موسوی: منتظر اقدامات عملی اروپا هستیم

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:44 - چهارشنبه 14 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۶۴۱۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما چندان نمی توانیم روی تعهدات شفاهی و بیانیه های سیاسی اروپا حساب کنیم و منتظر نتایج اقدامات عملیاتی آنها هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 موسوی در نشست خبری  در خصوص نشست اخیرکمیسیون مشترک برجام گفت: نشست سازنده ای بود و گفتگوها صریح و قاطع بود. هیات ایرانی بی عملی اروپا و اقدامات فشل آنها را مطرح کرد و آنها هم از اقدام ایران ابراز نارضایتی کردند.
 
وی اضافه کرد : هر اتفاقی که تا پایان مهلت شصت روزه دوم رخ دهد امیدواریم عملیاتی باشد چرا که ما چندان نمی توانیم روی تعهدات شفاهی و بیانیه های سیاسی که اعلام می کنند حساب کنیم و منتظر نتایج اقدامات عملیاتی آنها هستیم.
 
موسوی با بیان اینکه اروپایی ها در حرف زدن کم نمی آورند اظهارداشت: این دفعه احساس کردیم کمی جدی تر شدند ولی روی حرف آنها حسابی نداریم و تنها اقدامات عملیاتی آنها را مد نظر داریم.
 
وی تاکید کرد: انتظارات و توقعات ما کاملا برای طرف های اروپایی مشخص است.
 
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص دستور کار گفتگوهای انجام شده میان طرفهای ایرانی و عمانی افزود: آن چیزی که در خبرها آمد همان چیزی بود که در جریان ملاقات طرفهای ایرانی و عمانی مطرح شده است.
 
وی ادامه داد: اینکه ایشان به صرف میانجی گری آمده باشد تایید نمی کنم ولی در خصوص مجموعه ای از مسائل منطقه ای بحث و گفتگو شد.
 
موسوی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ملاقاتهای آقای ظریف درنیویورک گفت: آقای ظریف هر زمان به نیویورک می رود بنا به درخواست طرف های آمریکایی که میتواند رسانه های آمریکایی یا نمایندگان کنگره باشند ملاقاتهایی دارند و عمدتا مواضع جمهوری اسلامی ایران را به صراحت برای افراد ذی نفوذ و تاثیرگذار تشریح می کنند.
 
وی تصریح کرد: هیچ ملاقاتی با افراد رسمی دولتی صورت نمی گیرد و ملاقات با نمایندگان افکار عمومی است.
 
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: شاهدید که وزیر خارجه و اعضای هیات نمایندگی ما را محدود کردند و این یعنی بیم آن دارند که صدای ما بهتر در آنجا شنیده شود.
 
موسوی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره رویکرد امارات گفت : تغییر رویکرد امارات را گامی مثبت ارزیابی میکنم که می تواند به ثبات و امنیت منطقه و کاهش تنش های مطنقه ای از جمله در یمن منجر شود.
 
وی اضافه کرد: ما این گام ها را با دقت رصد می کنیم و تا جایی که بتوانیم در این مسیر کمک خواهیم کرد.
 
توقیف کشتی ما نقض برجام است

­سخنگوی وزارت خارجه گفت: یکی از موضوعات مطرح در نشست دیروز درباره برجام ، بحث توقیف کشتی حامل نفت ایران بود که تلقی ما این است که نقض برجام است.

 سید عباس موسوی در ادامه درباره آخرین تلاشها برای آزادی کشتی حامل نفت ایران افزود: آنها نیز استدلالاتی کردند، ایران این اقدام را غیرقانونی دانسته و راهزنی دریایی بودن آن را تکرار کرده است.

موسوی درباره اظهارات وزیر امور خارجه عمان مبنی بر آمادگی کشورش برای تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز تصریح کرد: ایران حدود 1500 مایل ساحل در خلیج فارس دارد و بیشتر آبراهه تنگه هرمز در مجاورت ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه امنیت آنجا با ماست و کشورهای منطقه مانند عمان روبهروی ما هستند اظهار داشت: معتقدیم اگر امنیت منطقه و خلیج فارس میخواهد تضمین شود، راهی جز هماهنگی و همکاری کشورهای منطقه وجود ندارد و ریشه همه ناامنیها و مشکلات، به دخالت نیروهای فراسرزمینی برمیگردد که هزاران مایل دورتر از سرزمین خود در منطقه ما دخالت می کنند.
موسوی تصریح کرد: ما با عمان برای تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز همکاری داریم.
 
اقدام قوه قضائیه برزیل مسئولانه و خوب بود
 
سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام قوه قضاییه برزیل در سوخت رسانی به دو کشتی ایرانی را اقدامی مسئولانه دانست و گفت: خوب است که کشورهای دیگر هم یاد بگیرند در مقابل این قلدری غیر قانونی آمریکا بایستند.
 
 موسوی در پاسخ به سوالی درباره جزئیات سوخت رسانی به دو کشتی ایرانی در برزیل­ و همچنین اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی در آینده افزود: آمریکایی ها ادعا می کنند تحریم های آنان غذا و دارو را در بر نمی گیرد، باید به آنها گفت اگر شامل غذا و­ دارو نمی شود پس چرا به­ دو کشتی حامل غلات ایرانی از ترس تحریم های آمریکا سوخت رسانی نشد؟
 
وی با بیان اینکه این به معنی تحریم است اظهار داشت: آقای ظریف می گویند نگوییم تحریم بلکه بگوییم تروریسم اقتصادی، تحریم ها بر روی­­ کاغذ نیست، ­­اما شرکت ها در عمل به دلیل ترس از تحریم های آمریکا جرأت همراهی ندارند و این موضوع مردم عادی را در مشقت و سختی قرار می دهد.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اقدام قوه قضاییه برزیل ، اقدامی مسئولانه و خوب بود و نشان داد قوه قضاییه ای مستقل می تواند علی رغم فشارها از منافع اقتصادی کشور و شرکت های خود دفاع کند و اجازه ندهد کشوری مانند آمریکا قوانین فراسرزمینی خود را بر آن اعمال کند.
 
موسوی با بیان اینکه خوب است سایر کشورها نیز از برزیل یاد بگیرند اظهار داشت: خوب است که کشورها و قوه قضاییه آنها یاد بگیرند در مقابل این قلدری غیر قانونی بایستند و عدالت را اجرا کنند.­
 
وی  ادامه داد: البته این اقدام هم از طرق دیپلماتیک و هم از سوی سازمان بنادر و کشتیرانی در حال پیگیری بود، آقای ظریف هم در سفر­ به آمریکای لاتین موضوع را پیگیری کردند و این موضوع مطرح شد که سوخت رسانی یا از طریق یکی از کشورهای دوست انجام شود و یا خودمان یک سوخت رسان به آنجا اعزام کنیم.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: البته کار به آنجا نکشید و با رای دادگاه برزیل ، سوخت رسانی انجام شده و این کشتی ها در حال حرکت به کشور هستند.
 
موسوی در ادامه در مورد احتمال تکرار چنین روندی افزود: احتمال دارد باز هم این قلدری ها صورت بگیرد اما وزارت امور خارجه و سازمان بنادر و کشتیرانی تدابیری در راستای رایزنی­ چه در تهران و چه در سفر اخیر اندیشیده اند و احتمال می دهیم دیگر چنین وقایعی رخ ندهد.
 
وی تصریح کرد:­ اگر هم مجدد تکرار شود از طریق سوخت رسان های ایرانی و یا با کمک کشورهای دوست می توانیم به آنها سوخت رسانی کنیم. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°