حسودی بولتون و پمپئو به ظریف
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۷۱۷۰۹۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
بر کسی پوشیده نیست که ایالات متحده شعار حمایت از آزادی بیان را به دروغ یدک می‌کشد و خود بزرگترین تروریست رسانه‌ای در جهان می‌باشد که تاب شنیدن حرف مخالف را به هیچ وجه ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
موارد بسیاری وجود دارد که آمریکایی‌ها هر بار کم آورده اند با رسانه‌ها بصورت دیکتاتوری برخورد کرده اند و فعالیت آن‌ها را در ایالات متحده و یا حتی دیگر کشور‌ها محدود کرده اند.

همین رفتار را آمریکایی‌ها نسبت به شخصیت‌های دیگر جهان هم دارند و همه خوب می‌دانند دلیل اصلی تحریم اخیر آقای ظریف همین ماجرا بوده است. اینکه آقای ظریف سخنور خوبی است و در میان آمریکایی‌ها نفوذ کلامی زیادی دارد و می‌تواند ثابت کند سیاست مداران ایران به حق و سیاست مداران آمریکا به نا حق هستند.

علیرغم همه حرف و حدیث‌هایی که دوست و دشمن نسبت به آقای ظریف دارند و با وجود همه مواضع شخصی‌ای که برخی دارند و ممکن است داشته باشند باید به این مساله توجه داشته باشیم که آقای ظریف فرمانده سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و آمریکایی‌ها بخوبی متوجه هستند که نظام جمهوری اسلامی ایران دو بال اصلی برای مقابله با آن‌ها دارد «یکی بال نظامی که امروزه با فرماندهی سردار قاسم سلیمانی در سطح بین المللی هدایت می‌شود و دیگری بال سیاست خارجی است که دکتر ظریف آنرا هدایت می‌کند» و برای اینکه ایران را از آن بالا‌ها پایین بیاورند باید هر دو بال را هدف قرار دهند.

وقتی که از سیاست خارجی جمهوری اسلامی صحبت می‌کنیم منظور سیاستی است که رهبری آنرا هدایت می‌کند و امروزه توانسته ایران را از همه چالش‌های چهل سال اخیر به سلامتی عبور دهد.

آمریکایی‌ها چند ماه پیش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف قرار دادند و امروزه وزارت امور خارجه ایران و سیاست خارجی ایران را هدف قرار داده اند.

دلیل اصلی‌ای که آن‌ها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف تحریم خود قرار دادند این بود که بخوبی می‌دانند تا وقتی که این تشکیلات مقتدرانه در مقابل آن‌ها ایستاده است امکان سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و یا حتی حمله به ایران وجود ندارد و شاید بهترین گواه را بتوان سرنگونی پهپاد آمریکایی و توقیف کشتی انگلیسی دانست که منجر به کرنش همه در مقابل جسارت و توانمندی ایرانیان شد.

می‌توان گفت همین ماجرا حتی باعث شده برخی کشور‌ها مانند امارات عربی متحده و ... که تا همین چند هفته پیش حامی جنگ علیه ایران بودند تلاش کنند موضع خود نسبت به ایران را تغییر دهند و از راه مسالمت آمیز مشکلات خود با ایران را حل کنند.

وقتی که بحث راه مسالمت آمیز به میان می‌آید یعنی دیپلماسی، یعنی حوزه عملکرد آقای ظریف و یارانش.

توانمندی نظامی ایران حتی منجر شد که بسیاری از کشور‌های اروپایی که روزی با یک اشاره آمریکا حاضر بودند هر کاری انجام دهند از همراهی با آمریکا در ماجراجویی علیه ایران خودداری کنند.

از سوی دیگر بسیاری کشور‌های دیگر از چین و روسیه گرفته تا حتی ترکیه و مردم کشور‌های اسلامی و حتی غیر اسلامی حساب دیگری روی ایران باز کردند.

بدیهی است که در این شرایط وقت دیپلماسی است و این وظیفه وزارت امور خارجه ایران است تا بتواند نتایج را درو کند.
دو بال اصلی اجرایی آقای ترامپ در ماجرای مقابله با ایران یعنی مایک پمپئو و جان بولتون تلاش‌های زیادی را انجام دادند تا بتوانند دیپلماسی ایران در سطح بین المللی را به چالش کشیده و مهار کنند، اما همه تلاش‌های آن‌ها در این زمینه ناکام ماند.

دیپلماسی ایران بخوبی توانسته بود آن‌ها را در همه مجامع بین المللی شکست دهد و وقتی که آقای ظریف به ایالات متحده سفر می‌کند و در خانه به آن‌ها چندین گل می‌زند بدیهی است که از حسادت به خود بپیچند.

پمپئو به صراحت از اینکه آقای ظریف به ایالات متحده سفر می‌کند و در مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی با زبانی ساده و گویا بر جامعه آمریکایی تاثیر گذار می‌شود اظهار نا رضایتی می‌کند تا جایی که التماس می‌کند رسانه‌های ایرانی با او مصاحبه کنند.

کاری که هیچ وزیر خارجه و یا مسئول کشوری سابقه نداشته انجام دهد، اما دیگر پمپئو چه کار کند که غیض اش را بترکاند؟

مشخص است که هم پمپئو و هم بولتون و طبیعتا ترامپ شدیدا تحت فشار بودند تا بتوانند به نوعی با آقای ظریف در مچ اندازی بین المللی رقابت کنند، اما در همه مچ اندازی‌ها شکست خوردند و خوب مثل ماجرای بچه‌ها که در حین بازی از حسادت و از روی ناچاری و ناتوانی حاضر می‌شوند دست به هر کاری بزنند تشخیص دادند که تنها راهکار این است که با نامردی ظریف را از میدان بیرون کنند، چون در میدان حریف او نیستند.

البته واکنش مجامع بین المللی بسیار جالب بود و تقریبا همه مجامع بین المللی رفتار ناخردمندانه ایالات متحده را محکوم کردند.

اما شاید در داخل ایران باید از این ماجرا بهره برداری بهتری بشود که علیرغم همه اختلاف سلیقه‌ها وحدت و اقتدار ملی به نمایش در آید و همه جناح‌های سیاسی و فکری متوجه باشند که دشمن اول و اعظم ایران، ایالات متحده است و تقویت و حمایت از فرمانده دیپلماسی خارجی ایران باید در اولویت قرار گیرد.

شاید برخی نسبت به شخص آقای ظریف و یا حتی سیاستی که در وزارت امور خارجه در پیش گرفته انتقاداتی داشته باشند، اما این دلیل نمی‌شود که موضع نظام بخواهد به دلیل اختلافات سلیقه‌ای و یا جناحی در مقابل ایالات متحده تضعیف گردد.

امروزه اگر ایرانی‌ها توانسته اند با اقتدار برابر دشمنان قد علم کنند و اجازه ندهند کسی به سرزمینشان تعدی کند به این دلیل است که علیرغم همه فشار‌ها و تهدید‌ها همه یکدست با هم مقابل دشمن ایستادند و با وجود فشار‌های اقتصادی که مردم ایران با آن مواجه هستند اجازه ندادند که دشمن شاد شود.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳.۷۹°    ۲۸.۹۹°