افزایش نرخ تورم خانوارهای کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:17 - شنبه 08 آذر 1399
کد خبر : ۷۱۵۲۴۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۴
مدیر کل دفتر شاخص قیمت‌های مرکز آمار با بیان جدیدترین آمار نرخ تورم در کشور گفت: نرخ تورم ماهیانه تیر ماه 98 نسبت به ماه گذشه 2.8 در واحد درصد افزایش نشان می دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  منصوره یزدان‌خواه در گفتگو با 18:30 گفت: نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه 1398 (تورم سال) 40.4 دهم درصد و تورم  تیر98 نسبت به تیرماه سال گذشته(نقطه به نقطه) 48 درصد محاسبه شده است.
 
 مدیر کل دفتر شاخص قیمت‌های مرکز آمار از انتشار نرخ تورم در ابتدای هرماه گفت و افزود: بر اساس آمارگیری های انجام شده تورم سال خانوارهای شهری نیز حدود 40 درصد افزایش داشته است.
 
او به بیان چگونگی روش آمارگیری پرداخت و گفت: با مراجعه به مراکز خرید اقلام در نظرگرفته شده ماه به ماه قیمت ها محاسبه و تغییرات قیمت ها بصورت آمار ماهیانه ثبت می شود.
جدیدترین آمار نرخ تورم در کشور 
  منصوره یزدان‌خواه با اشاره به اینکه در سبد آمارگیری مرکز آمار 1000 قلم کالا در گروههای 12 گانه خوراک و غیر خوراکی لحاظ می شود، گفت: تغییرات قیمتی این اقلام ماهیانه برای خانوار شهری و روستایی متفاوت است.
 
 یزدان‌خواه افزود: یک خانوار 4 نفره 27 درصد از درآمدش را در سال صرف خورد و خوراک می کند.
او افزود: هرچه تورم بالاتر رود قدرت خرید خانوارها کمتر و میزان اختصاص درآمد خانوار به خرید اقلام خوراکی بیشتر می شود.
 
مدیر کل دفتر شاخص قیمت‌های مرکز آمار از کاربردهای مختلف آمارگیری ها گفت و افزود: میانگین تورم 12 ماه گذشته منتهی به تیر 98 حدود 3.5 درصد بوده است.
منصوره یزدان‌خواه با تعریفی از " تورم" بعنوان یک شاخص کلان اقتصادی گفت: از نظر مرکز آمار "تورم" میانگین متوسط کل کالا و خدمات مصرفی کل خانوارهای کشور است.
 
او افزود: از 1000 قلم کالای در نظر گرفته شده ماهیانه قیمت 475 قلم کالا سنجیده می شود. جامعه هدف آمارگیری 80 میلیون ایرانی است.
مدیر کل دفتر شاخص قیمت‌های مرکز آمار گفت: نرخ "تورم" بعنوان یک شاخص کلان در تصمیم گیری های کلان کشور قرار می گیرد.
 
برچسب ها: تورم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۷°