ساختمانها را باید مجری ذیصلاح بسازد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:45 - سه‌شنبه 04 آذر 1399
کد خبر : ۷۱۷۶۸۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۶
عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان کشور: با گفتگوهایی که با شهرداری کرده ایم توافق شد که شناسنامه فنی و ملکی ساختمان برای تمامی واحد‌های که تازه ساخته می‌شوند از جمله واحد‌های زیر ۵۰ متر هم اجباری باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بیژن خطیبی در برنامه گفتگوی 18:30 دقیقه شبکه خبر با بیان این که ریشه برخی از تخلفات برمی گردد به سازنده ساختمان گفت: لازم است ساختمان را مجری ذیصلاح بسازد و برخی از مشکلاتی که الان وجود دارد این است که ساخت و سازها سنتی است و سازنده صلاحیت کافی برای ساخت و ساز ندارد. 
عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان این که ناظر سال های سال در قبال امضایش مسئولیت دارد افزود: بسیاری از مشکلات ربطی به ناظر ندارد و اشکال کار در اجرای کار است که باید با سپردن کار ساخت و ساز به ذیصلاحان حل شود. 
 
ساختمانها را باید مجری ذیصلاح بسازد
او با بیان این که ساختمان نیاز به مهندسان برف و مکانیک هم دارد گفت: من از دوستان وزارت صمت خواهش می کنم که در امتحانات، مهندسان برق و مکانیک را هم فرخوان کنند زیرا برق ساختمان هم قلب ساختمان است. 
خطیبی با بیان این که سامانه مجریان به زودی با حضور شهرداری راه اندازی می شود افزود: سامانه اینترنتی صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در ماه گذشته رونمایی شد، با استفاده از این سامانه تمامی ساختمان‌هایی که پروانه ساخت دریافت می‌کنند باید شناسنامه فنی و ملکی را دریافت کنند.
او افزود: از تیرماه امسال هیچ ساختمان جدیدی بدون شناسنامه فنی و ملکی پایان کار دریافت نمی‌کند و در این رابطه شهرداری تهران هم همکاری لازم را انجام می‌دهد.
عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه در گذشته صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان سلیغه‌ای بود گفت: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان تنها برای واحد‌های بیش از 2 هزار متر صادر می‌شد، اما هم اکنون برای واحد‌های 40 تا 50 متری هم شناسنامه فنی و ملکی ساختمان صادر می‌شود.
او توضیح داد: صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان و همچنین مجری ذی‌صلاح طبق قانون نظام مهندسی و کنترل کیفیت ساختمان ضروری است، اما در این بین باید شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌ها همکاری‌های لازم را انجام دهند.
عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه در حوزه ساخت و ساز با وجود اینکه جزء قوانین معتبر به شمار می‌رود مغفول مانده است، افزود: حضور مهندسان دارای پروانه ترافیک در سال‌های گذشته از سوی وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شده، اما متاسفانه شهرداری‌ها برای حضور این مهندسان همکاری لازم را انجام نمی‌دهند.
خطیبی تاکید کرد: شرط صدور پایان کار برای ساختمان وجود شناسنامه فنی و ملکی است تا ما همواره شاهد آن هستیم که پایان کار از وی شهرداری‌ها صادر می‌شود.
 
ساختمانها را باید مجری ذیصلاح بسازد
 
مهدی صالحی مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران نیز با تایید این که مجری ساختمان باید ذیصلاح باشد گفت: راهکار قطعی برای کاهش تخلفات و جلوگیری از ساختمان سازی بی کیفیت، تدوین آیین نامه کنترل ساختمان است، الان به هم ریختگی ای در فرایند اجرا و نظارت وجود دارد، باید مرز دقیق بین نظام اجرای و فنی ملک و نظام نظارت و بازرسی دیده شود. 
صالحی گفت: ناظری که مالک معرفی می کند نمی تواند کارش را کامل و دقیق انجام دهد و ما به بازرس هم نیاز داریم. 
او با بیان این که هدف، برگه مهندس- مجری نیست و باید مشکلات انتخاب مجری ذیصلاح برطرف شود گفت: بحث مجری ذیصلاح است که می تواند فردی دیپلمه باتجربه کافی باشد، خواه فوق دیپلم و یا مهندس ارشد یا شرکتی دارای رتبه و ... و الزما بحث برگه مهندس- مجری نیست. 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۹°