تصمیمات مهم دولت در بخش مسکن

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:12 - پنجشنبه 19 تير 1399
کد خبر : ۷۱۶۳۰۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
سخنگوی دولت از تکمیل پانصد هزار مسکن مهر تا پایان سال 99 خبر داد و افزود: سهم مسکن از تسهیلات بانکی از 13 درصد به 20 درصد افزایش می یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی ربیعی در نشست خبری خود به جلسه اخیر رئیس جمهور با مدیران بخش مسکن اشاره کرد و افزود: در این جلسه مقرر شد تسهیلات بانکی و حمایت از تولید مسکن افزایش یابد.
 
وی اضافه کرد: رئیس کل بانک مرکزی موظف شد تا این سهم را در شورای عالی پول و اعتبار پیگیری و به تصویب برساند.
 
ربیعی افزود: با پیشنهاد شهردار تهران هم وزارت کشور مکلف شد در شهر‌های بزرگ و کلانشهر‌ها ساخت مسکن اجاره‌ای و مسکن‌هایی با متراژ کم را برای افرادی که بتوانند چند سال در آنجا زندگی کنند برنامه ریزی کند.
 
وی گفت: همچنین برخی تعاونی‌های مسکن و مسکن‌های مهر ساخته شده با مشکلات تعارضی و حقوقی مواجهند که استانداران موظف شدند این موضوعات را پیگیری کنند و در ۴ جلسه که در سال جاری برگزار می‌شود آن را مطرح کنند.

سخنگوی دولت افزود: وزارت راه و شهرسازی هم طرح مسکن را برای کارکنان در دستور کار دارد که مقرر شد مطالعات زیادی در این زمینه انجام شود تا مشخص شود صندوق‌ها چند سال باید پول دریافت کنند.
 
وی اضافه کرد: پیشنهاد اول این است که تعاونی مسکن کارکنان ۵ سال پول دریافت کند و بعد از آن واحد‌های مسکونی ۲۰ ساله به اقساط واگذار شود.
 
ربیعی گفت: موضوع بعد نقطه‌ای بود که باید این واحد‌های مسکونی در آن ساخته شود و وزارت راه همراه با وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، نفت و کشور مکلف شدند کمیته‌ای تشکیل دهند و بانک مرکزی هم موظف شد تسهیلات در این زمینه را عملیاتی کند.
 
وی افزود: در این جلسه مقرر شد ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر هم تکمیل شود.
 
سخنگوی دولت با اعلام اینکه بنیاد مسکن تا کنون سالانه ۷۰ هزار مسکن برای خانواده‌ها می‌سازد گفت: با حمایت‌های تسهیلاتی قرار شد ظرف دو سال ۴۰۰ هزار واحد مسکن روستایی تکمیل شود.
 
ربیعی گفت: وزارت راه هم موظف شد در دو سال آینده ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط رو به پایین بسازد.
 
وی افزود: همچنین در این جلسه زمانی برای بازسازی و تعمیر خانه‌های سیل زدگان مشخص شد.
 
 

نامه لاریجانی به روحانی در خصوص افزایش حقوق کارکنان نبود

سخنگوی دولت گفت: نامه رئیس مجلس به رئیس جمهور در خصوص مصوبه مجلس برای افزایش حقوق کارکنان نبوده است.
 
علی ربیعی با اشاره به اظهارات یکی از نمایندگان در برنامه تلویزیونی مبنی بر اینکه دولت افزایش حقوق کارکنان را بر اساس فرمولی که مجلس تدوین کرده اجرا نکرده و بر همین اساس لاریجانی در خصوص تطبیق قوانین نامه‌ای به رئیس جمهور درباره نقض اجرای قانون در افزایش حقوق‌ها و همسان سازی آن‌ها ارسال کرده است افزود: بخشی از این نامه که دولت را ملزم به اصلاح عملکرد می‌کند صحت دارد، اما این نماینده نامه رئیس مجلس را قرائت نکرده بود.
 
وی با اشاره به ماده واحده قانون دائمی شدن مدیریت خدمات کشوری گفت:: در این ماده واحده بازنشستگان اعضای هیئت علمی سقف ۷ برابری برایشان رعایت نمی‌شده است و بعد برای پاس داشتن به این اعضا این موضوع را قائل شدند.

