رانت خواری در کشور ما ارزش نیست

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:25 - جمعه 04 بهمن 1398
کد خبر : ۷۱۷۲۵۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
یک فعال اجتماعی می گوید: خوشبختانه رانت خواری هنوز در کشور ما ارزش نشده است و اگر حقوق کسی را بپرسند همچنان از بیان آن خجالت می‌کشد؛ بر این اساس، می‌توان با آن مبارزه کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عبدالله گنجی تحلیلگر مسائل اجتماعی در برنامه تیتر امشب با موضوع "پیوند مردم و مسئولان، توصیه‌ها و پیشنهادها" گفت: از همان ابتدای تشکیل جمهوری اسلامی، این باور در انقلاب اسلامی شکل گرفت که حاکمان مانند مردم زندگی می‌کنند، اما پس از جنگ تحمیلی، بین مسئولان و مردم فاصله ایجاد شد.

او به بیانات رهبری در این باره اشاره و تصریح کرد: طبق فرمایشات ایشان، برخی این چند سالی که مسئول هستند را به عنوان طعمه استفاده می‌کنند و این به معنی رانت است یعنی از مزیت‌هایی که سایر مردم ندارند استفاده می‌کنند.
 
رانت خواری در کشور ما ارزش نیست
گنجی ادامه داد: البته این مسائل از زمان پیامبر هم وجود داشته است، به عنوان مثال کسانی در جنگ‌ها و مواقع حساس در کنار پیامبر بودند، اما رانت خواری هم می‌کردند که مذموم حضرت بود.

این فعال اجتماعی افزود: خوشبختانه این مسائل هنوز در کشور ما ارزش نشده است و اگر حقوق کسی را بپرسند همچنان از بیان آن خجالت می‌کشد؛ بر این اساس، می‌توان با آن مبارزه کرد.

او گفت: اگر به تفاوت‌های نظام جمهوری اسلامی با سایر نظام‌ها توجه کنیم، متوجه می‌شویم نظام کاخ نشینی در بسیاری از آن‌ها عادی است، اما در کشورما به دلیل دینی بودنش، این گونه نیست.

گنجی ادامه داد: اگر پسوند اسلامی از جامعه‌ای رخت ببندد، مثل آن مانند دندانی توخالی خواهد شد که ظاهری زیبا، اما درونی فاسد دارد.

محمد خدادی تحلیلگر مسائل اجتماعی دیگر میهمان برنامه دراین باره تشریح کرد: هرکجا منطبق با شرایط روز نتوانستیم خود را با زمان و مکان به روز و مدل اقناعی را پیاده کنیم و اقدامات ما جنبه تبلیغاتی پیدا کرد، دچار اختلال شدیم.

او گفت: در دوره‌ای اسم بر محتوا ارجحیت داشت، اما امروز محتوا‌ها بر اسامی می‌چربد؛ به این معنی که اگر امروز ساده زیست باشی، اما کارایی ضعیفی داشته باشی، این دیگر بین مردم جوابگو نیست.

رانت خواری در کشور ما ارزش نیست
خدادی افزود: به عنوان مسئول باید از شعار‌ها فاصله بگیریم تا اقناع اثرگذار شود، باید شفاف باشیم، اگر در این شرایط مردم را دانا و توانا و اگاه به امور بدانیم و رفتار‌ها منبعث از یک واقعیت باشد، موفق خواهیم بود.

این فعال اجتماعی ادامه داد: ما باید مردم را بازیگر اصلی انقلاب بدانیم و به آن‌ها سهمی از اداره کشور بدهیم، آن‌ها را به این باور برسانیم و در برابر ان‌ها اقناعی عمل کنیم تا به مقصود واقعی انقلاب خواهیم رسید.

احمد توکلی فعال سیاسی در ادامه این برنامه در گفتگوی تلفنی در خصوص تلقی مردم از مسئولان اظهارنظر کرد: اگر مردم، مسئولان را دانا، توانا و دلسوز خود بدانند؛ با آن‌ها همراه می‌شوند. تجمل گرایی و اشرافیگری بین مردم و مسئولان شکاف ایجاد می‌کند.

رانت خواری در کشور ما ارزش نیست
 
او افزود: اگر در این مسیر  اقناع نباشد و مسئولان با مردم از موضع بالا رفتار کنند، جواب نخواهند گرفت.
 
توکلی ادامه داد: دوری مردم از مسئولان ریشه اتفاقات اوایل انقلاب ریشه دارد. آنها بخاطر امنیت خود، نیروهای حفاظت در کنار خود قرار دادند و همین باعث تکبر و شکاف میان آنها با مردم شد که این سیستم باید برچیده شود. 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۶°