ایران جزو 10 کشور دارای فناوری طب بازساختی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:53 - پنجشنبه 21 آذر 1398
در حمله انتحاری با خودروی انفجاری به نيروهای بسيج مردمی در حومه سامراء، هفت تن شهيد شدند
کد خبر : ۷۱۷۳۶۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۴
ایران جزو 10 کشور جهان است که به فناوری طب بازساختی با مهندسی سلول دست یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: سه دستاوری که امروز از آن رونمایی شد،  2 دارو در حوزه انسان و دام و پروژه ای در زمینه علوم انسانی و وضعیت خانواده بود که رونمایی شد.

 او افزود: در پیمایشی که از سوی جهاد دانشگاهی انجام شده اطلاعات درست و دقیقی از وضعیت خانوار در اختیار سیاستمداران و برنامه ریزان قرار می دهد. 

همچنین گزارشی از ارائه چند طرح پزشکی جدید و چند طرح فناورانه نیز به رئیس جمهور و وزرای حاضر در جلسه داده شد.

ایران جزو 10 کشور دارای فناوری طب بازساختی
 

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: یکی از مشکلات ما اعتماد نداشتن به توان داخلی است که برخی به باور مدیران برمی گردد که به توان داخل اعتماد ندارد، برخی به علت علت نبود زیرساخت ها، برخی به علت به خرید خارجی و مزایای خرید خارجی است برخی نیز به دلیل روی آوردن به خرید خارجی است که مجموعه این عوامل و در کنار آن برخی اختلافات سیاسی منجر به این شده که نتوانیم برنامه ریزی های دراز مدت داشته باشیم و پروژه ها را با مشکل مواجه کرده است. 

او افزود: به نظر می آید برای شکل گیری دانشگاه علم و فناوری اراده ملی در کشور شکل نگرفته است. همیشه در اجرای پروژه های بزرگ مهندسی پایه در مرحله پایین قرار گرفته است و این موجب شده طراحی ها را به خارجی ها واگذاری کنیم و سیر وابستگی  ادامه داشته باشد. 

برای هر صنعتی متناسب با برنامه های توسعه ای می توانیم وابستگی ها در مهندسی پایه، تجهیزات را مشخص کنیم تا با برنامه ریزی لازم به دانش پایه برسیم ؛ این موضوعی است که سالهاست از آن غفلت کرده ایم و بازار را راحت به خارجی ها واگذار کرده ایم. 

به طور مثال می توانیم برای خط ریلی در مقابل دادن ساخت واگن را به خارجی ها امتیاز انتقال فناوری را از خارجی ها بگیریم.

طیبی رئیس جهاد دانشگاهی گفت: در حوزه کشاروزی یکی از موضوعاتی که به نتیجه مثبت رسیده ایم بذرهای هیبریدی است که دانش آن بومی شده است. 

 او افزود: در پرورش ماهی در قفس که امکان تولید تا یک میلیون تن ماهی درسال وجود دارد این دانش را به دست آورده ایم و اعلام کردیم که می توانیم در بچه ماهی و غذای ماهی صاحب دانش بشویم.

همچنین در حوزه پزشکی نیز برای چند فناوری اعلام آمادگی کردیم که رئیس جمهور نیز از دستاوردهای فناورانه استقبال کردند. معاونت علمی فناوری نیز طراحی ناوگان ریلی را به جهاد دانشگاهی واگذار کرده است که کار خوبی است. 

او افزود: رئیس جمهور نیز برای واگذاری چند ماموریت بزرگ در طرح های فناورانه به جهاد دانشگاهی استقبال کردند.

طبیبی گفت: یکی از چالش های پیش رو تامین مالی برای تکمیل پروژه هاست که می توانیم با سوپسیدهای لازم پول سرگردان در جامعه را به سمت تولید ببریم.

او افزود: به دانش جداسازی آب و آب نمک از نفت استحصال شده نیز دست یافته ایم که مورد استقبال وزارت نفت قرار گرفته است.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: تحریم باعث شده اتکا به توان داخل داشته باشیم و در این زمینه حرکات خوبی انجام شده است.

