2 راهکار دولت برای احیای 4 هزار معدن غیرفعال

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:02 - دوشنبه 25 شهريور 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۷۱۶۰۴۴
تاریخ انتشار : شنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۵
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی کشور گفت: تجمیع معادن کوچک و ایجاد زیرساخت های لازم 2 راهکار ضروری و اساسی دولت در احیای 4 هزار معدن غیرفعال در کشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وجیه‌الله جعفری  مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی گفت: طبق آمار وزارت صمت بیش از 10 هزار معدن در کشور وجود دارد که دارای پروانه بهره برداری است که از این تعداد 53 درصد فعال، 47 درصد غیرفعال و 2 درصد نیز درحال تجهیز هستند.
 
 عمده معادن ما به دوبخش فلزی و ساختمانی مربوط می شود که 44 درصد غیرفلزی و بقیه نیز مصالح ساختمانی را شامل می شود.  
 
2 راهکار دولت احیای 4 هزار معدن غیرفعال 
جعفری با بیان اینکه غیرفعال بودن معادن دلایل مختلفی دارد گفت: گفت: طرحی در قالب احیای و توسعه معادن کوچک مقیاس متوسط از سال 96 به وسیله اتاق بازرگانی، وزارت صمت و مجموعه ایمیدرو آماده شد و در سال 97 شرایطی برای حضور در طرح آماده شد و تفاهم نامه با سرمایه گذاران آماده شد و امروز به دلیل اهمیت به عنوان یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی قرار گرفته است و  مسئولیت اجرایی این طرح به ایمیدرو داده شد.
 
او افزود: طبق آمار 98 و 3 دهم درصد معادن کوچک مقیاس هستند که در 85 درصد اشتغال و 65 درصد تولید را در برگرفته اند. در استان های مختلف به پایش وضعیت معادن پرداخته ایم و از سال گذشته 5 استان و امسال نیز 8 استان در برنامه قرار گرفته اند. 
 
آمار معادن غیر فعال و فعالی که امکان توسعه وجود دارد با مشاور مورد بررسی قرار می گیرد و امسال پایش کل استان ها انجام خواهد شد اما به دلیل مشکلاتی که در خروجی پایش مثل، تامین نقدینگی، زیرساخت، بازار و تکنولوژی وجود دارد امکان فراوری و سرمایه را کم می کند بنابراین یکی از دلایل سرمایه گذاری بر اساس میزان ذخیره و تولیدی است که انجام می شود.
 
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی گفت: تجمیع معادن یکی از راهکارها است که با شناسایی می توانیم به واحد فراوری مشترک دست بیایم. راهکار دوم ایجاد زیرساخت ها و تامین سرمایه است که با فراهم کردن شرایط سرمایه گذاران معرفی می شوند و متقاضی سرمایه گذاری می شوند که با وصل به معادن برای خرید واحد سرمایه پذیر به سرمایه گذار واگذار می شود.
 
او گفت: وزارت صمت و ایمیدرو به دنبال اجرای طرح ارائه شده برای حل مشکلات هستند. دولت نیز به فراهم شدن فضای مناسب برای بخش خصوصی کرده است.
 
 جعفری درباره قوانین دست و پاگیر  واصلاح قوانین گفت: پیشنهادات در شورا بررسی می شود. مشکلات آماری نیز با کمک گرفتن از افراد بیشتر به دلیل حجم بالای برخی معادن برطرف خواهد شد.

او افزود: با مکاتباتی که با استان ها انجام شد خانه معدن استان راه اندازی شد و نمایندگان معرفی شدند . انجمن نمایندگان استان ها راه اندازی شده است و برای هماهنگی بیشتر برای احیای معادن کوچک اطلاعات و هماهنگی لازم است.
 
با تعریف کارگروهها در استان می توان در فاصله زمانی کوتاهتر تصمیمات اخذ شود و مشکلات برطرف شود. 
 
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی افزود: از 22 معدن پایش شده، 34 درصد نیاز به سرمایه گذاری و نقدینگی دارند؛ 13 درصد مشکل اکتشاف دارند؛ 13 درصد عیار پایین دارند که نیاز به استحصال دارند؛ 11 درصد مشکل فراوری دارند؛ 5 درصد مشکل بازار و 2 درصد نیز مشکل تکنولوژی و فنی دارند که برای آن دسته از معادن که نیاز به سرمایه گذاری داشتند با معرفی سرمایه گذار در فعال کردن معدن کمک کردیم. برای اعتبار بخشی نیز دولت از طریق صندوق بیمه و سرمایه گذار با پرداخت تسهیلات کمک کرده است.

 بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی دیگر مهمان برنامه گفت: والستریت ارزش منابع طبیعی ایران را 27 و 3 دهم تریلیون دلار ارزیابی کرده و در دنیا رتبه 5 در معادن را داریم و ثایت کرده ایم با تحقق هدف گذاری 1404 بخش معدن می تواند 60 درصد از درآمدها نفتی را پوشش دهد و معدن می تواند نقش خوبی در حوزه تولید و اشتغال داشته باشد.
 
2 راهکار دولت احیای 4 هزار معدن غیرفعال 
شکوری گفت: 98 و 3 دهم درصد معادن کوچک به طور عمده در دست خصوصی است که با فراهم کردن سازو کار مناسب می توانیم با فعال کردن معادن غیر فعال در قدرتمند کردن بخش خصوصی، اشتغال بیشتر و تولید بیشتر کمک کنیم بنابراین دولت باید با سیاست گذاری لازم و مجلس با قانون گذاری در حل مشکلات معادن کمک کند.
 
او افزود: در طرح احیا و ستاد تسهیل دولت به دنبال برطرف کردن مشکلات بنگاه های اقتصادی است بنابراین در سیاست گذاری ها باید دقت کرد تا این حوزه به مشکل برنخورد.
 
اگر دولت اراده ای در این کار داشته باشد که حتما وجود دارد می توان در احیای معادن کمک کرد بنابراین طرح تجمیع یکی از راهکارهای راه اندازی معادن غیر فعال است. 
 
رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی گفت: با هماهنگی معاونت معدنی وزارت صمت مصوبات در رابطه با مشکلات بررسی می شود و مجوزهای منابع طبیعی و محیط زیست  در شورا بررسی می شود تا با اولویت در شورا طرح و بررسی شود.
 
در شورا به دنیال این هستیم که معادنی که به دلیل نبود بازار مصرف فعالیت ندارند را فعال کنیم. با تزریق منابع نیز می توان در فعال کردن معادن کمک کرد. 
 
 شکوری گفت: یکی از راهکارها برای فعال کردن معادن غیر فعال کمک گرفتن از واحدهای بزرگتر است و استفاده از واحدهای کوچک در تولید واحدهای بزرگتر کمک کنند تا واحدهای بزرگ با تزریق نقدینگی از طریق خرید محصولات واحدهای کوچک بتوانند در فعالیت مجدد واحدهای معدنی کوچک کمک کنند.
 
او افزود: یکی از کارها در کمیسیون، طراحی نرم افزاری بود که با الگوریتم به دولت کمک کند. 
 
رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی گفت: یکی از اشکالات پایش است که باید از قبل در استان ها انجام می گرفت تا دلیل واقعی غیرفعال بودن معدن مشخص شود. یکی از مشکلات آمار و اطلاعات است که برخی از آمارها هنوز به روزرسانی نشده است. در حوزه مالیات نیز رشد منفی  9 و 6 دهم  درصدی داریم.
 
او افزود: در طرج احیا اولین چیزی که مهم است جزئیات آماری معادن است و اینکه چه تعداد معدن در کشور داریم و هریک از معادن در کجا قرار گرفته است. اطلاعات باید وجود داشته باشد و برای راه اندازی شورا اطلاعات لازم است.
 
شکوری گفت: عزم ملی برای احیای معادن لازم است و برای بهتر و بشتر شدن صادرات نیاز به هارمونی لازم در زنجیره کار داریم. همایشی هم که قرار است سه شنبه این هفته با حضور وزیر تشکیل شود به برررسی مشکلات و فعال کردن حوزه خواهد پرداخت. 
 
او افزود: پایش ها به حل مشکلات و راهکار کمک می کند. برای فعال کردن معادن واحیای دوباره می توان از نقدینگی که در دست مردم است، صندوق و سرمایه گذاری و تسهیلات کمک کرد. برخی معادن نیز که مشکل زیرساخت دارند دولت می تواند کمک کند. بخشی نیز که مربوط به رکود بازار است دولت می تواند کمک کند بنابراین استانداری ها، خانه معدن، اتاق بازرگانی می توانند نقش در احیای معادن داشته باشند.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۱°