تحریم ظریف تهاجم به بنیادهای دولت و ملت ایران است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 10 مرداد 1400
کد خبر : ۷۱۷۱۵۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
سخنگوی دولت گفت: تحریم ناشیانه و تهاجم بی‌سابقه به ظریف در حقیقت تهاجم به یک شخص نیست، تهاجم به بنیادهای دولت و ملت ایران است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، «علی ربیعی» پیش از ظهر امروز - یکشنبه - در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به تاریخ انتخابات در ایران گفت: انتخابات ۱۲مرداد ۱۳۵۵ اگر چه نخستین انتخابات آزاد در تاریخ ملت ایران نبود، اما بدون تردید کامل‌ترین و آزادترین انتخابات در جغرافیای منطقه بود.

سخنگوی دولت افزود: بی سبب نیست امروز همین الگوی دولت - ملتی که شکل گرفت، با اولین با انتخابات آزاد و انتخاب‌های پس از آن دولت - ملتی که بر مبنای قانون اساسی است، دائما در معرض تهاجم بی امان آمریکا قرار گرفته است.

وی افزود: از کودتای ۲۸ مرداد تا دهه‌های بعدی مشاهده کردیم که ایالات متحده آمریکا همواره پایه‌های سیاست خارجی خود را در منطقه ما به تعبیر بر شن‌های روان یعنی بر سست‌ترین حکومت‌های استبدادی و بحران زا بنا کرده است و اساسا با دولت - ملت برخاسته از رای مردم سر به خصومت گذاشته است.

تهاجم به ظریف تهاجم به بنیاد‌های دولت - ملت ایران است

وی یادآورشد: تهاجم بی‌سابقه و تحریم ناشیانه به ظریف در حقیقت تهاجم به یک شخص نیست، تهاجم به بنیاد‌های ملت- دولت ایران است. آمریکا می‌خواهد القا کند که در ایران یک ملت و یک دولت و یک نمایندگی واحد ملی وجود ندارد. اما این تهاجم چنان ناشیانه و چنان نسنجیده است که جامعه مدنی ما پیشتازانه پشت سر ظریف و در حقیقت پشت سر دولت-ملت حقوقی و قانونی ایران ایستاد و متحد شد.

ربیعی خاطرنشان کرد: تحریم ظریف توسط آمریکا نشان می‌دهد که آمریکا هنوز از اعتیاد و بیماری مزمن و جان سخت کودتا گرایی رها نشده است و هنوز هم نوع جدیدی از کودتاگرایی در هیات حاکمه آمریکا جاری است و امروز دوباره همان ذهنیت کودتایی را می‌بینیم که در پس تحریم ظریف عمل می‌کند.

وی یادآورشد: ما خوشحالیم که قدرت جامعه مدنی ما به اندازه‌ای است که حمایت از ظریف، حمایت از دولت و ملت و حمایت از تمام نهاد‌های حاکمیتی در برهه‌های مختلف در مقابل زورگویی‌های آمریکا را به دنبال داشته است و امروز هم این جامعه پیشتاز مقاومت در مقابل زورگویی آمریکا شده است.

سخنگوی دولت با بیان این که این اقدام آمریکا خلاف همه روند‌های دیپلماتیک اتفاق بی‌سابقه‌ای هم در تاریخ دیپلماسی جهان است، تصریح کرد: اینکه دولتی دائماً ادعای مذاکره کند و بعد وزیر خارجه همان کشور را که دعوت به مذاکره می‌کنند تحریم کنند اگر مضحک نیست پس چیست؟ در دیدار با یک سناتور از او دعوت می‌کنند که به ملاقات بیاید و سپس او را تحریم می‌کنند.
 

وی اضافه کرد:به اعتقاد ما این تحریم نشان می‌دهد که سیاستمداران کاخ سفید موضوعات را قدری هم شخصی کردند، این ادعا از روزی که این تیم در آمریکا به قدرت رسید و در مورد ظریف صحبت‌هایی را بیان کردند کاملاً حسادت‌های کودکانه و شخصی هم در آن نمایان بود.

