کشت با آب های آلوده متوقف می شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۷۱۷۷۳۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
سخنگوی دولت گفت: موضوع کشت با آب های آلوده در جنوب تهران در هیئت دولت بحث و مقرر شد کشت با آب آلوده متوقف شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی ربیعی در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان این که دولت زیان کشاورزان را پرداخت خواهد کرد افزود: همچنین با متخلفانی که نسبت به رها سازی فاضلاب اقدام کنند برخورد می‌شود.


تشکیل کارگروه برای هدایت کشاورزان جنوب شهر تهران به آبیاری محصولات خود با آب سالم

سخنگوی دولت گفت: یک کمیته و کارگروه با مسئولیت وزارت کشور و عضویت وزارتخانه‌های بهداشت، جهاد کشاورزی، صنعت، نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست برای هدایت کشاورزان جنوب شهر تهران به آبیاری محصولات خود با آب سالم تشکیل شد.
کشت با آب های آلوده متوقف می شود
ربیعی در ادامه با اشاره به مصوبات جلسه امروز هیئت دولت اظهار داشت: امروز بحث کشت‌های با آب آلوده در جنوب تهران در جلسه هیات دولت مطرح شد، زیرا بخشی از صیفی جات و تره بار تهران از این آب‌ها تامین می‌شود.
 
وی تصریح کرد: هزینه نکاشته‌ها پرداخت خواهد شد و با آن دسته از متخلفان که به رها سازی فاضلاب در مسیر‌های منتهی به جنوب شهر اقدام کنند برخورد قاطع صورت خواهد گرفت.
 
ربیعی با بیان اینکه مصوبات و بحث‌های این موضوع در جلسه امروز انجام گرفت اظهار داشت: امیدواریم هم کشاورزان جنوب شهر تهران بتوانند کارشان را به خوبی انجام دهند و هم تهرانی‌ها از فرآورده‌های کشاورزی سالم بهره‌مند شوند.
 
وی افزود: گزارش دیگری که در حاشیه دولت مطرح شد مربوط به شهرداری تهران بود که خوشبختانه سه خط جدید مترو از جمله خطوط ۸، ۹ و ۱۰ آغاز به کار خواهد کرد و اقدامات لازم سامان داده شده است.
 
سخنگوی دولت تصریح کرد: از مجموع ۷۰ واگن سی کی دی که ترخیص شده بود ۲۸ واگن آماده شده و چهار رام قطار مترو شامل ۲۷ واگن در خطوط شش و هفت به شبکه ریلی اضافه شده است.
 
ربیعی افزود: امروز شهردار گزارش داد که چهار باغ تهران انشاء​الله در شمال مصلا کلنگ زنی خواهد شد و زیرگذر پل گیشا نیز تا پایان سال جاری افتتاح می‌شود. br/ وی تاکید کرد: با توجه به شلوغی و جمعیت زیاد در تهران باید این اهتمام را داشته باشیم که همه برای زندگی راحت‌تر تهرانی‌ها و آلودگی کمتر تهران دست به دست هم دهیم.

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین نوشت افزار ارزان قیمت
 
سخنگوی دولت از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین نوشت افزار ارزان قیمت و عرضه آن در مدارس در آستانه سال تحصیلی جدید خبر داد.

ربیعی درباره برنامه دولت برای عرضه لوازم التحریر ارزان قیمت به دانش آموزان گفت: برای تامین دفتر و لوازم التحریر، اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی محفوظ است و قیمت دفاتر تهیه شده از واردات کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومانی از طریق سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان تعیین خواهد شد و مقرر شده است که قیمت آن روی دفاتر درج و اطلاع رسانی شود.
 
 وی تاکید کرد: کارخانه‌ها و اتحادیه‌های تولید کننده دفاتر دانش آموزی هم مکلف شدند که میزان تولید دفاتر تهیه شده از کاغذ وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی را مشخص کنند و سهمیه در اختیار استان‌ها قرار گیرد.
 
ربیعی ابراز امیدواری کرد: با نظارت کامل بر تولید و عرضه دفاتر مشق و لوازم التحریر به ویژه برای عرضه در مدارس دولتی و مدارس مناطق محروم، نوشت افزار با قیمت مناسب در اختیار دانش آموزان قرار داده شود.
 