ربیعی افزود: امسال در آیین نامه بودجه دولت این بند قرار داده نشد که هیئت تطبیق قوانین نامه‌ای را به دولت داد که بر اساس آن اعلام کرد دولت حق نداشت آن را در آیین نامه قرار ندهد.
 
وی با بیان اینکه موضوع فقط ۷ برابر گرفتن اعضای هیئت علمی بود گفت:: رئیس مجلس در نامه‌ای، نامه هیئت تطبیق را به علت اینکه اشتباه بود ملغی اعلام کرد و این موضوع ارتباطی به افزایش حقوق کارکنان نداشت.
 
او افزود: نباید با روح و روان جامعه بازی کرد چرا که هر کدام از این اظهارنظر‌ها به ملت ضربه می‌زند و آنچه که دولت اجرا کرده مصوبه و الگویی بوده که مجلس پیشنهاد کرده است.
ربیعی افزود: اگر مجلس بخواهد می‌تواند الگو را تغییر دهد، اما استناد کردن به نامه‌ای که موضوع آن چیز دیگری است و تعمیم دادن آن درست نیست.
 
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مجلس قانونی را تصویب کرد که دولت باید مرداد هر سال به مجلس گزارش دهد و اینکه آیا این موضوع با اصل تفکیک قوا در تضاد نیست گفت: ما به تمام قوانین احترام می‌گذاریم و به هر چیزی که صورت قانون پیدا کند عمل خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه شعار دولت قانون مداری است افزود: ما هر وقت به قانون عمل نکردیم زیان کردیم.
 
ربیعی گفت: تذکر، سوال و استیضاح در قانون پیش بینی شده است حالا اینکه سالی یکبار هم گزارش عملکرد به مجلس ارائه دهد و بر اساس آن یکسری رفتار‌های دیگر نیز سامان بگیرد، دولت این را مفید و موجب شفافیت بیشتر نمی‌داند.
 
وی با بیان اینکه این موضوع باعث تشتت بیشتر و عدم شفافیت بیشتر می‌شود افزود: ما نگفتیم قانون را اجرا نمی‌کنیم بلکه دولت دیدگاه خود را در این زمینه تقدیم کرده است.
 
او گفت: نامه‌ای از آثار و تبعات و آنچه دولت فکر می‌کند که بخشی از این مصوبه مجلس با قانون اساسی همخوانی ندارد تهیه و به مقام معظم رهبری ارسال شد که ایشان هم به حکمیت حل اختلاف قوا ارجاع دادند.
 
سخنگوی دولت گفت: هر نتیجه‌ای حاصل شود دولت از آن تبعیت خواهد کرد.
 
وی اضافه کرد: ما فکر می‌کنیم با ساز و کار‌های موجود کفایت امر می‌شود چرا که الان هم بخش زیادی از وقت و انرژی دستگاه‌های اجرایی و وزرا برای پاسخگویی به مجلس صرف می‌شود.
 
ربیعی در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی گفت: از تشکیل وزارت بازرگانی استقبال می‌کنیم.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه درخواست ما این است که مجلس با درک شرایط و اظهار نیازی که دولت در این زمینه دارد همکاری کند گفت: ما برای اینکه بتوانیم دیدگاهمان را برای تامین به موقع کالا و کنترل عرضه و قیمت انجام دهیم دولت تدبیری را اندیشید و بخشی از آن به تصویب سران قوا رسید.
 
وی اضافه کرد: آن بخش از وظایف جهاد کشاورزی که باید به وزارت صمت انتقال می‌یافت، منتقل شد و امیدواریم شاهد تحرکات خوبی در این زمینه باشیم.

سخنگوی دولت در خصوص دیدار وزرای خارجه ایران و عمان و اینکه ایا عمان برای میانجی گری برای ازادی نفتکش بریتانیا آمده است گفت: کشور‌های مختلفی برای گفتگو به ایران می‌آیند که برای امنیت منطقه است.
 
وی با بیان اینکه این کشور‌ها پیشنهاد‌های خیرخواهانه‌ای مطرح می‌کنند افزود: این به معنای قبول میانجی گری نیست.
 
او اضافه کرد: حضور نمایندگان کشور‌ها برای گفتگو و سخن گفتن متقابل و انتقال دیدگاههاست.
 