ربیعی گفت: ظریف هراسی آمریکا از یک سو هراس از منطق و از سخنان محکمه پسند ایشان را به نمایش گذاشته و از سوی دیگر ریشه در تلاش آن‌ها برای القای دو دولتی در ایران دارد. اما آمریکا باید بداند از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران دکتر ظریف مسئول سیاست خارجی است، هم مسئول دیپلماسی عمومی ماست و هم مسئول دیپلماسی امنیتی و هر مسیر دیپلماتیک باید از مسیر ایشان باید بگذرد همه مسیر‌ها باید از طریق ایشان بگذرد. وی یادآورشد: این که آمریکایی‌ها ظریف را تحریم کردند خودشان را از گفتگو و دیپلماسی محروم کرده‌اند.

ظریف معتمد نظام و رهبری است

سخنگوی دولت افزود: بر خلاف اظهارات تفرقه افکنانه ترامپ ظریف معتمد نظام و رهبری است. ایستادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد کل نیرو‌های مسلح و ارتش و از همه بیشتر و مداوم‌تر رهبری معظم انقلاب در پشتیبانی ظریف، یکپارچگی ملی ما علیه کاخ سفید را نشان می‌دهد.
ربیعی گفت: این اقدام آمریکا، وحدت داخلی ما را تشدید کرده است و واکنش منفی جامعه جهانی را هم در پی داشته است. سازمان ملل متحد نکوهش کرده است، اتحادیه اروپا و بسیاری از کشور‌ها اعلام کرده اند که این تحریم‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند. داخل هیات حاکمه و میان احزاب آمریکا هم مناقشه بر سر این تحریم شکل گرفته است.
وی یادآورشد: از این پس این تحریم یک نماد و سندی محکم بر ناکامی آمریکا در منزوی سازی ایران هم تبدیل شده و صدای ظریف به مثابه زبان گویا و توانمند، قوی‌تر و پر طنین‌تر از گذشته شنیده خواهد شد.
سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: اخیرا هم شاهد حمایت مقام معظم رهبری برای چندمین بار از آقای ظریف بوده ایم که این حمایت‌ها هم نشان دهنده تحلیل نادرست کاخ سفید از تحولات داخلی ایران است.

علی ربیعی در نشست خبری خود با اهالی رسانه با اشاره به تحریم ظریف از سوی آمریکا، اظهار کرد: این تحریم نشان می‌دهد آمریکایی‌ها موضوع را شخصی کرده اند و تیمی که امروز در آمریکا روی کار آمده است، از ابتدا سخنانی درباره ظریف بر زبان آورد که امروز نشان می‌دهد تحریم وی جنبه شخصی و کودکانه دارد.


اپلیکیشن قیمت مصوب صد قلم کالای ضروری در اختیار مردم قرار می‌گیرد

سخنگوی دولت با اشاره به برگزاری جلسه‌ای در شورای مشاوران رئیس جمهوری اظهار کرد: اپلیکیشنی که در آن صد قلم کالای ضروری مردم با قیمت مصوب آنان اعلام می‌شود در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و هرکس هر جا تخلفی دید می‌تواند آن را گزارش کند و نیز اینکه برخورد با تخلفات شبیه اسنپ شده است و نزدیکترین مامور برای رسیدگی به آن اعزام می‌شود.
 


هیچ موردی از کسری یا گم شدن ارز وجود نداشته است

وی با بیان اینکه در مورد گم شدن ارز‌های دولتی طبق گزارش‌های واصله و پیگیری‌های وزیر بهداشت، هیچ موردی از کسری یا گم شدن ارز وجود نداشته است، اظهار کرد: همانگونه که ادعا کردیم از یک سنت هم نمی‌گذریم و همچنان پیگیری هایمان در این زمینه ادامه دارد و گزارش آن را به مردم ارائه می‌کنیم.

ربیعی تاکید کرد: هرکس از فرصتی برای تحصیل در خارج از کشور یا داخل آن، استفاده کرده باشد، عملی مذموم است. رانت تحصیل و بورس‌های تحصیلی که وجود داشت، هیچکدام زیبنده نیست و باید همین الان با آن برخورد شود.

به دنبال عکس گرفتن در مذاکره نیستیم

سخنگوی دولت با بیان اینکه اگر تروریسم اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه برداشته نشود، هیچ تصوری درباره مذاکره وجود نخواهد داشت، اظهار کرد: ما به دنبال عکس گرفتن در مذاکره نیستیم. اگر آنان به دنبال مذاکره کردن و گرفتن عکس یادگاری برای مباحث داخلی خود و انتخابات شان هستند، ما اسیر بازی آنان نمی‌شویم. ترامپ باید بداند که برای ایجاد امکان مذاکره باید تحریم‌ها را کنار بگذارد و دست از تروریسم اقتصادی بردارد.


برای فروش نفت به چین و روسیه بسنده نمی‌کنیم

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه ایران تا چه اندازه برای فروش نفت روی روسیه و چین حساب کرده است، اظهار کرد: چین و روسیه همانطور که انتظار می‌رفت از تحریم‌های آمریکا تبعیت نکردند و با وجود فشار‌های که به شرکت‌های شان وارد شد از این تحریم‌ها حمایت نکردند که ما از آنان و هر کشور دیگری که به این تحریم‌ها پاسخ منفی داده است تشکر می‌کنیم و فرصت ارتباط با آنان را غنیمت می‌دانیم. البته ما فقط به چین و روسیه بسنده نمی‌کنیم و کشور‌های دیگری را هم برای ارتباط گرفتن در این زمینه در نظر داریم.

نظر دولت مشارکت بالا در انتخابات آتی است

وی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی تلاش دولت برای حضور جریان‌های سیاسی گوناگون در انتخابات اظهار کرد: ما در مجموعه دولت نظرمان بر مشارکت بالا در انتخابات آتی است. ما از اینکه دیدگاه‌های مختلفی که در چارچوب نظام هستند در انتخابات شرکت کنند، استقبال می‌کنیم و دولت بدون دخالت در انتخابات، از حضور این گروه‌ها در انتخابات حمایت می‌کند. وزیر کشور هم تلاش می‌کند که تنوع بیشتری را در انتخابات شاهد باشیم.

وزارت کار مکلف به شناسایی دهک‌های بالا برای حذف یارانه است

سخن‌گوی همچنین دولت در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی حذف دهک‌های بالا برای پرداخت یارانه‌ها، گفت: وزارت کار مکلف است که این گروه‌ها را شناسایی کند و پیش از این هم پنج میلیون نفر حذف شدند و الان هم اگر کسی در تور شناسایی قرار گیرد که در دهک‌های بالا باشد، حذف خواهد شد. هرچند که بخش عمده‌ای از این گروه حذف شده اند.

سخنگو روز خبرنگار را تبریک گفت

علی ربیعی با اشاره به در پیش رور بودن روز خبرنگار گفت: از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران این روز را به همه خبرنگاران در روزنامه ها، خبرگزاری‌های مکتوب و تصویری تبریک می‌گویم. همه آن‌هایی که پشت دوربین هستند، فیلم می‌گیرند، آن‌هایی می‌نویسند، قلم به دست می‌گیرند، تبریک می‌گوییم.

وی به مشکلات خبرنگاران پرداخت و افزود: امیدوار هستیم که سه مسئله روزنامه نگاری ما یعنی مسئله امنیت شغلی و امنیت قلم و معیشت را هم با هماهنگی و همکاری‌هایی که نهاد‌های صنفی روزنامه نگاری و مطبوعات در ایران شکل گرفته با دولت بتوانیم روز به روز بهتر کنیم و زندگی روزنامه نگاری را به زندگی بی دغدغه‌ای تبدیل کنیم.

سخنگوی دولت افزود: من هم به عنوان یک همکار قدیمی رسانه مطمئن هستم شرایطی که روزنامه نگاری ما دارد از تلاش برای جریان سالم و پرمسئولیت نوشتن هیچ گاه دریغ نکرده اند. در روز خبرنگار، یادی می‌کنیم از شهید صارمی و علاوه بر این که این روز را پاس می‌داریم، به اعتقاد من بهانه این روز می‌تواند به شروع یک نهضت و تلاش از درون جامعه روزنامه نگاری ما مقابله با آن‌هایی که بد می‌نویسند، افشاگرانه و بی حرمتانه می‌نویسند و در این روز‌ها هم زیاد شاهد آن هستیم، باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °