مشکلی در ترخیص کالا‌ها در بنادر وجود ندارد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:09 - چهارشنبه 20 آذر 1398
موافقت هیئت دولت با اختصاص ۱۰ میلیارد ریال برای جبران هزینه‌های درمان و معیشتی آسیب‌دیدگان زلزله سال ۹۶ کرمانشاه رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور: برخی کشورها برای اغتشاشات آبان‌ در ایران حساب ویژه‌ای باز کرده بودند واعظی (در حاشیه نشست هیئت دولت): سفر آقای روحانی به ژاپن با دعوت شینزو آبه صورت می‌گیرد وزیر راه و شهرسازی (در حاشیه نشست هیئت دولت): ۶۰ درصد افرادی که تاکنون در طرح ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، مشمول هستند اسلامی: ثبت‌نام طرح ملی مسکن در ۱۷ استان و ۲۱۸ شهر صورت گرفته است وزیر راه و شهرسازی: ظرفیتی که برای ۴۰ شهر پیش‌بینی کرده بودیم، متناسب با نیاز مردم بوده است اسلامی: در بقیه شهرها باید ظرفیت‌های جدید پیش‌بینی کنیم وزیر ارتباطات (در حاشیه نشست هیئت دولت): حمله بزرگ سایبری اخیر علیه زیرساخت‌های کشور با سپر امنیتی دفع شد آذری جهرمی: توسعه شبکه ملی اطلاعات را با جدیت پیش می‌بریم وزیر ارتباطات: هدف شبکه ملی اطلاعات، رشد اقتصادی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال است، نه قطع اینترنت شکایت‌های مردم از شرکت‌های ارزش‌افزوده جمع‌آوری و در دادسرا ثبت شده است آذری جهرمی: شرکت‌های ارزش افزوده هیچ مجوزی از وزارت ارتباطات ندارند وزیر نیرو (در حاشیه نشست هیئت دولت) از تعیین چهار طرح دیگر برای استفاده از خط اعتباری روسیه خبر داد وزیر صنعت: درج نشدن قیمت روی کالا‌ها تخلف است صدور جواز تأسیس واحدهای تولیدی در هشت ماه گذشته نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۶ درصد افزایش داشته است رحمانی: همچنین در این مدت تقاضا برای ایجاد واحدهای صنعتی نیز افزایش یافته است
کد خبر : ۷۱۷۴۶۶
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۱
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران می گوید: مشکل خاصی در ترخیص کالا‌های وارد شده به بنادر وجود ندارد و هر آنچه اظهار شود در صورتی که موانع قانونی نداشته باشد ترخیص می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهرداد جمال ارونقی در گفتگوی ۱۸:۳۰ با بیان اینکه خروج کالا از اماکن گمرکی، نیازمند انجام تشریفات گمرکی است، افزود: تشریفات گمرکی، به اظهار کالا به گمرک و تسلیم اظهارنامه صاحب کالا یا نماینده قانونی او بستگی دارد.

او در این باره به پیشنهادات خود برای روان سازی ترخیص کالا‌های اساسی ضروری و اقلام واحد‌های تولیدی اشاره کرد و گفت: نخستین پیشنهاد به قرارگیری اظهارنامه‌های کالا‌های تولیدی و اقلام اساسی در مسیر سبز اظهارنامه مربوط است که در این باره برای بررسی‌های بیشتر نیز کمیته‌ای شکل گرفته است.

گمرک
پیشنهاد دوم درباره کارشناسان مجازی است و بررسی‌هایی که درخصوص کالا‌های تولیدی و اقلام واسطه‌ای خط تولید صورت می‌گیرد، که اقلام با این کارشناسان سیستمی بررسی و کالا‌ها ترخیص می‌شوند.

پیشنهاد سوم نیز به اقلام اساسی و بررسی کارشناسان بر روی آن‌ها مربوط می‌شود که بر این اساس اسامی کارشناسان بررسی کننده در گمرکات برای مراجعه کنندگان مشخص می‌شود، تا آن‌ها در جریان روند ترخیص کالای خود قرار بگیرند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با بیان اینکه مشکل خاصی در ترخیص کالا‌های وارد شده به بنادر وجود ندارد، گفت: بعد از اظهار کالا به گمرک ترخیص صورت می‌گیرد و هر آنچه اظهار شود در صورتی که مشکل قانونی نداشته باشد ترخیص می‌شود.

او گفت: فرایند ترخیص کالا برای هر کالا متفاوت است، اما در مجموع این روند مستلزم اخذ مجوز‌های قانونی لازم بوده که برعهده واردکنندگان خصوصی و دولتی است و پس از این اقدام لازم است متقاضیان به گمرک مراجعه کرده و کالای خود را اظهار کنند.

سید حسین معروف عضو اتاق ایران دیگر میهمان برنامه در ارتباط تلفنی گفت: گذاشتن کالا‌های اساسی و تولیدی در مسیر سبز موجب تسریع در ترخیص کالا‌های اساسی برای تولید کنندگان خواهد شد.

او افزود: بر این اساس و با توجه به اینکه تشریفات رسمی به حداقل می‌رسد، کالا‌های اساسی از گمرکات با سرعت بیشتری ترخیص می‌شوند.

گمرک
معروف ادامه داد: کالایی که در ثبت سفارش ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرد، وقتی پیش فروش شده باشد ممکن است در فرایند‌های بعدی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به مشکل بربخورد و تولیدکننده مجبور شود کالا را با ارز نیمایی وارد کند که این نیز مشکلاتی به همراه دارد.

عضو اتاق ایران درباره راه‌های تسهیل ترخیص گفت: گمرک به عنوان آخرین نقطه‌ای که صاحبان کالا به آن مراجعه می‌کنند همیشه مورد سوال است؛ اما عملکرد، بخشنامه‌ها و سازمان‌های دولتی درباره کالا، گمرک را مورد سوال قرار داده در صورتی که گمرک نقشی ندارد.

او افزود: با توجه به اینکه درباره گمرکات به خصوص بنادر باید کار تخصصی و ویژه شود، استفاده از کارشناس مجازی در دفاتر گمرکی بدون سرکشی و دیدن مجموعه کالا‌ها خلاف قاعده کارکرد گمرک است؛ بنابراین تاکید واردکنندگان این است که گمرک کارشناس مجازی را که جزء چالش‌های اساسی است ساماندهی کند و در ارزش گذاری کالا‌های وارداتی تصمیم اساسی بگیرد.

سید حسین معروف افزود: انتظار می‌رود با توجه به هزینه‌های سامانه جامع گمرکی و مالیاتی، این دوسامانه به گونه‌ای به مردم کمک کنند که مشکلات به حداقل برسد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۰°