نشریه آمریکایی: ایران مالک خلیج فارس است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:43 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۷۰۷۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
نشریه آمریکایی "فارین پالیسی" ادعای آمریکا در بازگرداندن دریانوردی آزاد در تنگه هرمز را «تخیلی غیرواقعی» خواند و نوشت: آمریکا در حال ترک خلیج فارس است؛ امسال یا سال آینده.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 نشریه فارنپالسی به قلم "استیون‌ای کوک" با عنوان " ایران اکنون خلیج فارس را در اختیار دارد" نوشت: رویای سیاست خارجی آمریکا در کنترل رفت و آمد کشتی‌ها در تنگه هرمز همانند بسیاری از مسائل در این منطقه به "توهم " تبدیل شده اند.
آمریکا مبالغ هنگفتی طی چندین دهه گذشته در خاورمیانه و دور از خانه خود، سرمایه گذاری کرده است تا اقدامات مهمی را انجام دهد که این موضوع شامل حفاظت از خطوط دریایی می‌شود، اما این اقدام به نظر نمی‌رسد چیزی باشد که رئیس جمهور کنونی آمریکا (دونالد ترامپ) باور داشته باشد.
 
فراتر از همه آن که، در روز ۲۴ ماه ژوئن، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توئیتر خود نوشت: "چین ۹۱ درصد از نفت مورد نیاز خود را از طریق تنگه هرمز دریافت می‌کند و ژاپن ۶۲ درصد و شمار زیادی از دیگر کشور‌ها هم همینطور. بنابراین، چرا ما در حال حفاظت از خطوط کشتی رانی برای دیگر کشور‌ها هستیم در حالی که هیچ مبلغی هم دریافت نمی‌کنیم. همه این کشور‌ها باید از کشتی‌های خودشان در این سفر خطرناک حفاظت کنند. "
 
جدا از توئیت رئیس جمهور آمریکا در ۲۴ ماه ژوئن2019 که حضور در منطقه خلیج فارس را حراست بی جیره و مواجب کشورهای خریدار نفت منطقه اعلام کرد، بهترین شاهد در ارتباط با خارج شدن آمریکا از منطقه انفعال واشنگتن در مواجهه با اقدامات تحریک آمیز ایران است.
این نشریه با اشاره به دیدار  اماراتی‌ها و ایرانی‌ها در روز چهارشنبه افزود: تردیدی نیست که انفعال و انزوای آمریکا در منطقه باعث شده است کهامارات درباره امنیت دریایی خلیج (فارس) با ایران یا صحبخانه اصلی آن گفتگو کنند.

نشریه آمریکایی "فارین پالیسی" با اشاره به بازداشت 9 ملوان و یک افسر نیروی دریایی آمریکا در پی ورود 2 قایق کوچک آن‌ها به آب‌های سرزمینی ایران در ژانویه سال ۲۰۱۶  و توقیف نفتکش انگلیسی و سرنگونی پهپاد آمریکا(۳۰ خرداد1398)افزود: اوضاع تغییر کرده است.

 آمریکا در ارتباط با حوادث اخیر منطقه ترجیح می‌دهد بیش از پیش نمی تواند درگیر مسائل منطقه تنگه هرمز شود.
 
ترامپ در حال عملیاتی کردن چیزی است که جورج دبلیو بوش، باراک اوباما و دیگر مقامات سابق آمریکا طی 15سال گذشته به روش‌های مختلف در تلاش برای انجام دادن آن بوده اند. آمریکا اکنون در زمینه انرژی مستقل است و خلیج فارس دیگر همانند گذشته برای آمریکا اهمیت ندارد. ترامپ می‌خواهد از خاورمیانه خارج شود.

نشریه آمریکایی فارین پالیسی ادعای آمریکا در بازگرداندن دریانوردی آزاد در تنگه هرمز را «تخیلی غیرواقعی» خوانده و نوشته: آمریکا در حال ترک خلیج فارس است و شکی وجود ندارد که این کشور امسال یا سال بعد خلیج فارس را ترک می‌کند.
* همزمان با فضاسازی آمریکایی‌ها، نشریه میدل ایست مانیتور نوشت: اسپانیا هم، درخواست آمریکا برای مشارکت در ائتلاف نظامی در خلیج فارس را نپذیرفته است و  شرکت انگلیسی ـ هلندی نفت و گاز "شل" هم اعلام کرد؛ از اعزام کشتی‌های با پرچم انگلیس به تنگه هرمز خودداری می‌کند.
­
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۴°