پیشنهاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به سران قوا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:59 - سه‌شنبه 19 فروردين 1399
کد خبر : ۷۱۷۱۳۷
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۷
در مسیر کمک به رونق تولید؛
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید: سران سه قوه با بخشش سود و جریمه بدهی مالیاتی، بدهی تامین اجتماعی و استفاده از سود مرکب بانک ها به رونق تولید کمک کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رحیم زارع در برنامه تیتر امشب درخصوص چالش‌های پیش روی تولید به گزارش مجلس در این باره اشاره کرد و گفت: این چالش‌ها در عرصه‌های بسیاری وجود داشته و در گزارش کمیسیون تولید هم آورده شده است.

او گفت: به عنوان مثال شاخص ارزش افزوده در بخش صنعت و معدن به لحاظ وزنی و ارزش ریالی در مقایسه با سال ۹۷ و مدت مشابه سال قبل آن، با ۱۳ درصد کاهش، سیر نزولی داشته است.

او در تشریح دلایل این رشد منفی افزود: یکی از عوامل اعمال تحریم‌ها بود که تاثیر منفی بسیاری بر صادرات و نقل و انتقالات پول به تبع خود داشت.
 
تیتر امشب

او ادامه داد: عامل دیگر این بود که دستگاه‌های اجرایی هم برای حمایت از تولید و کالای داخلی همکاری چندانی نکردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: ما به تازگی قانون خروج از رکود را نوشتیم و رهبرانقلاب نیز کارشناسانه بودن آن را تائید کردند؛ اما متاسفانه بر اجرای آن نظارتی نشد، همچنین قانون حداکثر استفاده از توان داخلی را تدوین کردیم، اما آن هم متاسفانه مغفول ماند.

او گفت: وظیفه مجلس است که با تفویض اختیار یک بال امنیتی و یک بال نظارتی با حضور ارگان‌های ذیربط در کنار خود تشکیل دهد.

زارع ادامه داد: در کمیسیون تولید، سومین گزارش نظارتی خود را نوشتیم و در تدوین آن از نظر متخصصان زیادی بهره گرفته ایم.

او افزود: مجلس در قانونگذاری چیزی کم نذاشته است، اما متاسفانه در نظارت قوی عمل نکرده است.
 
 
زارع گفت: در حمایت از تولیدملی و رونق تولید ۳ قانون خروج از رکود رفع موانع رقابت پذیر، قانون کسب و کار و قانون حداکثر استفاده از تولید اهمیت دارد.
 
به طور مثال در حوزه نظام تجاری کارت‌های تجاری حدود ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارند که ۸۴ درصد مربوط به افراد حقیقی است که با اصلاح آن درآمد مالیاتی ۵ تا ۶ هزار میلیاردی به حساب دولت واریز و به تولید فشار کمتری وارد می‌شود.

او افزود: ساماندهی و رتبه بندی کارت‌های بازرگانی از فرار مالیاتی جلوگیری می‌کند.

زارع ادامه داد: انتظاری که از سران قوا داریم این است که سران سه قوه با بخشش سود و جریمه بدهی مالیاتی، بخشش بدهی تامین اجتماعی و استفاده از سود مرکب بانک‌ها به رونق تولید کمک کنند.
 
حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران دیگر میهمان برنامه در این باره اظهارنظر کرد و گفت: در اردیبهشت امسال، اتاق بارزگانی بسته خروج از این شرایط و بسته حمایتی را تدوین کرد و این اقدام مجلس با خواست بخش خصوصی و نکات طرح شده در این بخش مشابهت زیادی داشت.
 
تیتر امشب
او گفت: در بازه زمانی یکساله، ارزش افزوده بخش صنعت سیر نزولی یافته و حمایت‌ها بیشتر جنبه شعاری داشته و اقدامی مهمی در افزایش توان تولید نشده است.

سلاح ورزی ادامه داد: در گزارش مجلس در این باره آمده است، در فضایی تولید رونق می‌یابد که به بحث مالیات، بیمه و تنگنا‌های مالی توجه و راهکار ارائه و اجرا شوند.

او گفت: اما سالهاست که بخش خصوصی این مسئله را اعلام می‌کند، اما اجرا نمی‌شود.

سلاح ورزی ادامه داد: رفتار جزیره‌ای ارگان‌های مربوطه هم باعث شده تا رونق تولید در کشور ما محقق نشود.

زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صمت در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در ماه‌های اخیر جلساتی با حضور وزرای مربوطه برگزارشده تا با حوزه‌های مرتبط با رونق تولید هماهنگی شود.

او افزود: بین دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی تعامل خوبی شده است و نکاتی که در جلسات مطرح شد، می‌تواند تحول جدیدی در رونق تولید ایجاد کند.
 
تیتر امشب
زرندی افزود: مالیات، بیمه و ارز موضوعاتی است که تا پایان سال هدف گذاری و اولویت بندی می شود. سیاست‌های توسعه صنعتی متناسب برنامه ریزی‌ها به کمیسیون‌ها اعلام شده و به زودی جمع بندی و اعلام می‌شود.

او با بیان اینکه اکنون متناسب صدور مجوز‌ها ۴ و ۳ دهم روز است، افزود: طبق قانون جدید مصوب مجلس ابتدا باید مجوز محیط زیست گرفته شود بنابراین همکاری دستگاه‌ها در صدور مجوز لازم است. گزارش مجلس موضوعات مهمی دارد از جمله مالیات که در گزارش مجلس لحاظ شده است.

زرندی در پاسخ به سوال زارعی درباره طرح آمایش تولید گفت: محور اصلی برنامه‌های وزارتخانه، نهضت ساخت داخل است؛ بنابراین با برنامه ریزی جدید استفاده حداکثری از منابع در دستور کار قرار گرفته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °