ایستادگی ایران و چین برابر سلطه گری آمریکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 25 خرداد 1400
کد خبر : ۷۱۶۴۹۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار وزير بين الملل حزب حاكم چين، ايستادگی دولت و ملت چين و ايران در برابر سياست های زياده خواهانه و سلطه گراي آمريكا را همسو ارزيابی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  آيت الله صادق آملي لاريجاني، در ديدار "سونگ تائو"، وزير بين الملل حزب حاكم چين امروز(دوشنبه) با اشاره به تاريخ و تمدن درخشان چين، گفت: روابط راهبردي دو كشور بحمدالله با پيام رهبر معظم انقلاب كه توسط رئيس محترم مجلس به رهبر شما منتقل شد وارد مرحله جديدي شده است.
 لاریجانی در این دیدار بر گسترش تعاملات اقتصادي و فرهنگي ايران و چين تاكيد كرد. 
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: اميدواريم دو کشور با مشتركات متعددي كه در زمينه هاي تمدني، فرهنگي و اقتصادي و سياسي دارند، نقش برجسته تري در عرصه بين الملل ايفا كنند.
وي افزود: سفر شما را در ارتقاي اين همكاري ها مفيد و اين سفر را باب جديدي در تحولات و همكاري هاي راهبردي دو كشور مي دانيم.
آيت الله آملي لاريجاني گفت: امروز در صحنه جهاني كشور موثر و مقتدر چين و كشور مقاوم و موثر ايران مي توانند در مقابل يكجانبه گرايي آمريكا، نقش آفريني داشته باشند. آمريكايي ها در هواي سلطه دهه هاي گذشته در جهان هستند و با لشكر كشي به جاي جاي جهان و با ظلم، تنش زايي مي كنند. جمهوري اسلامي در پي ايجاد تنش نبوده و نيست، با اين وجود در صورت تعدي دشمنان، از اقتدار و منافع خويش حتما دفاع جانانه خواهد كرد.
ایستادگی ایران و چین برابر سلطه گری آمریکا 
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: جمهوري خلق چين با استقلال و توانايي هاي خود در مقابل آمريكا ايستاده و اين يك ارزش قابل تقدير است كه ديگر كشورها مي توانند در مقابل زياده خواهي هاي آمريكا ايستادگي كنند. ما امروز در مواجهه با ظالمانه ترين تحريم هاي آمريكا قرار داريم و جمهوري اسلامي در طي چهل سال در برابر زورگويي هاي آمريكا ايستاده است.
 
وي افزود: ما در جمهوري اسلامي نيز با اتكا به مردم و توانمندي هاي خود، از اين چالش ها عبور خواهيم كرد و اميدواريم با حمايت كشور دوست و همراه چين پاسخ به ظلم آمريكايي ها، سريعتر و قاطع تر انجام شود.
آيت الله آملي لاريجاني افزود: عمق تمدني دو كشور چيزي نيست كه با فشارهاي بيگانگان متزلزل شود. هر دو كشور داراي پيشينه ي تمدني بسيار قوي هستند و مي توانند در برابر زياده خواهي هاي آقاي ترامپ مقاومت كنند. آنها مي خواهند ارزش هاي خود را به همه دنيا تحميل كنند و ادعاهاي حقوق بشري آمريكا عليه ايران و چين، از اين قسم است.
 
وي افزود: ما نمي توانيم بپذيريم كه يك نظام ارزشي بيگانه بر كشور ما و شما تسلط پيدا كند. تمدن هاي با سابقه منطقه ما، چارچوب هاي خودشان را دارند و حقوق بشر ادعايي آمريكايي ها با فطرت انساني و تمدن هاي كهن ما سازگار نيست و دليلي ندارد كه بخواهند مباني خود را به ساير كشورها صادر كنند.
 
