بزرگترین رسالت در خبرنگاری مرجعیت خبر است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:23 - يکشنبه 29 دی 1398
کد خبر : ۷۱۷۴۷۷
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۹
نبض ورزش؛
کارشناسان معتقدند: یک خبرنگار و خبرنویس با اشرافی که به خبر دارد باید با توجه به سرعت انتشار خبر مردم را به سمت مرجعیت خبر ببرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

غلامحسین زمان آبادی پیشکسوت رسانه ورزشی گفت: بر اساس پژوهشی که مرکز یونسکو انجام داده آدم باسواد را تعریف می کند. شخص باسواد فردی است که سواد عاطفی، ارتباطی، مالی، رسانه ای، سواد آموزشی و سواد رایانه ای داشته باشد.

بزرگترین رسالت در خبرنگاری مرجعیت خبر است
 

او افزود: بزرگترین مشکل جامعه ما این است که بی سوادها خبرنگار شده اند درصورتیکه خبرنگاری یک تخصص است که فرد با گذراندن دوره های مختلف خبرنویسی، تشخیص خبر  و سواد رسانه ای است که به این جایگاه می رسد. 

خبر امروزه به صورت شبکه های مجازی به دست افرادی افتاده که سواد رسانه ای ندارند بنابراین بزرگترین رسالت ما این است که در درجه اول خوب آموزش دهیم و خوب اطلاع رسانی کنیم و مردم را به سمت مرجعیت خبر ببریم.

زمان آبادی افزود: در این برهه از زمان که کار انبوه سازی در خبر اتفاق می افتد نیاز داریم که مرجعیت خود را نشان دهیم و بعنوان خبرنگار و خبرنویس با اشرافی که به خبر داریم باید با توجه به سرعت انتشار خبر بردن مردم را به سمت مرجعیت خبر ببریم.

رضا خسروی سردبیر بخش ورزشی خبرگزاری مهر گفت: صنفی که در آن قرار داریم در کشورهای دنیا از نظر حقوقی و معنوی در جایگاه بالایی قرار  دارد و برای رسیدن به آن سلسله مراتبی را باید طی کرد که در کشور ما وجود ندارد و ورود به حرفه خبرنگاری دارای چارچوب خاصی نیست و هرکسی می تواند به راحتی وارد این حرفه و صنف شود. 

بزرگترین رسالت در خبرنگاری مرجعیت خبر است
 

در گذشته افرادی وارد این حرفه می شدند که هم در رشته خود تخصص داشتند و هم قلم توانایی داشتند اما اکنون به دلیل افزایش نشریات و گستردگی فضا نیروهای تحصیل کرده در این صنف دیده نمی شوند.

او افزود: در موقعیت فعلی ورزش زنجیره ای وجود دارد تا خبر به مخاطب برسد بنابراین نظارت بر عملکرد کانال های خبری بسیار مهم است همچنین عملکرد بخش رسانه ای و فرهنگی باشگاه ها در آموزش نیروها مهم است. 

خسروی گفت: در گذشته روزنامه ها مرجع تایید کننده خبر منتشر شده بودند اما امروز خبرگزاری ها مرجع تایید خبرهای منتشر شده در فضای مجازی هستند اما به دلیل اینکه رسانه ها نیز از فضای مجازی تاثیر گرفته اند، نوع انعکاس خبر مهم است. 

علی عالی مدیر مسئول ایران ورزشی گفت: روزنامه نگاری یک فرایند مستمر آموزشی است اما سقفی و حداکثری در این زمینه وجود ندارد. 

بزرگترین رسالت در خبرنگاری مرجعیت خبر است
 

او افزود: نبود اطلاعات موجب می شود نمی توانیم تحلیل درستی در این زمینه داشته باشیم و وقتی تحلیل ها درست نباشد همه چیز به مشکل می خورد. امروز به دلیل جنگ بین اطلاعات و نگرش و گردش نادرست اطلاعات موجب شایعه و حواشی می شود و مخاطب نمی تواند از گردونه اطلاعات واقعیات را دریافت کند. 

علی عالی در ادامه افزود: مرجعیت برای رسانه های ورزشی لازم است و نگاه دنیا نسبت به روزنامه نگاری تمرین عملی است اما در جامعه ما این دیده نمی شود. وقتی نقشه راهی برای برگداندن مرجعیت خبر وجود نداشته باشد موفق نخواهیم بود. 

بزرگترین رسالت در خبرنگاری مرجعیت خبر است
 

حمید قاسمی استاد دانشگاه در ارتباط تلفنی درباره فرایند خبررسانی در زمینه ورزش گفت: باید بپذیریم که تحولات زیادی در دنیا در زمینه ژونالیسم اتفاق افتاده که سرعت این تحولات روز به روز بیشتر شده است. 

هرچقدرشرایط به سمتی پیش می رود که برای شهروند خبرنگار بسترها بهتر فراهم می شود بایدتفاوت بین شایعه و دروغ مشخص شود. ابهام در موضوع و اهمیت موضوع بین مردم مهم است بنابراین اگر بتوانیم ابهام را برطرف کنیم در زمینه کاهش بالارفتن ضریب شایعات کمک کنیم. 

برای یک خبرنگار در راستای وظایف حرفه ای شناخت سوژه در اولویت است بنابراین سرمایه گذاری در زمینه سواد رسانه ای در آموزش و پرورش مهم است. 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۳°