استفاده ابزاری امارات از بن سلمان از نگاه لوفیگارو
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:49 - سه‌شنبه 01 مهر 1399
کد خبر : ۷۱۷۷۴۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲
روزنامه لوفيگارو چاپ پاريس در مطلبي به قلم رنو ژيرار نوشت عربستان سعودي بزرگترين شكست يك دهه گذشته را در يمن تجربه مي كند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
­به نوشته روزنامه لوفیگارو، عربستان سعودی ۲۵ مارس سال ۲۰۱۵ در راس ائتلافی متشکل از ۱۰ کشور عربی سنی، عملیات نظامی گسترده‌ای را در یمن به راه انداخت تا منصور هادی (رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن) را که از طرف حوثی‌ها از قدرت برکنار شده بود، به قدرت بازگرداند. محمد بن سلمان ۲۹ ساله که در آن زمان وزارت دفاع را بر عهده داشت، عربستان سعودی را وارد این لشگر کشی کرد و آن را طوفان قاطعیت نامید.
یک ماه بعد، این ماجراجویی نام رسمی دیگر یافت و به عملیات «بازگشت امید» تغییر نام داد. این عملیات هم اکنون نیز ادامه دارد. عملیاتی که ۳ میلیون آواره و ۱۱ میلیون قطحی زده برجای گذاشته است و به نظر می‌رسد مردم یمن به خوبی از این طوفان رنج دیده اند. این عملیات در چه زمینه‌ای تعیین کننده و قاطع بود؟ چه امیدی به همراه آورد؟ به سختی می‌توان به این سوالات پاسخ داد.
از دیدگاه نظامی، حوثی‌ها همچنان صنعا پایتخت یمن را تحت کنترل دارند. این مبارزان بدون تجهیزات در برابر حملات جنگنده‌ها و بمب افکن‌های کشور‌های عربی تضعیف نشده اند.
از دیدگاه بشردوستانه، مردم یمن به شدت از تحریم‌های اعمال شده از سوی ائتلاف عربی و عدم سازمان دهی در توزیع کمک‌ها رنج می‌برند که ناشی از شدیدترین بمباران‌های تاریخ نظامی معاصر است. وبا شیوع یافته است. بیش از ۱۰ هزار غیر نظامی در پی بمباران‌ها کشته شده اند که کوچکترین امیدی برای آن‌ها به همراه نداشت.
به لحاظ سیاسی هم اوضاع کاملا فاجعه بار است. عدن، بندر بزرگ و پایتخت قدیمی یمن در جنوب این کشور هم اکنون گرفتار آشوب است. روز شنبه ۱۰ اوت سال ۲۰۱۹، کاخ ریاست جمهوری عدن و سه پادگان این شهر به دست شبه نظامیان جدایی طلب افتاد که خواستار تشکیل دوباره کشور یمن جنوبی هستند. کشوری به نام یمن جنوبی از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۹۰ وجود داشت. این افراد مسلح تحت حمایت مالی و تجهیزاتی امارات عربی متحده هستند که به نظر می‌رسید بهترین متحد عربستان سعودی باشد. حالا حوثی‌ها باید خوشحال باشند.
منصور هادی که هم اکنون در عربستان سعودی به سر می‌برد، امارات را به عنوان مسئول کودتای عدن محکوم کرد. اما چه کسی دولتی را جدی می‌گیرد که از نظر بین المللی به رسمیت شناخته شده است، اما هیچ کنترلی بر سرزمین‌های خود ندارد؟
بعید نیست در این ماجراجویی علیه یمن و سپس قطر، استراتژیست قدرتمندی مانند محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی از محمد بن سلمان جوان استفاده ابزاری کرده باشد.
عربستان سعودی در این دهه سه شکست در سیاست خارجی را تجربه کرد. یکی از این شکست‌ها حمایت مالی و تسلیحاتی از شورشیان اسلام گرای سنی در سوریه از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ بود. پس از آن عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷ با اعمال تحریم‌های گسترده به همراه امارات عربی متحده علیه قطر شکست خورد. اما شکست در یمن بزرگترین شکست خاندان سلطنتی آل سعود محسوب می‌شود.
در حالی که یمنی‌ها در تمام طول مرز جنوبی عربستان سعودی حضور دارند، عربستان بی اعتباری ارتش و ضعف راهبردی شدید خود را نشان داده است. به سختی می‌توان فراموش کرد عربستان سعودی در دسامبر سال ۱۹۷۹ برای کنترل شورش اسلام گرا در مکه ناچار شد از ژاندارمری فرانسه تقاضای کمک کند. همچنین عربستان سعودی دوم اوت سال ۱۹۹۰ زمانی که عراق کویت را اشغال کرد به شدت وحشت زده شده بود و اشک ریزان از آمریکا می‌خواست در این کشور استقرار نظامی داشته باشد. آن زمان حتی ایده کمک به برادران کویتی به ذهنشان خطور نمی‌کرد.
اما حقیقتا بعید نیست که محمد بن زاید در همه شکست‌های یک دهه گذشته عربستان سعودی از ولیعهد جوان عربستان سعودی استفاده ابزاری کرده باشد. در واقع مرد قدرتمند امارات عربی متحده راهبرد خاص خود را دنبال می‌کند که شامل یک امپراطوری دریایی منطقه‌ای است. همانند وضع گذشته ونیز در دریای آدریاتیک، محمد بن زاید به دنبال به دست آوردن مستعمرات تجاری انحصاری خود فراتر از تنگه هرمز است. از همین رو بدون در نظر گرفتن عدن، امارات حضور گسترده‌ای در شاخ آفریقا در بندر عصب اریتره، بربره و بوساسو سومالی دارد.
اگر عدن جدا شود، امارات با یمن جنوبی جدید متحد می‌شود و عربستان سعودی را با حوثی‌ها تنها خواهد گذاشت.
به لحاظ راهبردی، ناکامی عربستان سعودی در یمن خبر خوبی برای غرب نیست.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۰°