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: ما صداقتي را از آمريكايي ها و اروپايي ها در موضوع حقوق بشر نمي بينيم. شما فجايع انساني و ظلم هايي كه غربي ها و تروريست هاي مورد حمايت آنان در افغانستان و عراق و سوريه روا داشتند يا نگهداري كودكان مهاجر در مرزهاي آمريكا در وضعيت غير قابل قبول و در قفس ها را مي بينيد. اينها نشان دهنده نبود صداقت و معيارهاي غير قابل پذيرش در حقوق بشر غربي است.
وي با اشاره به دشمني هاي آمريكا با چين افزود: ما احساس مي كنيم كه آمريكايي ها به دنبال تحريك قوميت ها در چين هستند. ما از سياست چين يكپارچه حمايت مي كنيم و با هر گونه دخالت بيگانگان در امور چين، مخالف هستيم.
 
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به برنامه هاي اجرا شده در چين براي توسعه اين كشور و زمينه هاي تمدني در چين گفت: گرچه بحث الگوي ايراني - اسلامي پيشرفت بحثي است مربوط به كشور ما و خصوصيات تمدن ايراني و اسلامي و لكن در عين حال تجارب توسعه اي كشور شما كه داراي ريشه هاي عميق تمدني است، مي تواند در جهاتي از اين بحث راهگشا باشد.
ایستادگی ایران و چین برابر سلطه گری آمریکا 
"سونگ تائو" وزير بين الملل حزب حاكم چين گفت: امروز از ديدار با جنابعالي بسيار خرسند شدم و از مهمان نوازي و برنامه ريزي مجمع تشخيص مصلحت نظام براي اين سفر، تشكر مي كنم. از اهداف سفر من به ايران افزايش همكاري و دوستي دو ملت ايران و چين است. كشور چين، ايران را شريك راهبردي و مانند يك دوست مي داند و با وجود تحولات در عرصه جهاني اين روابط حفظ و تقويت خواهد شد.
 
وزير بين الملل حزب حاكم چين افزود: مجمع تشخيص مصلحت نظام، نقش مهمي در ارائه نظرات مشورتي به رهبر معظم ايران دارد. حزب حاكم چين و وزارت بين الملل چين، به ارتباط با كشورهاي مختلف، اهميت مي دهد.
"تائو"افزود:چین در پي جلب اعتماد مردم و شخصيت هاي موثر در كشورهاي دوست است. اين حزب حاضر است با تقويت همكاري ها و هماهنگي ها، به ارائه مشاوره هاي لازم به مقامات عاليرتبه چين بپردازد.

اين مقام چيني افزود: طرف چيني براي حفاظت از حقوق قانوني و مشروع ايرانيان، هرگونه حمايت لازم را انجام خواهد داد و اراده چين براي توسعه روابط راهبردي با ايران در هيچ صورت تغيير نخواهد كرد. طرف چين همواره حاضر است در همكاري با ايران براي اجراي برجام و حفظ صلح در منطقه فعالانه حاضر شود. آمريكا به دنبال يكجانبه گرايي است و عامل اصلي مسائل و تنش ها در منطقه خاورميانه است.
 
وي تصريح كرد: ما با زورگويي آمريكا و تحريم هاي يكجانبه آمريكا مخالف هستيم. چین در برابر تحريم هاي آمريكا علیه ایران ایستاده است و از منافع ایران حفاظت می کند. در حال حاضر هر دو كشور چين و ايران زير فشارهاي آمريكا هستند اما اراده ما براي ارتقاي مبادلات و يافتن راه حل هاي جديد تغيير نخواهد كرد.
 
وزير بين الملل حزب حاكم چين گفت: دو كشور چين و ايران، كشورهايي داراي تمدن درخشان و تاريخ ديرينه است. اين روابط مانند دريا است كه گاهي باراني مي شود. اين دريا از باد و باران تاثير نخواهد گرفت. به دوستان ايراني گفته ام كه آمريكا مانند يك ببر كاغذي است و ما مي توانيم در همكاري هاي دراز مدت آنها را ناديده بگيريم و بايد روش هايي براي حل مشكلات بيابيم.
 
