پیشرفت چشمگیر ایران در تولید علم در دنیا و منطقه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:33 - يکشنبه 10 فروردين 1399
کد خبر : ۷۱۷۷۵۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۶
پیشرفت ایران در حوزه سلامت و تولید علم بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری چشمگیر بوده است به گونه ای که در دنیا رتبه 16 و در منطقه رتبه اول را در تولید علم دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
شاهین آخوندزاده قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره وضعیت ایران در تولید علم گفت:در سال ۱۹۸۸ و بعد از جنگ تحمیلی کل مقالات علمی ما ۱۶۵ مقاله بوده و رتبه ششم دنیا را داشته ایم، اما از سال ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۶ برای اولین بار توانستیم رتبه اول را در تولید علم کسب کنیم.

بعد از انقلاب اسلامی و در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار در بخش علوم پزشکی از نظر تعداد مقالات و ارجاعات مقالات اول شده ایم، اما در کنار نمایه‌ها و رتبه بندی ها‌ی کشور‌ها در سال ۲۰۱۸ از نظر نوآوری به رتبه ۶۴ رسیدیم، ولی در تولید مقالات علمی و پزسکی در سال ۲۰۱۸ رتبه اول را در منطقه کسب کرده ایم.

پیشرفت چشمگیر ایران در حوزه تولید علم

آخوندزاده گفت: در علوم پزشکی بهترین رتبه در تولید علم را در داروسازی داریم همچنان که سال گذشته در تولید مقالات علمی در داروسازی رتبه هفتم دنیا را کسب کرده ایم و با توجه به تحریم‌ها همچنان دارو تولید می‌کنیم.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ۷۰ درصد مواد موثره دارو در ایران تولید می‌شود و ۹۵ درصد از دارو‌های مصرفی در کشور فرموله می‌شود.

او درباره تحول چشمگیر و دست یابی به رتبه‌های شاخص در علم پزشکی افزود: ما با پول این رتبه‌ها را کسب نکرده ایم بلکه آنچه ما را به این رتبه‌ها رسانده نیرو‌های انسانی بوده است.

او افزود: سال گذشته ترکیه در بخش تحقیقات علوم پزشکی یک و یک دهم میلیون دلار سرمایه گذاری کرده درحالیکه ما سال گذشته ۴۹ میلیون دلار در پزشکی سرمایه گذاری کرده ایم.

اکنون دولت برای دانشجوی پزشکی به صورت یارانه ۷۰۰ میلیون تومان هزینه می‌کند بنابراین دولت باید به هرطریق ممکن به گونه‌ای محیط دانشگاهی و پژوهشی را فراهم کند که این دانشجو فکر خروج به خارج از کشور را نیز نداشته باشد.

او افزود: با توجه به تاکید رهبر معطم انقلاب بر تولید علم و توان علمی کشور دولت‌ها و مجلس نیز باید به بودجه پژوهشی کشور توجه بیشتری داشته باشند که هنوز در این زمینه اقدام جدی صورت نگرفته است.

آخوندزاده گفت: با توجه به اینکه دشمن فقط اقتصاد را هدف قرار نداده بلکه علم کشور را نیز مورد تحریم قرار داه است بنابراین اکنون با توجه به شرایط اقتصادی دانشگاه‌ها اگر سرمایه گذاری لازم را نداشته باشیم ممکن است در رشدعلمی کشور کاهش داشته باشیم.

آخوندزاده درباره زیست بوم نوآوری و جایگاه ایران نیز گفت: زیست بوم یعنی محیطی باید به گونه‌ای باشد که انسان‌ها را به نوآوری تشویق کند.

او افزود: زیست بوم به تحصیلات دانش آموزان برمی گردد که چگونه فکر خلاقانه دانش آموزان را تقویت می‌کند بنابراین با توجه به دگردیسی یک دهه پیش در آموزش و پرورش امکان نوآوری برای دانشجویان فراهم شده است.

دانشمندان علوم پزشکی ما ۲ برابر کشور ترکیه است بنابراین نیروی انسانی و دانشگاه‌ها با تشویق زیست بوم می‌توانند فضای نوآوری را تقویت کنند.

او افزود: اکنون ۸۱۴ مرکز تحقیقات دولتی داریم، اما در ۵ سال گذشته برای اولین بار ۲۹ مرکز تحقیقات خصوصی ایجاد شده است که باعث افزایش تولید علمی کشور شده است بنابراین باید از توان بخش خصوصی حداکثر استفاده را در تولید علم داشته باشیم.

آخوندزاده در ادامه افزود: از حدود ۴ هزار شرکت دانش بنیان یک سوم به وزارت بهداشت تعلق دارد که موفق‌ترین شرکت‌های دانش بنیان در کل کشور نیز شرکت‌های دارویی هستند.

او افزود: در حوزه وزارت بهداشت کمتر از ۱۰ درصد اعضای هیئت علمی کل کشور، ۸ درصد دانشجویان را داریم، اما با توجه به ۹ درصد بودجه پژوهشی این وزارتخانه، وزارت بهداشت با توجه به بودجه کم ۳۵ درصد تولید علم را به خود اختصاص داده است.

آخوندزاده در ادامه گفت: بزرگترین آفت ما در دانشگاه‌ها سیاست زدگی دانشگاههاست و این به دلیل تغییر و تحولات در دانشگاه است که با تغییر دولت تغییر می‌کند بنابراین تاکید می‌شود نگاه ما در دانشگاه‌ها نگاه علمی باشد نه سیاست بازی و سیاست ورزی.

او گفت: با توجه در تغییرات نسل دارو‌ها در سطح دنیا باید بیوتکنولوژی در اولویت قرار گیرد همچنین مهندسی ژنتیک نیز نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد تا از دنیا عقب نباشیم.

آخوندزاده گفت: بعد از ۱۹۸۸ توانستیم در سال ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رتبه‌های اولی را در دنیا و منطقه کسب کنیم به گونه‌ای که کشور ما در دنیا رتبه ۱۶ و در منطقه رتبه اول را در تولید علم دارد.

او افزود: موقعی سرمایه گذاری به هدف می‌رسد که زیست بوم علم به قدری قوی باشد که نه تنها ایرانی از کشور خارج نشود بلکه از ایرانیان موفق خارج کشور نیز در داخل کشور استفاده کنیم.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸°    ۱۲°