هزاران چرا در راه نظارت جدی در جلوگیری از فساد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:50 - چهارشنبه 13 فروردين 1399
کد خبر : ۷۱۶۵۸۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۷
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور اجرای درست و کامل قانون، شفافیت در نظارت جدی، خود کنترلی درون گروهی از جمله مواردی است که جامعه برای حذف فساد از نظام اقتصادی به آن نیاز دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  "محمدجواد حشمتی مهذب" در گفتگو با تیتر امشب گفت: نظارت به اشکال مختلف وجود دارد اما اثر بخشی کامل ندارد. یکی از دلایل وجود فساد دور زدن و فرار از قانون است.
 معاون حقوق عامه دادستان کل کشور افزود: قانون مغفول می ماند و درست اجرا نمی شود. همه مکلف اند در چارچوب قانون به وظایف خود عمل کنند.
او به قوانین سال 82 درباره شفافیت های اقتصادی اشاره کرد و افزود: وزارت صمت متولی نظارت و کنترل بازار است اما اطلاعات مکمل یکدیگر نیست و شفافیت لازم را ندارد.
هزاران چرا در راه نظارت جدی در جلوگیری از فساد 
 معاون حقوق عامه دادستان کل کشور گفت: همه دستگاهها به نحوی ساختار نظارت درون گروهی دارند که بسیار با اهمیت است.
حشمتی مهذب، افزود: در بحث حوزه نظارت، قانون مغفول مانده است یا جدیت لازم را ندارد. اگر واحد های نظارتی بطور کامل به نظارت درست اقدام کنند و به نتیجه برساند در مراحل بعدی به نتیجه می رسد.
او به مغفول ماندن قانون و نظارت بر اجرای آن اشاره کرد و افزود: در 82 و 87 قانون مبارزه با فساد تصویب شد که اگر تا کنون به درستی اجرا می شد مشکلات امروز را نداشتیم.
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور گفت: مشکل اصلی بابت اجرای نادرست قانون است، تخلف اشخاص و نبودن مطالبه گری و اجرا نشدن درست قانون باعث شده نظارت اثر بخشی لازم را نداشته باشد.
 او گفت: مردم محلی از اعراب ندارند، نظارت همگانی جدی گرفته نمی شود و مهجور ماندن قانون سه مشکل اساسی در جلوگیری از فساد است.
 
هزاران چرا در راه نظارت جدی در جلوگیری از فساد 
عضو هیات رئیسه مجلس گفت: نظارت بر روندها و اجرای درست قانون از جمله ماموریت های قانون است. و دیوان محاسبات بصورت جدی و جزء به جزء وارد مقوله نظارت می شود.
سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی به ساختار نظارتی و عملکرد مبتنی به تعهد اشخاص اشاره کرد و گفت:  ساختارهای فراوانی برای نظارت وجود دارد اما سازوکار لازم پیش بینی نشده است.
او از نظام های شفافیت در جوامع مختلف نام برد و افزود: در کشور ما بالعکس در مقابل توسعه نظام شفافیت مقابله می کنند مانند شفاف سازی در بحث گردش مالی افراد در سیستم بانکی و همچنین میزان پرداخت حقوق افراد است. 
او به پاسخگو نبودن افراد در قبال نظارت افزود: بسیاری از مواقع به متخلفین و کسانی که عامدانه به تعهدات مالی خود عمل نمی کند فرصت های زیادی داده می شود و از شفاف سازی مفسده اقتصادی آن جلوگیری می شود.
عضو هیات رئیسه مجلس به پرونده " پدیده شاندیز" اشاره کرد و گفت: از سال 88 تا 93 که به برخورد قضایی با این شرکت آغاز می شود همچنان به انحراف فعالیت  اقتصادی خود ادامه می دهد.
او با بیان اینکه "رانت ارزی را سلطان و اهل تخلف درست کردند" افزود: سازوکار ها کافی نیست و با مسئله اصلی برخورد نمی شود متخلف همچنان به عمل نادرست خود ادامه می دهد.
وی افزود: مدیران اصلی کشور بطور ویژه باید کنترل شوند تا مسیر اصلی نظازت به انحراف کشیده نشود.
هزاران چرا در راه نظارت جدی در جلوگیری از فساد 
دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در گفتگوی تلفنی با بیان اینکه همیشه بجای جستجو در پیدا کردن ریشه های فساد بدنبال اشخاص مفسد بودیم، گفت: نظارت و شفافیت در تصویب قانون و پیشگیری از انحراف از قانون ضرورت بسیاری دارد. اگر عملکرد افراد شفاف باشد زمینه های فساد هم کمتر می شود.
پالیزدار گفت: در درون هر دستگاه دولتی حراست، بازرسی، هیئت تخلفات اداری و... وجود داردکه هیچکدام با هم هماهنگ نیستند. 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۶°