روش جدید ترمیم زخم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:32 - شنبه 18 مرداد 1399
کد خبر : ۷۱۷۲۱۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
پژوهشگران شیوه‌ای نوین ابداع کردند که همزمان با تسریع ترمیم زخم از ایجاد عفونت نیز جلوگیری می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سه نفر از پژوهشگران دانشگاه آریزونای شمالی، تکنولوژی‌ای ابداع کرده‌اند که ضمن تسریع درمان زخم، خطر بروز عفونت را کاهش می‌دهد.

دانشمندان این تکنولوژی که به تازگی ثبت شده را با گنجاندن مواد ضدمیکروبی موسوم به مایعات یونی (Ionic Liquid) در ستون‌های درمان زخم، ساختند. افزودن مایعات یونی دستگاه درمان زخم را استرلیزه کرده و به ستون‌های حاصل امکان مقابله را با کلونی سازی‌های طیف مختلفی از پاتوژن‌های میکروبی، می‌دهد. پژوهشگران پیش‌بینی می‌کنند که چنین تدبیری خطر عفونت زخم را در جریان فرآیند بسته شدن، نیز کاهش می‌دهد.

«خواص شیمیایی منحصر به فرد مایعات یونی به عنوان یک روش درمانی در مبارزه با تشکیل زیست لایه، فواید زیست شیمیایی قابل توجهی را به همراه دارد.»

مایعات یونی نمک هستند، اما برخلاف نمک طعام در دمای اتاق و طیف دیگری از دما‌های وابسته به سیستم‌های زنده، مایعند. به همین دلیل معمولا از این ترکیبات با عنوان نمک‌های آلی مذاب (molten organic salts) یاد می‌شود. مایعات یونی به سبب قابلیت سازگاری با دما، کاربرد‌های گوناگونی دارند. یکی از این کاربرد‌ها شکست لایه بیوپلیمری محافظتی کشیده شده بر روی زیست لایه‌های میکروبی و خنثی‌سازی سلول‌های زیرین آن است.

محققان در جریان مطالعات خود، پروتکلی برای ایجاد ستون‌های حاوی مایعات یونی ارائه کردند و نشان دادند که نوعی از این مایعات قادر است حتی در حضور غلظت بالای پاتوژن‌ها، جلوی آلوده شدن خود ستون‌ها را بگیرد.

محققان امید دارند که در نهایت این ستون‌ها شرایط را برای بیمارانی که زخم‌های جدی دارند، بهبود بخشند.
 
تکنولوژی مورد استفاده پژوهشگران در ساخت این ستون‌های پروتئینی از پروتئین‌های خود پوست استفاده می‌کند که فرآیند بهبود طبیعی بهبود زخم را تسهیل می‌کند.
برچسب ها: دیابت ، زخم ، ترمیم ، عفونت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۳°