ربیعی گفت: ما به همه کشور‌هایی که برای نیت خیرخواهانه به ایران سفر می‌کنند و در این زمینه مذاکراتی را انجام می‌دهند احترام می‌گذاریم.
 
وی با بیان اینکه مواضع ما در خصوص کشتی ایرانی به سرقت رفته از سوی انگلیس مشخص است افزود: ما بر اساس چارچوب حقوقی اقدام کردیم.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت انگلیس باید دست از سرقتش بردارد و کشتی را آزاد کند، گفت: پس از ان ما قطعا بر اساس حسن نیت تصمیم خواهیم گرفت.
 
ربیعی در خصوص اینکه آن‌ها گفته اند تضمین دهید که این کشتی برای سوریه نفت نخواهد برد افزود: ما اصلا مقصدی را برای این کشتی اعلام نکردیم که برای سوریه بوده یا نبوده است.
 
وی گفت: اساسا این حق را مجاز نمی‌دانیم که یک گروه تحریمی را برای یک کشور ایجاد کند و بخواهد بخاطر آن تحریم سایر کشور‌ها را نیز وادار کند که از این تحریم‌ها تبعیت کنند.
 
وی گفت: هیچ دلیلی نمی‌بینیم که تضمین دهیم و قائل به این نیستیم که ما سربازان اجرای تحریم‌های یک گروه از کشور‌ها باشیم.
 
ربیعی اضافه کرد: اعتقادی هم به این نداریم که هر گروهی بتواند تحریمی ایجاد کند، و بقیه از آن تبعیت کنند.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه مسائل خلیج فارس در صدر اظهارنظرهاست گفت: چند وقت پیش هم اعلام کردم که قصد دارند ناوگان اروپایی را به خلیج فارس اعزام کنند که این اقدامات در شرایط فعلی تحریک کننده است.
 
وی با بیان اینکه این اقدام پیام خصمانه دارد و به تنش‌ها دامن خواهد زد افزود: جمهوری اسلامی ایران از همه کشور‌ها دعوت کرده و می‌کند که از این رفتار‌های تحریک آمیز خودداری کنند.
 
ربیعی تصریح کرد: ما معتقدیم امنیت منطقه باید از طریق کشور‌های منطقه انجام شود و ایران بزرگترین مدافع تامین امنیت کشتیرانی در منطقه است.
 
سخنگوی دولت گفت:در این زمینه پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران ضرورت تشکیل مجمع گفتگو‌های منطقه‌ای است که از سوی وزیر خارجه بیان شده است.
 
وی با بیان اینکه ما از همکاری‌های کشور‌ها حمایت می‌کنیم افزود:، اما ابتکار عمل برای کشور‌های منطقه خواهد بود و ما از مناسبات کشور‌های منطقه برای برقراری امنیت استقبال می‌کنیم.

ارز دیجیتال در شهرک‌های ویژه تولید می‌شود


سخنگوی دولت گفت: در جلسه اخیر هیات دولت مقرر شد ارز‌های دیجیتال در شهرک‌هایی ویژه­ تولید شود.
 
علی ربیعی  افزود: در این جلسه پیشنهاد‌هایی مطرح شد تا برق مورد نیاز در تولید ارز دیجتیال در دوران اوج، مصرف نشود و از ارزانی برق هم سوء استفاده نشود.
 
وی گفت: تصمیم بر این شد تا تولید ارز‌های دیجیتال در جا‌های غیرقانونی حتما جمع آوری شود.
 
سخنگوی دولت افزود: بر همین اساس شهرک‌هایی پیش بینی می‌شود که در آنجا افرادی که مایل هستند به کمک گاز در نیروگاه‌ها برق تولید کنند می‌توانند ارز دیجیتال تولید کنند و نرخ گاز در این نیروگاه‌ها هم یارانه‌ای نخواهد بود.

وی اضافه کرد: این برای آن است که ما هم خودمان را از ارز دیجیتال محروم نکنیم و هم اینکه بتوانیم این ارز را در داخل ساماندهی کنیم.
 
ربیعی همچنین به جلسه اخیر هیات دولت اشاره کرد و گفت: در این جلسه مقرر شد با تمدید سه ساله تسهیلات کشاورزان تا ۶ ماه دیگر، سازمان برنامه و بودجه دو هزار میلیارد تومان دیگر در این زمینه تخفیف دهد.
 
سخنگوی دولت با تبریک پیروزی تیم والیبال جوانان کشورمان نیز تاکید کرد: با کار شکنی‌هایی که کشور میزبان انجام داد نتوانستیم پیروزی شیرین جوانانمان را ببینیم به هر حال این پیروزی را از طرف دولت و رئیس جمهور تبریک می‌گویم.

دوتابعیتی دانستن بالاترین مقامات کشور؛ جفا به ملت

سخنگوی دولت گفت:​ نباید از شایعات بی اساس درخصوص دوتابعیتی اعلام کردن برخی مدیران و مقامات کشور پیروی کرد و دوتابعیتی دانستن بالاترین مقامات کشور جفا به ملت است.
 
علی ربیعی افزود: درخواست من از مجلس و کمیته تحقیق و تفحص این است که از شایعات بی اساس پیروی نکنند.
 
وی با بیان اینکه نظر غالب مجلس و هیئت رئیسه درخصوص اظهارات بیان شده این نبوده است گفت: گزارش هیئت تحقیق و تفحص نیز مراحل و شرایط خاص خود را درباره نحوه اعلام آن دارد که هیچ یک از این موارد رعایت نشده و به یکباره فهرستی از دوتابعیتی‌ها به رسانه‌ها ارسال شده است.
 
ربیعی با اشاره به اینکه من عنوان این اقدام و موضوع را (هیاهو برای هیچ) گذاشتم افزود: واقعاً منطقی نیست در شرایط فعلی این قدر جامعه را دچار تنش کنیم.

وی گفت: هر تصویری که از نظام اجرایی کشور داده می‌شود در دولت محدود نمی‌ماند و به همه نظام اجرایی تسری پیدا می‌کند.

سخنگوی دولت اضافه کرد:​ اینکه تصویری بدهیم که عده‌ای دوتابعیتی، بیگانه پرست و یا وابسته به بیگانه هستند این‌ها منطقی و اخلاقی نیست و اینکه بگوییم شواهد و قرائن نشان می‌دهد و نام بالاترین مقامات کشور را بیاوریم این جفای به مردم و آشفته کردن ذهن ملت است.
 
ربیعی گفت: کسی از این نوع اظهارات به فرود نمی‌افتد و کسی هم از این تحریف‌هایی که صورت می‌گیرد به فراز نمی‌آید.
 
وی ابراز امیدواری کرد: قوه قضائیه به تمام این اظهارات رسیدگی کند چراکه ما معتقدیم صددرصد دروغ و نادرست است.
 
وی با اشاره به مواردی که درخصوص دولت و دوتابعیتی بودن برخی مدیران بیان شده، گفت: نام تعدادی مدیر در فهرست ارسالی وجود دارد که نمی‌دانم درست یا غلط است و البته فرق تابعیت و اقامت هم در آن دیده نشده است.
 
سخنگوی دولت گفت: برخی اعضای دولت خودشان این موضوع را تکذیب کردند و از سوی دیگر کسی است که حتی یک روز پایش را به ایالات متحده نگذاشته و فقط براساس شواهد و قرائن بعنوان مظنون از وی نام برده می‌شود.
 
ربیعی افزود: در لیست ارسالی نام صاحب کارخانه، عضو هیئت مدیره و بازرگان نیز به چشم می‌خورد درحالی که ما ایرانیانی را که در خارج از کشور زندگی می‌کنند برای سرمایه گذاری در ایران دعوت کرده ایم و تعدادی از این‌ها تابعیت کشور‌های دیگر را نیز دارند.
 
وی گفت: ما از سرمایه گذاران با هر تابعیتی برای سرمایه گذاری در ایران البته با شرایطی که داریم استقبال می‌کنیم.

با گیرندگان متخلف ارز مانند قاچاقچی برخورد می‌شود

سخنگوی دولت گفت: باکسانی که ارز دریافت کرده و حتی یک دلار جنس هم وارد نکرده اند مثل یک قاچاقچی رفتار می‌شود.
 
ربیعی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به جلسه اخیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: بیشترین قاچاق از کشور سوخت به ویژه گازوئیل و بنزین است و بیشترین قاچاقی هم که به ایران وارد می‌شود لوازم الکترونیکی، خوراک و پوشاک است.
 
وی گفت: تصمیماتی به دستگاه‌های دولتی ابلاغ شد تا فهرستی از کالا‌هایی که ما واردات داریم و به شکل قاچاق به ایران می‌آید تهیه و برای تولید انبوه آن‌ها در داخل برنامه ریزی و به وزارتخانه‌ها اعلام شود.

ربیعی افزود: درباره واردات دام و سایر اقلام هم مقرر شد با واردات و انبار کردن به موقع جلوی قاچاق آن‌ها را بگیریم.
 
سخنگوی دولت گفت: در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی مکلف شد کمیته‌ای تشکیل و به سرعت گزارش دهد تا اگر کسی حتی یک دلار هم جنس وارد نکرده مثل یک قاچاقچی با او برخورد شود.
 
وی تصریح کرد: هیچ پولی گم نشده و همه پول‌ها مشخص است در کجاست منتهی بخشی از سفارشات زمان می‌برد بخشی به گمرک آمده و همه این‌ها قابل اندازه گیری است.
 
ربیعی گفت: اگر کسی هم قیمت بالاتر اظهار کرده باشد رئیس جمهور تاکید کردند که سریع‌تر با انواع راهکار‌های مختلف از مبدایی که واردات صورت می‌گیرد و قیمتی که اظهار می‌شود تا مقصد باید پیگیری شود.
 
وی افزود: این کمیته بررسی خواهد کرد تا تک تک افراد و شرکت‌هایی که ارز دریافت کرده اند، ولی تعمدی در کار آن‌ها بوده به مقامات قضایی معرفی و با آن‌ها برخورد شود.
سخنگوی دولت همچنین گفت: مقرر شد برای واردات نقره و طلا هم تسهیل ایجاد کنیم.

تکذيب شایعه واردات گندم

سخنگوی دولت شایعه واردات گندم را به شدت تکذیب کرد.
 
علی ربیعی در نشست خبری افزود: وضع ذخایر گندم بسیار خوب است و مردم نگران نباشند.
وی گفت: تا کنون ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم به قیمت هزار و ۷۰۰ تومان خرید داشتیم و ۸ میلیارد تومان پول برای آن پرداخت شد.

ربیعی با بیان اینکه ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر از خرید گندم باقی مانده است افزود: خرید گندم از گندم کاران ادامه خواهد داشت.
وی تصریح کرد: تولیدات گندم داخل کفایت می‌کند و برای سال آینده هم پیش بینی‌ها انجام شده است.

مرضیه هاشمی آماده مصاحبه با وزیر خارجه امریکاست

سخنگوی دولت از آمادگی مرضیه هاشمی خبرنگار پرس تی وی برای مصاحبه با وزیر خارجه امریکا خبر داد.
 
علی ربیعی در ادامه نشست خبری هفتگی خود به سفر هفته گذشته ظریف به نیویورک اشاره کرد و افزود:​ هرجا امریکایی‌ها خواستند دیوار و کروکی بکشند و مرزی بسازند تا ایران را حذف کنند، دیپلماسی فعال و حرکت سربازان ما در جبهه دیپلماسی در مقابل آن‌ها پل‌هایی ایجاد کرد.
 
سخنگوی دولت تصریح کرد: دیپلمات‌های ما در ارتباط بین افکار عمومی ملت ایران با افکار عمومی جهان معماری کرده اند.
 
وی گفت:​ ملت ما دیروز در مقطع دفاع مقدس قدرت نظامی خود را به اثبات رساند و امروز این قدرت دیپلماسی و حقوقی و قدرت نرم ماست که حرف اول را می‌زند.
 
سخنگوی دولت افزود: سفر ظریف به ۶ کشور و مذاکرات سنگین دو هفته‌ای و تحرکات رسانه‌ای در نیویورک دارای نکات حائز اهمیتی بود.

وی گفت: گفتگو‌های ظریف با رسانه‌های پربیننده، وزیر امور خارجه امریکا را واداشت که درخواست خود را برای گفتگو با رسانه‌های ایران اعلام کند و ما هم اینجا اعلام می‌کنیم که خانم مرضیه هاشمی می‌تواند با او مصاحبه کند، زیرا ما از شنیدن حرف‌های آن‌ها گریزان نیستیم.
 
ربیعی به رفتار امریکایی‌ها با مرضیه هاشمی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: رفتار‌های آن‌ها با خبرنگار‌های ایرانی نوعی بی احترامی به فضای رسانه‌ای و گفتگو است.
 
وی گفت: برخلاف ادعا‌های امریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها که منزوی هستند، فعالیت‌های ظریف در هفته گذشته توطئه‌های آن‌ها را درهم شکست و جلوی مرز‌ها و دیوار‌هایی که آن‌ها خواستند بسازند ایستاد و خط شکنی کرد.

استقبال از اظهارات نماینده عربستان برای رابطه با ایران

سخنگوی دولت گفت: ما از اظهارات نماینده عربستان مبنی بر رابطه با ایران استقبال می‌کنیم.
 
علی ربیعی افزود: این اظهارات نماینده عربستان باید در اقدامی عملی صورت گیرد.
وی گفت: ما همواره با هدف امنیت و ثبات خواستار بهترین مناسبات با کشور‌های منطقه بویژه همسایگان بوده ایم.
 
ربیعی با بیان اینکه گفتگو و احترام متقابل راه رسیدن همه به سعادت است افزود: ما به ارتباطات دوجانبه و پیمان‌های امنیتی معتقدیم.
 
ربیعی درخصوص اینکه آیا عربستان می‌تواند ثبات را به منطقه برگرداند افزود: عربستان می‌تواند نقش مستقل خود را بازی کند.
 
وی اضافه کرد: عربستان و آمریکا را مستقل از یکدیگر ارزیابی می‌کنیم هر چند عملکرد عربستان گلایه آمیز است و در شرایطی نیز تحریک کننده بود.
 
ربیعی گفت: روزی که برجام امضا شد عربستانی‌ها نگرانی داشتند و روزی که آمریکا قصد خارج شدن از برجام را داشت شادی و همراهی می‌کردند.
 
وی افزود: ما هم خواستار آن هستیم که بتوانیم امنیت متقابل همدیگر را با حُسن همجواری حفظ و تنش زدایی کنیم که این به رفتار‌های بعدی عربستان منوط است.
 
سخنگوی دولت در باره اهمیت انتخابات شورایاری‌ها و اینکه دولت چه برنامه‌ای در این خصوص دارد گفت: خوشبختانه انتخابات شورایاری‌ها با حمایت دولت انجام شد.
 
وی با بیان اینکه تعداد مشارکت کنندگان تهران نسبت به دوره گذشته کاهشی نداشته است افزود: بسیاری از افراد در خصوص پایین آمدن مشارکت مردم و اعتماد آنان تبلیغ می‌کردند، اما این موضوع که مشارکت کاهش داشته درست نیست.
 
ربیعی تصریح کرد: نمی‌گویم که مردم در فشار و ناراحتی نیستند، اما اینکه به علت مسائل و مشکلات مشارکت کمتری داشتند صحیح نیست.
 
وی با بیان اینکه صندوق‌های رای، راه کاهش مشکلات است گفت: حضور بانوان برای نامزدی افزایش داشته و ۲۵ درصد بوده است.
 
ربیعی به افزایش ۱۳ درصدی مشارکت بانوان در انتخابات شورایاری‌ها اشاره کرد و افزود: افراد زیر ۴۰ سال نیز مشارکت زیادی داشتند.
 
وی با بیان اینکه مشارکت در مکان‌های بی محله کم بود گفت: باید تدبیری بیندیشیم که در مکان‌های دارای برج، محله‌ها را احیا کنیم.
 
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه جا‌هایی که زندگی قومی و محله‌ای در آن بیشتر بود آراء بیشتری نیز داشتند افزود: ساکنان شهر‌های بزرگی مثل تهران، بچه محل ندارند و این اصلا خوب نیست.
 
وی با تبریک برگزاری این انتخابات به شهرداری ابراز امیدواری کرد تصمیمی که دولت در آینده در قالب قانون مدیریت خدمات کشوری و مدیریت جامع شهری دارد اجرا شود.
 
ربیعی افزود: بنابراین است که خدمات دستگاه‌های اجرایی به مدیریت محلی ارجاع شود که در این صورت، افزایش مشارکت مردم، نظارت بیشتر، بالا رفتن کیفیت و نشاط اجتماعی را در پی خواهد داشت.
 
سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست با اشاره به نخست وزیر شدن جانسون در انگلیس گفت: منتظر رفتار‌های نخست وزیر جدید انگلیس بدون پیش داوری هستیم.
 
ربیعی با اعلام تبریک رئیس جمهور به جانسون افزود: با توجه به اینکه وی در گذشته به ایران آمده و با فرهنگ ایران آشنایی دارد، نباید مسیر قبلی‌ها را طی کند.
 
وی ابراز امیدواری کرد جانسون، رفتار‌های خصمانه‌ای را که به تبعیت از آمریکا دنبال می‌شده، دنبال نکند.
 
­سخنگوی دولت همچنین مطالب مطرح شده درباره وزیر بهداشت را منصفانه ندانست و گفت: دکتر نمکی محب اهل بیت (علیهم السلام) است و افتخار این دولت آن است که نوکری اهل بیت را دارد.
 
ربیعی افزود: از بحث‌های دکتر نمکی سوء برداشت شده و نباید در این خصوص سیاسی کاری کنیم.
 
وی با بیان اینکه دکتر نمکی، تلاش‌های زیادی برای شفافیت در وزارت بهداشت به ویژه بخش دارو انجام داده است گفت:: نباید افراد را متهم کنیم.
 
ربیعی افزود: اظهارات وزیر بهداشت مطابق حدیث معصوم است که شیعیان ما باید با غم ما محزون و با شادی ما شاد شوند.
 
وی با بیان اینکه بحث دکتر نمکی این بود که ما برای افزایش شادی، دانش آن را نداریم گفت: همه ما باید در خانواده‌ها، رسانه‌ها و آموزش و پرورش، شاد زیستن را بیاموزیم.
 
ربیعی اضافه کرد: امروز باید آن دسته از نظریات توسعه‌ای را دنبال کنیم که مردم را شاد می‌کند و حتی برخی توسعه‌ها انجام شده که شادکامی مردم را به همراه نداشته است.
وی با تاکید بر اینکه سوء برداشت و اتهام زدن ممنوع است گفت:دکتر نمکی شاعر اهل بیت (ع) است.
 
شایان  ذکر است؛ علی ربیعی در ابتدای نشست خبری هفتگی خود با یادی از شهدای عملیات مرصاد و مقایسه این عملیات با خنثی سازی تحریم‌ها تصریح کرد: آن روز منافقین با طرح شعار از مهران تا تهران تصور می‌کردند که هیچ جامعه مدنی و نهاد مدنی در مقابل آن‌ها نخواهد ایستاد و در تحلیلی نادرست فکر می‌کردند نظام جمهوری اسلامی ایران تک قطبی و امنیتی است و پشتوانه مردمی ندارد.

وی افزود: آن‌ها می‌پنداشتند که در­ ایران هیچ نهاد مدنی و جامعه مدنی مقابل آن‌ها نمی‌ایستد، ­رژیم تنهاست و هیچ حرکتی نیست که از آن حمایت کند و مردم به آن‌ها خواهند پیوست.
 
ربیعی گفت: امروز هم همین تحلیل را در فتنه انگیزان و جنگ افروزان آمریکایی مشاهده می‌کنیم به طوری که آن‌ها هم تحریم را آغاز کردند و فکر می‌کردند با فشار تحریم، جامعه مدنی و نهاد‌های مدنی و مردم ایران با گروه‌های فعال در کشور هیچ کدام در مقابل فشار آمریکا نخواهند ایستاد و علیه حکومت خودشان شورش خواهند کرد.
 
سخنگوی دولت تصریح کرد: امروز هم پشت صحنه تخریب چهره‌های خدوم و زحمتکش نظام همین منافقین هستند و کسانی که به هر نحو مردم را از دستاورد‌های نظام دلسرد می‌کنند دانسته و ندانسته راه منافقین را طی می‌کنند.
 
وی افزود: مردم ما با قدرت در دوران اخیر علیه جنگ‌های اقتصادی و فشار‌های روانی ایستادند در حالی که آن‌ها تصور می‌کردند نظام و حاکمیت ما پشتوانه‌ای ندارد.

سخنگوی دولت گفت: خوشبختانه مردم سالاری حاکمیت ایران در آن روز و امروز توطئه‌ها و برنامه‌های منافقین و آمریکایی‌ها را بر هم زد. 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۸°