غلامرضا اسماعیلی‌جاوید مدیرکل دفتر تخصصی پزشکی جهاد دانشگاهی دیگر مهمان برنامه گفت: داروی گاما پروتئین نوترکیب برای درمان اسهال در دام یکی از 2 دارویی است که امروز رونمایی شد که محققان پژوهشکده زیست فناوری رویان موفق شدند ترکیبی از پروتئین نوترکیب تولید و به مرحله تجاری برسانند. همچنین دارویی برای برخی عوارض گوارشی دیگر دارویی بود که در خط تولید قرار گرفته است امروز رونمایی شد.

ایران جزو 10 کشور دارای فناوری طب بازساختی
 

او افزود: در قدیمی ترین حوزه پزشکی در تولید مثل و خدمات بالینی و راه اندازی مراکز درمان ناباروری وارد شده ایم که یکی از پیچیده ترین ها در امور پزشکی است. 

جهاد دانشگاهی با اتصال به  دانشگاه ها و جذب نیروهای متخصص مراکز درمان ناباروری را راه اندازی کرد و دانش آن را بومی کرده که با راه اندازی مراکز درمان بهترین خدمت را به مردم ارائه می دهند.

او افزود: متوسط میزان موفقیت در مراکز ناباروری 30 تا 40 درصد است که یک رتبه بسیار خوب در مراکز درمان ناباروری محسوب می شود. یکی از قطب های حوزه ناباروری موفقیت ها در حوزه خدمات بوده که از این دانش در حوزه دام استفاده کرده ایم که درحال حاضر جنین های دام با نژاد مشخص تولید، آماده و فریز می شود و هر زمان که دامدار بخواهد در اختیار او قرار می گیرد و دام جدید در شرایط بهتر ژنتیکی تولید می شود همچنین فناوری های مرتبط از جمله داروهای مرتبط در  پژوهشکده ها تولید می شود.

او افزود: مهندسی پروتئین و داروهای نوترکیب نیز برای داخل یکی از موفقیت هایی بوده است که با طراحی هایی در  داخل بخشی از نیازهای  داخل برطرف می شود. 

مدیرکل دفتر تخصصی پزشکی جهاد دانشگاهی گفت: یکی از افتخارات در جهاد دانشگاهی با یک بینش صحیح که 15 تا 20 سال پیش در جهاد دانشگاهی شکل گرفت استفاده از طب بازساختی، مهندسی سلول و سلول های بنیادی است. 

بعد از 15 سال، اولین کارخانه تولید سلول در خاورمیانه درپژوهشکده رویان سال گذشته افتتاح شد که در طب بازساختی با مهندسی سلول می توانیم سلول را برای بخش آسیب دیده و برای ترمیم آماده کنیم.

او افزود: ایران جز 10 کشور جهان است که به این فناوری دست یافته است و 3 محصول ما در این زمینه برای عرضه در بازاز مجوز وزارت بهداشت را گرفته است.

او افزود: سلول های بنیادی بعنوان سلول هایی که می توانندتمایز پیدا کنند در جهان از اهمیت زیادی بر خوردار است. در حوزه کارازمایی بالینی  نیز خبرهای خوبی در راه است وبا استفاده از فناوری مهندسی جز 3 یا 4 کشور جهان در درمان بیماری های صعب العلاج به ما کمک خواهد رد.

در استفاده از پوست سلول و کاربرد ترمیم زخم ها نیز وارد فاز تولید شده ایم که برخی به بازار وارد شده اند.

در حوزه سرطان نیز به خصوص سرطان سینه که از شایع ترین سرطان های بانوان است وارد شده ایم و مجموعه ای را شکل داده ایم که مدلی برای درمان آن در سراسر کشور تهیه شده است که در کنار آن فناوری های مبتنی بر تشخیص در حوزه درمان نیز تولید می شود.

اسماعیلی‌جاوید درباره شیمی درمانی نیز گفت: با استفاده از دانش بومی و براساس اطلاعات روز دنیا کیتی در پژوهشکده رویان برای دستیابی به عوارض شیمی درمانی طراحی شده است.

در حوزه گیاهان دارویی نیز توفیقات خوبی داشته ایم که حوزه کشاورزی در کنار حوزه پزشکی توانسته هابی را برای تولید بومی گیاهان بومی و عصاره گیری گیاهان داریی معرفی و قابل استفاده داشته باشد.

 

برچسب ها: جهاد دانشگاهی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۹°