سخنگوی دولت همچنین از پرداخت قطعی پاداش بازنشسته‌ها و نیز اجرای طرح رتبه بندی معلمان از ابتدای مهر با تخصیص دو هزار میلیارد تومان خبر داد.
 
وی گفت: باوجود اشکال برخی نمایندگان مبنی بر ضرورت تصویب قانون در این زمینه، برداشت ما این است که طبق مجوز قانون برنامه و براساس تصمیم مجلس در چارچوب قانون بودجه،  نیازی به قانون جدید نیست چنانچه در سال ۹۶ هم ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافت و این طرح اجرا شده بود­.
 
ربیعی افزود: با توجه به این تفسیر از قانون، این اشکال درست نیست و طرح رتبه بندی معلمان اجرا خواهد شد. 
 
سخنگوی دولت ­ربیعی همچنین با اشاره به ارائه گزارش رئیس کل بانک مرکزی از بازدیدش از برخی بنادر به ویژه بندر امام خمینی در جلسه امروز هیات دولت گفت:­خوشبختانه بیش از ۳ میلیون تن کالا فقط در یکی از بنادر داریم.
 
وی افزود: بنابر گزارش آقای همتی تا نیمه مرداد امسال میزان واردات در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۶۹ درصد افزایش یافته است که این نشان می‌دهد تخصیص ارز سریع بود و تامین ارز لازم برای واردات کالا‌های اساسی در ابتدای امسال انجام شده است. 
 
ربیعی گفت: بنابر همین گزارش حجم نهاده‌های دامی و کالا‌های اساسی در بنادر ۹۰ درصد بیش از حجم این کالا در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.
 
وی افزود: در جلسه امروز هیات دولت تاکید شد که کالا‌های موجود در بنادر سریع‌تر به سراسر کشور منتقل شود.
 
سخنگوی دولت گفت: در جلسه امروز هیات وزیران همچنین تصمیم گرفته شد که هزار دستگاه کامیون با پلاک منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار با رعایت سایر قوانین بتوانند تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تا مرز میلک تردد کنند که هم کالا‌ها تخلیه می‌شود و هم برای مردم خوب سیستان و بلوچستان تعدادی شغل مناسب ایجاد خواهد شد.

مخالفت دولت با تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری
 
سخنگوی دولت با اعلام مخالفت دولت با تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری گفت: تشکیل وزارتخانه‌های جدید در شرایط فعلی کمکی به کاهش مشکلات نمی‌کند.
 
ربیعی در ادامه نشست خبری خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره تصویب طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و تایید آن از سوی شورای نگهبان، تصریح کرد: دولت موافق تشکیل این وزارتخانه نبود و نظرش را هم در این باره در مجلس اعلام کرد چرا که قطعاً این مصوبه بار مالی دارد و منجر به گسترش تشکیلات خواهد شد.
 
  وی افزود: معاون پارلمانی رئیس جمهور موظف به انجام مکاتبات لازم برای طی مسیر‌های قانونی شده است، ولی در صورت تصویب نهایی دولت قانون را اجرا خواهد کرد. 
 
سخنگوی دولت ادامه داد: قطعاً بزرگ شدن دستگاه‌های اجرایی مصادف با بهبود کار نخواهد بود از این رو تشکیل وزارتخانه‌های جدید در شرایط فعلی کمکی به کاهش مشکلات نخواهد کرد.
 
وی با اشاره به شرایط تحریمی کشور، افزود: میزان فواید وزارت بازرگانی برای کشور به اندازه‌ای بود که ما از دل وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی، وزارت خانه جدید را مولود بکنیم، انگیزه نمایندگان در تصویب وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی قابل احترام است، اما دولت معتقد است که این مصوبه نمی‌تواند به حل مشکلات کمکی کند.
 
ربیعی در خصوص احتمال ارجاع این مصوبه به شورای حل اختلاف گفت: در حال تصمیم گیری هستیم و معاون پارلمانی رئیس جمهور موضوع را پیگیری می‌کند.
 
وی همچنین درباره برنامه دولت برای کنترل افزایش بی رویه قیمت مرغ و لبنیات و حذف واسطه‌ها در این زمینه گفت: در دو ماه تابستان با توجه به فصل گرما معمولاً با مرگ و میر طیور مواجه هستیم علاوه بر اینکه با ابتلا به بیماری‌های جدید عموما مرغ‌ها در وزن کشی دچار مشکل می‌شوند.
 
او افزود: وزارت جهاد کشاورزی و قائم مقام بازرگانی وزارت صمت به دنبال کنترل قیمت‌ها بوده اند و اکنون نیز قیمت مرغ همان ۱۳۹۰۰ تومان مورد نظر دولت است.
 
ربیعی درباره اختلاف قیمت اعلام شده از سوی دولت و بازار گفت: تعدادی جوجه ریزی صورت گرفته است که به سرعت کاهش قیمت مرغ و بازگشت تعادل در بازار کمک خواهد کرد و حتی واردات نیز در دستور کار قرار گرفت تا تعادل قیمت را به بازار بازگرداند.
 
سخنگوی دولت ادامه داد: دیدگاه دولت برگشت قیمت به ۱۳۹۰۰ تومان است و تعزیرات نیز اقدامات لازم را انجام خواهد داد، منتهی در دو ماهه تابستان منطقی برای شوک وارد شده به قیمت مرغ وجود دارد چرا که ابتلای مرغ‌ها به بیماری و مشکل وزن کشی منجر به افزایش قیمت می‌شود، اما برنامه دولت همان قیمت مصوب اعلام شده است.
 
نظر شورای نگهبان درباره کنوانسیون مدیریت و امنیت پسماند‌های هسته‌ای
 
سخنگوی دولت با اشاره به کنوانسیون مدیریت و امنیت پسماند‌های هسته‌ای هم گفت: شورای نگهبان اظهار نظر دقیقی درباره این کنوانسیون نداشت و هیچ ماده‌ای که ما را ملزم کند پسماند‌های هسته‌ای دیگر کشور‌ها را در ایران دفع بکنیم در این کنوانسیون وجود ندارد.
 
ربیعی درباره برکناری رئیس سازمان بازنشستگی کشور تنها پس از ۴ ماه فعالیت اظهار داشت: این کمال بی انصافی است که بگوییم رئیس جمهور، چون این مدیر با فساد مبارزه می‌کرد او را برکنار کرد این موضوع از مدت‌ها پیش مطرح بود.
 
ربیعی افزود: تقریبا از روز‌های اول انتصاب او سازمان‌های نظارتی اعلام کردند با توجه به ماده قانونی شرایط مدیریت احراز نشده و دیوان محاسبات هم به طور صریح این را اعلام کرده بود. 
 
وی با بیان اینکه مشابه این اتفاق هم در دوران قبل یعنی دوران مرتضوی هم اتفاق افتاده بود گفت: موضوع مربوط به ناسازگاری مدرک تحصیلی با سمت مدیریتی بود و این احتمال همیشه هست که کسی به سمتی منصوب شود و دستگاه‌های نظارتی اشکال وارد کنند.
 
ربیعی تاکید کرد: اشکال دستگاه‌های نظارتی به صورت مکتوب موجود است و کمیسیون اجتماعی مجلس هم بر سر این مسئله بحث و چالش داشت.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه نیاز به محیط آرام برای انجام کار داریم گفت: این تغییر تنها بر اساس عمل به قانون صورت گرفت و امیدواریم آقای شریعتمداری جای دیگری از حضور آقای صالحی استفاده کند. ما از تمام مدیران مان که دنبال شفافیت و مقابله با فساد هستند حمایت می‌کنیم.
 
وی در پاسخ به سوالی درباره ابهام شورای نگهبان درباره کنوانسیون مدیریت و امنیت پسماند‌های هسته‌ای اظهار داشت: ۲ ساعت پیش با اقایان صالحی و ظریف در این باره صحبت کردیم به نظر من این اظهار نظر دقیق نبود و کنوانسیون خوب مطالعه نشده بود چرا که بر اساس ان ما هیچ اجباری برای دفع زباله هسته‌ای در کشور نداریم.
 
ربیعی افزود: حتما مجلس این ابهام شورای نگهبان را رفع خواهد کرد چرا که این کنوانسیون صیانتی است و تصویب آن به مثابه پذیرش آن نیست و در این کنوانسیون هیچ اشاره‌ای به اینکه کشور ما ملزم به پذیرش پسماند کشور دیگری باشد دیده نمی‌شود.

دولت به سازمان‌های مردم نهاد نگاه امنیتی ندارد
 
­سخنگوی دولت گفت: دولت قائل به نگاه امنیتی به سازمان‌های مردم نهاد نیست.
 