وي افزود: همين طور كه رئيس جمهور  چين بيان كرده در شرايط فعلي براي همكاري در پروژه هاي اقتصادي، بايد راه حل پيدا كنيم. براي اجراي پروژه هايي كه به مشكل خورده اند نيز در آينده بايد برنامه ريزي جداگانه اي داشته باشيم. كشور چين همواره به تقاضاي دوستان ايران در زمينه همكاري هاي انرژي و اقتصادي اهميت مي دهد.
 
وزير بين الملل حزب حاكم چين گفت: در آينده نزديك با معاون وزير اقتصاد ايران در چين به رايزني خواهيم پرداخت و در سازوكار همكاري جديد با ايران، رئيس جمهور چين، مسئولي را انتخاب كرده است كه به زودي معرفي خواهند شد.
وي گفت: بنده با پيشنهادهاي شما براي گفتگو ميان تمدن هاي ايران و چين كاملا موافق هستم. مايل هستيم كه سفرهاي كارشناسي و مديريتي ميان چين و ايران بيشتر شود. پيشرفت تمدن انساني از گفتگوي بين مردم پديد مي آيد. گرچه فضاي مجازي، بدون مرز است، ولي حق حاكميت هر كشوري در فضاي مجازي، بايد به رسميت شناخته شود. مديريت فضاي مجازي اهميت دارد و در صحنه ي بين المللي ايجاد مقررات جهاني، به نفع كشورهاي در حال توسعه است. حاضر هستيم در اين زمينه با طرف ايراني، همكاري داشته باشيم.
 
وزير بين الملل حزب حاكم چين گفت: در حال حاضر اقدامات آمريكا نقض قوانين بين الملل است كه با معيارهاي خودشان در صحنه بين الملل اقدام مي كنند. آنها به دنبال منفعت جويي هستند و تاثيرات بسيار منفي بر صلح و امنيت جهان مي گذارند. آنها با اين رفتارها سياست ها و مقررات بين الملل را نقض مي كنند. يك ضرب المثل چيني مي گويد: آدم اخلاقي مي تواند هميشه از ديگران كمك بگيرد، اما انسان بي اخلاق هيچ كمكي دريافت نخواهد كرد. وي تصريح كرد : فكر مي كنم در آينده، گذشت زمان به نفع ايران و چين خواهد بود. در موضوع حقوق بشر، آمريكايي ها با معيارهاي خودشان ديگر كشورها را ارزيابي مي كنند اما با وضعيت داخلي خود، حق ندارند به ارزيابي وضعيت حقوق بشر در ساير كشورها اقدام كنند.
سونگ تائو گفت: در حال حاضر كشور چين با وجود مواجهه با چالش ها، با اعتماد به نفس  از چالش ها عبور خواهد كرد. جمعيت پرتلاش چيني براي ساخت يك كشور پيشرفته اقدام مي كنند و گام به گام پيش مي روند و از دوستي مردم ايران استقبال مي كنند و اقدامات دشمنان را پاسخ خواهند داد.
وي افزود: چين در زمينه ي فقر زدايي در دهه هاي گذشته، سطح زندگي 800 ميليون نفررا ارتقا داده است و به بالاي خط فقر رسانده است.
در دو سال آينده 16 ميليون نفر ديگر را از زير خط فقر به بالاي خط فقر منتقل مي كند.
 
در اين ديدار، دكتر غلامعلي حداد عادل، دكتر پرويز داوودي، دكتر آقامحمدي، دكتر دانش جعفري از اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام و آقايان علي احمدي، تقي پور، مداحي و سيف الهي از مديران و معاونان مجمع تشخيص حاضر بودند.
هيات بلندپايه حزب حاكم چين از روز يكشنبه ششم مردادماه به سرپرستي سونگ تائو، وزير بين الملل اين حزب به دعوت مجمع تشخيص مصلحت نظام، در تهران به سر مي برد و قرار است در ديدارهاي خود با مديران مجمع و برخي از مسئولان كشور، موضوعاتي نظير گسترش همكاري هاي راهبردي ميان ايران و چين را در چارچوب مناسبات تهران و پكن بررسي نمايد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °