
وی گفت: تا زمانی که من مطمئن نشوم که این بازار خوب کار می کند و در نرخ سازی و شفاف‌سازی نرخ بازار نقش مهمی دارد کار آن را آغاز نخواهم کرد.
 
مصوبه تسویه بدهکاران بانکی در کمیته‌های بانک مرکزی
 
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به موضوع مصوبه مجلس برای تسویه بدهکاران بانکی گفت: این موضوع با همکاری دولت و مجلس اتفاق افتاده و امیدواریم کمک خوبی برای حل مشکل کسانی باشد که بدهی معوق دارند.
 
وی افزود: بدهکاران عمده حدود 8 تا 10 نفر هستند که در کمیته‌های مختلف بانک مرکزی در حال بررسی است و رقم بدهی آنها چند هزار میلیارد تومان است.
 
وی گفت: دیروز در جلسه کمیسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز این موضوع مطرح شد و معاون اول رئیس جمهور دستور داد در خصوص این افراد گزارشی تهیه و در جلسه هفته آینده کمیسیون مطرح شود.
 
همتی با اشاره به موضوع ارزهای دیجیتال و بیت کوین گفت: این موضوع پیچیدگی دارد و در کمیسیون اقتصادی مورد بحث قرار گرفته و بخش‌هایی از آن تایید شده است.
 
همتی افزود: با این حال این موضوع باید در دولت بررسی شود و در دستور کار قرار دارد چون مسائل و پیچیدگی های خاصی دارد باید حتما به دقت بررسی و بعد اعلام شود.
 
 
 
 
 ادامه ثبات در نرخ ارز
 
همتی با بیان اینکه نرخ ارز در وضعیت باثباتی قرار دارد گفت: امیدواریم این روند ادامه یابد.
وی با بیان اینکه چسبندگی در قیمت کالاها وجود دارد، گفت: برای کاهش قیمت کالا ها باید صبر کنیم.
 
وی افزود: شوکی که در بازار ارز ایجاد شد و رقم‌ها را حتی به بالای ۱۶ هزار تومان رساند اثراتی روی قیمت کالاها گذاشت و حالا برای کاهش قیمت‌ها مقاومت‌هایی اتفاق می‌افتد.
 
قیمت‌ها باید پایین‌تر بیاید 
 
وی افزود: افزایش قیمت ارز در سامانه نیما نیز علت پایین نیامدن قیمت‌ها نیست زیرا کسانی که از نیما با رقم‌های پایین ارز گرفته‌اند باز هم قیمت محصولات را با نرخ آزاد به مشتریان می دادند بنابراین ما معتقدیم قیمت‌ها باید پایین‌تر بیاید.
 
وی گفت: برخی اخبار سیاسی که منتشر می‌شود، باعث نوسان یکی دو درصدی نرخ ارز می شود که امیدواریم به تدریج با ثابت بیشتر کنترل شود.
 
همتی افزود: در حال حاضر در حال حرکت به سمت ثبات اقتصادی هستیم و آرامشی که در بازار وجود دارد به خاطر همین ثبات است.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه شرایط محیطی و عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ ارز است گفت: تلاش ما در بانک مرکزی این است که عرضه را تقویت کنیم و در بحث تقاضا نیز محدودیت‌هایی ایجاد شود تا موجب خروج ارز از کشور یا منجر به واردات غیرضروری نشود.
 
همتی افزود: همچنین گردش ریال کنترل شده است تا سفته‌ بازی بازار ارز را هدف قرار ندهد که با این اقدامات امیدواریم نرخ ارز به یک نرخ منطقی و معقول برسد که نمی توان دقیق گفت این نرخ معقول چه عددی است.
 
او اضافه کرد: نرخی که الان در بازار است نرخ ذاتی ارز نیست و اگر شرایط سیاسی تغییر کند این نرخ بهتر خواهد شد.
همتی گفت: در این مرحله تلاش ما این است که در نرخ ارز ثبات باشد و مردم بتوانند برای فعالیت های اقتصادی برنامه ریزی کنند.
وی افزود: تغییرات یکی-دو درصد در هفته را نوسانات زیادی نمی‌دانیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹.۵۹°    ۳۰.۹۹°