ربیعی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی در مورد انتقال شرکت بازرگانی دولتی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت و اخذ مجوز‌های لازم در این زمینه افزود: این بحث در جلسه سران قوا مطرح شده است، در بخشی از آن ما نیاز به قانون داشتیم که مجوز‌های لازم از سران قوا گرفته شده است.
 
وی تصریح کرد: در جلسه بحثی بود که بخشی از نقل و انتقالات نیازمند قانون نیست بنابراین ما مصوبه‌ای داشتیم که در این مصوبه شرکت بازرگانی دولتی به وزارت صمت منتقل خواهد شد و این موضوع در هیئت وزیران نیز تصویب می‌شود و قطعا اگر مجلس مغایرتی احساس کند آن را اعلام خواهد کرد.
 
سخنگوی دولت تصریح کرد: اساس بحث که نیازمند مصوبه سران قوا بوده به تصویب رسیده و در همان جلسه این بحث مطرح شد که برخی از نقل و انتقالات با تصمیم و مصوبات هیئت دولت قابل انجام است، البته انتقال این واحد بازرگانی به وزارت صمت به ما کمک خواهد کرد که بتوانیم یک پیوستگی را برای واردات، صادرات و توزیع در زمان لازم ایجاد کنیم.
 
ربیعی تصریح کرد: در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی، تمرکز اختیارات و وظایف بازرگانی و تنظیم بازار در وزارت صمت مورد تاکید قرار گرفته است و در همین شورا قرار شد مصوباتی که در همین رابطه در دولت بوده، از سوی خود دولت اصلاح شود.
 
وی تاکید کرد: انتقال شرکت بازرگانی دولتی از وزارت صمت به جهاد کشاورزی نیز به موجب مصوبه دولت بوده است.
 
سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره پرونده متهمان محیط زیستی و برنامه دولت برای ورود جدی‌تر به تعیین تکلیف این پرونده اظهار داشت: این اقدام با حکم قضایی صورت گرفته و پرونده در حوزه قوه قضاییه است.
 
ربیعی افزود: دولت قطعا از امنیت سازمان‌های مردم نهاد که در هر حوزه‌ای فعالیت می‌کنند، چه در حوزه خیر جمعی و چه در حوزه محیط زیست حمایت می‌کند و دولت قائل به نگاه امنیتی به سازمان‌های مردم نهاد نیست. 
 
وی تصریح کرد: یکی از مشکلات ما این است که هر پدیده‌ای که شکل جدیدی پیدا می‌کند یا به شکل جدیدی به وجود می‌آید معمولا یک نگاه سوء ظن وار به آن‌ها ایجاد می‌شود، دولت با هرگونه نگاه امنیتی به این سازمان‌ها مخالف است، اما به هر حال این اقدام براساس حکم قضایی صورت گرفته و اجازه دهید من در همین حد بسنده کنم که دولت همه تلاش خود را برای اینکه هم تصمیم درست گرفته شود و هم قضاوت عادلانه انجام و براساس استاندارد‌هایی که از تعریف جاسوس وجود دارد دنبال شود، انجام داده است.
 
سخنگوی دولت ادامه داد: وزارت اطلاعات در کمیته‌هایی که به همین منظور تشکیل شده، شرکت کرده و دیدگاه‌های خود را نیز مطرح کرده است، اما به هر حال تصمیم نهایی با قوه قضاییه و قاضی محترم است تا تشخیص دهد موضوع به چه صورتی است.
 
ربیعی افزود: این موضوع در قالب کمیته‌ها دنبال شده و دیدگاه‌های مختلفی نیز در این زمینه ارائه شده است.
وی تصریح کرد: از این جهت که کشور ما، کشوری است که رژیم غاصب اسرائیل به آن طمع دارد و همین طور یکی از اهداف مهم سازمان‌های اطلاعاتی مختلف است تردیدی نداریم و از کسانی که امنیت ما را تامین و برقرار می‌کنند سپاسگزاریم.
 
سخنگوی دولت ادامه داد: چندی پیش نیز وزارت اطلاعات دستگیری تعدادی از جاسوس‌ها را اعلام کرد و ما امیدوار هستیم ترتیبی داده شود که خبرنگاران نیز بتوانند از نزدیک با این نوع پرونده‌ها آشنا شوند، اما به هر حال دولت بر دقت در این امر تاکید می‌کند و ضمن اینکه از این اقدامات حمایت می‌کند پیگیر دقت در ضایع نشدن حقوق شهروندی نیز هست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۸.۵۹°    ۲۹.۷۹°