هدف گذاری تولید 1400 محصول نانو تا سال 1400

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:29 - جمعه 04 بهمن 1398
کد خبر : ۷۱۷۵۶۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۸
بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تا سال ۱۴۰۰، تعداد محصولات نانو به ۱۴۰۰ محصول خواهد رسید که به وسیله شرکت‌های ایرانی وارد بازار خواهند شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

رضا اسدی‌فرد معاون تجاری سازی ستاد فناوری نانو گفت: تا امروز 606 محصول به صورت تولید صنعتی به وسیله 217 شرکت فناوری نانوی ایرانی تجاری سازی و وارد بازار شد ه است.

او افزود: در سال 1400 برنامه ریزی ها به این صورت است که هرروز یک محصول ایرانی وارد بازار شود.

هدف گذاری تولید  1400 محصول نانو در سال 1400
 او افزود: فناوری نانو یک فناوری عمومی و جنرال است که در همه حوزه ها قابل استفاده است. پدیده نانو از زمانی مهم شد که مشخص شد وقتی کنترل مواد در سیستم ها به مقیاس اتم ها نزدیک می شود خواصی ظهور می کند که در توده ماده وجود ندارد.
 
به طور مثال؛ شیشه ای که در صنعت ساختمان استفاده می شود در وهله اول صاف به نظر می رسد اما وقتی با میکروسکوپ مشاهده می شود منافذی و لایه هایی دیده می شود که با فناوری نانو می توانیم به صورتی عمل کنیم که دیگر آلودگی و غباری در روی شیشه دیده نشود و ترکیبات ملکولی و اتمی شیشه مهندسی می شود. 

همچنین در الکترونیک با استفاده از فناوری نانو ارتقایی در الکترونیک داده می شود که حافظه از 10 گیگابایت به طور مثال به 10 هزار گیگا بایت تغییر می یابد. 

او افزود:در صنعت نفت استفاده از تکنولوژی های بزرگ زیاد وجود ندارد اما در صنعت ساختمان که بیشتر در دست مردم است نانو بیشتر پیشرفت داشته است. 

از 217 شرکت نانو، تمرکز 50  شرکت بر روی تجهیزات است. مهمتر از تجهیزات تحقیقاتی، ماشین آلات صنعتی است. در صنعت همیشه تحول وجود دارد بنابراین برای اینکه صنعت داشته باشیم باید ماشین آلات صنعتی را خودمان تولید و توسعه دهیم. 

او افزود: در نانو با توجه به برنامه ریزی ها نه تنها ماشین آلات کارخانه ها در کشور تولید می شود بلکه یکی از حوزه های صادرات ماشین آلات صنعتی است که صادر نیز می شود همچنان که در سال 96 حدود 69و نیم میلیون دلار صادرات محصولات نانو شامل ماشین آلات صنعتی، داروهای صنعتی بوده است که در مجموع در 3 سال گذشته به 45 کشور صادرات محصولات نانو به داشته ایم. 

مجموع فروش محصولات نانو در 5 سال گذشته هرسال نسبت به سال قبل بیش از 2 برابر رشد داشته است و این رشد به این علت است که این محصولات برای مردم جذاب  هستند و کاربرد بیشتری دارند.

او افزود: توسعه محصول در دل شرکت ها انجام می شود اولویت پروژه ها براساس نیاز مردم و فرصت است، ما بعنوان ستاد نانو چتر حمایتی در شرکت های نانو هستیم.

معاون تجاری سازی ستاد فناوری نانو گفت: تمرکز در سه حوزه صنعتی به دلیل پتانسیل بیشتر در اثر گذاری اقتصادی نانو بیشتر است.

در حوزه ساختمان سازی و سد سازی، سلامت و بهداشت، آب و محیط زیست همچنین در حوزه نفت و انرژی، گاز و پتروشیمی بعنوان یک مزیت در کشور بیشتر مورد توجه قرار گرفته است چون صد درصد کاتالیست های نسل جدید مبتنی بر نانو هستند.

هدف گذاری تولید  1400 محصول نانو در سال 1400
 فرهاد بخشی مدیرعامل شرکت نانو فناور در ارتباط تلفنی درباره حمایت های ستاد از شرکت های فناوری نانو گفت: کارگروه صنعت و بازار در مرحله اول کار گزینشی در انتخاب طرح ها را انجام می دهند و بخش اول حمایتی به این صورت است که هسته فناوری به شرکت تبدیل می شود.
 
 او افزود: بعنوان شرکت نانو فناور، با حمایت های مالی و ارتباط با بخش صنعت و تبدیل مجوزهای لازم برای شرکت بزرگ نانو مورد حمایت قرار گرفته ایم.

او افزود: شرکت های مدنظر به وسیله کارگروه در ارتباط هستند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۶°